piątek, 20 września, 2024

Obozowanie ma stać się możliwe we wszystkich angielskich parkach narodowych

Jednym z najpopularniejszych sposobów na spędzanie wolnego czasu w Anglii jest biwakowanie w parkach narodowych. Jednak z tzw. wild campingiem wiążą się pewne ograniczenia, które w niedalekiej przeszłości mogą zostać zniesione.

W zeszły poniedziałek, 31 lipca 2023 roku sąd apelacyjny orzekł, że dzikie biwakowanie w Parku Narodowym Dartmoor, gdzie znajdują się słynne wrzosowiska, było zgodne z prawem. W takim przypadku nie było potrzeby uzyskania zgody właściciela gruntu. Tym samym unieważniono wcześniejsze orzeczenie sądu najwyższego na korzyść właściciela gruntu, który chciał zakazać urządzania biwaków. Orzekając w sprawie apelacji, Sir Geoffrey Vos, powiedział, że wild camping liczy się jako „rekreacja na świeżym powietrzu” i jest w pełni zgodne z ustawą Dartmoor Commons Act z 1985 roku, jak czytamy na łamach portalu „The Guardian”.

Ta sprawa była bardzo głośna w brytyjskim społeczeństwie, które bez względu na zasobność portfela łączy miłość do biwakowania w pięknych okolicznościach przyrody. W związku z decyzją, wydaną przez sąd apelacyjny, Partia Pracy zapowiada znaczące zmiany w prawie w tym względzie, które sprawią, że biwakowanie będzie możliwe we wszystkich parkach narodowych.

Jakie efekty może mieć wyrok w sprawie Dartmoor?

— Po wygranych wyborach labourzyści ustanowiliby przepisy dające ludziom odwiedzającym parki narodowe do dzikiego obozowania, a także rozszerzyli publiczny dostęp do lasów i dróg wodnych — komentuje minister ds. środowiska w gabinecie cieni, Alex Sobel.

Jako wzór, można w tym przypadku przywołać ustawodawstwo Szkocji dotyczące dzikiego biwakowania, a więc Land Reform (Scotland) Acts z 2003 i 2016 roku, które zapewniają prawo do odpowiedzialnego dostępu do gruntów i wód śródlądowych w celach rekreacyjnych. W ramach tego dostępu przewiduje się możliwość urządzania sobie dzikich obozowisk.

Czym jest Countryside and Rights of Way Act?

Podobne rozwiązana, zostały wprowadzone w innych krajach europejskich, często w ramach szerszego dostępu do rekreacji na świeżym powietrzy. Tak jest choćby w Szwecji, gdzie Allemansrätten wręcz promuje prawo każdego do korzystania z natury.

Kate Ashbrook jest sekretarzem generalnym Open Spaces Society, które udzielało pomocy prawnej w sprawie Dartmoor. Założony w 1865 roku, jest najstarszym narodowym organem ochrony przyrody w Wielkiej Brytanii. Ashbrook ma nadzieję, że reakcja na sprawę Dartmoor może doprowadzić do rozszerzenia prawa do wild campingu w całej Anglii na obszarach, do których ludzie mają dostęp na mocy ustawy Countryside and Rights of Way Act.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: polishexpress.co.uk – będzie nam miło! Artykuły polecane przez polishexpress.co.uk:

Najtańsze wakacje all-inclusive. Jeden kraj zdecydowanie wygrywa w rankingu
Kiedy rekordowe upały dotrą do Wielkiej Brytanii?
Ryanair odwołał w ten weekend setki lotów

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Żenujące £10 Christmas bonus, zostanie podniesione do £165?

Dodatek pieniężny, potocznie nazywany bonusem bożonarodzeniowym wprowadzony został ponad 50 lat temu w 1972 roku.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?