Obywatele UE coraz częściej nie dostają pozwolenia na wjazd do UK

Najnowsze dane Home Office pokazują, że liczba odmów wjazdu do Wielkiej Brytanii dla obywateli Unii Europejskiej zwiększyła się od czasu Brexitu aż pięciokrotnie. Eksperci wskazują, że problemem jest często wrogie nastawienie do przybyszy z UE funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Koniec zasady swobodnego przemieszczania się mocno dotknęła obywateli UE

Dane zgromadzone przez Home Office nie pozostawiają złudzeń. Brexit mocno dał się we znaki obywatelom krajów Unii Europejskiej chcących wjechać do Wielkiej Brytanii na podstawie 90-dniowej wizy. Z danych tych wynika, że liczba odmów wjazdu do UK dla obywateli UE zwiększyła się od czasu położenia kresu unijnej zasadzie swobodnego przemieszczania się. W pierwszych trzech kwartałach 2019 r. z granicy cofnięto nieco ponad 2200 osób dysponujących paszportem kraju UE. Natomiast w pierwszych trzech kwartałach 2023 r. takich osób było już 11 600.

W całym 2019 r. funkcjonariusze Border Force cofnęli z granicy zaledwie 80 obywateli Niemiec. Ale już w ciągu 12 miesięcy do września 2023 r. takich osób było 411. Jeśli chodzi o Francuzów, to w 2019 r. nie wpuszczono do UK zaledwie 92 z nich, a w 2023 r. – aż 426.

Dlaczego coraz więcej obywateli UE nie otrzymuje pozwolenia na wjazd do UK?

Obywatele krajów Unii Europejskiej mogą po Brexicie wjechać na teren Wielkiej Brytanii na podstawie 90-dniowej wizy. Problem polega jednak na tym, jak zauważają eksperci, że wrogą postawę wykazuje wobec nich wielu funkcjonariuszy Border Force.

Dla zobrazowania tego problemu dziennikarze „The Guardian” opisali historię Jesici Benitez. Hiszpanki i graficzki mającej pod pewnymi warunkami pozwolenie na pracę w UK. Kobieta została zatrzymana na lotnisku w Luton po tym, jak wyjechała do kraju rodzinnego, żeby odnowić paszport. W trakcie przekraczania granicy funkcjonariusze zasugerowali, że „przyjeżdża do pracy w UK nielegalnie”. Pomimo tego, że Hiszpanka miała stosowne dokumenty zezwalające jej na pracę na Wyspach. – Potraktowali mnie, jakbym była głupia. Jakbym przyjechała do nielegalnej pracy. Powiedzieli mi, że moje dokumenty są nieważne i nie mogę pracować. Musiałam im ciągle pokazywać paragrafy wskazujące, że mogę pracować. Byli po prostu niegrzeczni – opowiedziała kobieta.

Przypomnijmy, że swoboda w zakresie wjazdu obywateli UE do Wielkiej Brytanii w celu podjęcia pracy, zamieszkania, nauki lub przejścia na emeryturę wygasła w dniu 1 stycznia 2021 r. W ramach umowy między UE a UK obywatele brytyjscy i obywatele krajów Wspólnoty mogą przekraczać granice na podstawie 90-dniowej wizy. Z tych 90 dni można skorzystać w okresie 180 dni.

Teksty tygodnia

Pełne kontrole na granicy polsko-niemieckiej

Jak wygląda życie na granicy po pierwszym tygodniu wzmożonych utrudnień? Kierowcy ciężarówek i mieszkańcy coraz częściej otwarcie mówią o ogromnej skali problemu.

Polka znęcała się nad dziećmi w żłobku w Londynie. Wszystko nagrały kamery

22-letnia Polka znęcała się nad dziećmi w londyńskim żłobku. Jej ofiarą padło 23 dzieci. Kobieta uderzała je, szczypała i szarpała nimi.

Ważne dla rodziców dzieci powyżej 16 roku życia. Sprawdź, jak nie stracić Child Benefit

W Wielkiej Brytanii Child Benefit przestaje być wypłacany w...

Obniżka stóp procentowych. W tle porozumienie między UK i Trumpem

Bank Anglii zdecydował się na obniżkę stóp procentowych po pesymistycznych danych ekonomicznych. W międzyczasie zawarto porozumienie handlowe z USA.

To będzie najsuchsza wiosna w historii i raczej rekordowo suche lato

Tegoroczna wiosna jest obecnie najsuchszą wiosną w historii. A brak deszczu w większości rejonów Wysp ma się utrzymać przez kolejne 10 dni.

Przeczytaj także