Oddajemy hołd dla męstwa Polaków walczących w RAF!

Powstał krótki film dokumentalny o poruczniku Stanisławie Nawarskim – jednym z ostatnich żyjących polskich pilotów uczestniczących w Bitwie o Anglię. Opowieść o Nawarskim, który w tym roku skończył 95 lat, to symboliczny hołd dla męstwa Polaków walczących w RAF złożony przez markę zegarkową Błonie. Premiera filmu łączy się z premierą zegarka BH300 inspirowanego historią Dywizjonu 300, pierwszej polskiej jednostki bombowej walczącej w Royal Air Force
 
Dzięki współpracy z Fundacją Historyczną Lotnictwa Polskiego, marce zegarkowej Błonie udało się odnaleźć jednego z ostatnich żyjących pilotów Dywizjonu 302 – jednostki, której w zeszłym roku firma zadedykowała swój zegarek – Błonie WX302.

– Porucznik Stanisław Nawarski mieszka w Nortwood pod Londynem, w sierpniu tego roku skończył 95 lat. Postanowiliśmy przekazać mu symbolicznie zegarek z numerem 001 oraz nakręcić o nim krótki film dokumentalny. Chcemy w ten sposób przybliżyć wszystkim jego osobę, a także historię udziału Polaków w Bitwie o Anglię– mówi Maciej Morawski, Kierownik Zakładu Błonie.
 
Wzruszający filmowy portret oparty na wspomnieniach Nawarskiego i jego żony Jennifer, można obejrzeć na stronie internetowej oraz kanałach społecznościowych marki Błonie. Jego premiera zbiega się z premierą zegarka BH300, którego stylistyka – podobnie, jak WX302 – zawiera wiele odniesień do historii polskiego lotnictwa. Zegarek Błonie BH300 – to hołd dla bohaterów Dywizjonu 300, pierwszej i największej polskiej jednostki bombowej walczącej w siłach RAF.

– Kiedy mówi się o Bitwie o Anglię przed oczami stają piloci myśliwscy z Dywizjonu 303, których w swojej książce rozsławił Arkady Fiedler. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że w tym przełomowym starciu brali także udział Polacy z lotnictwa bombowego – mówi dr Grzegorz Śliżewski z Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego, z którą konsultowany był proces tworzenia zegarka. Dywizjon 300 był pierwszym polskim oddziałem, który został sformowany przez Brytyjczyków. Oficjalnie został powołany do życia w Bramcote pierwszego lipca 1940, jednak jego historia sięga jeszcze 1939 roku.

 – W czasie całej wojny Dywizjon 300 wysyłał w powietrze swoje samoloty 3891 razy,zrzucając 10.712 ton materiałów wybuchowych. Jego załogi zgłosiły zestrzelenie dziewięciu i uszkodzenie pięciu samolotów przeciwnika w walkach powietrznych. Jednostka straciła 79 samolotów, 371 lotników poległo, a 87 trafiło do niewoli lub zaginęło  opowiada dr Śliżewski.

Bezpośrednią inspiracją dla projektu zegarka jest wygląd urządzeń pomiarowych, które funkcjonowały w samolotach bombowych typu Lancaster, na jakich latali polscy piloci 300 Dywizjonu. Kształt wskazówek godzinowej i minutowej BH300 odwzorowuje te, które posiadały wysokościomierze pokładowe, a wskazówka sekundowa ma kształt strzałki kompasowej. Również umieszczenie cyfry 0 w miejscu godziny 12 jest nawiązaniem do tarczy wysokościomierza. Podobnym odniesieniem jest też intensywnie zielony kolor cyfr i wskazówek w jednej z trzech wersji kolorystycznych, w jakich ukazuje zegarek.

Kolejnymi nawiązaniami do polskiego dywizjonu bombowego są: umieszczona na sprzączce nazwa zegarka, która pochodzi od liter kodowych i numeru Dywizjonu 300; autorski wahnik w kształcie samolotu Lancaster, widoczny przez szklany dekiel; odznaka Dywizjonu wytłoczona na wewnętrznej stronie paska; szachownica lotnicza wygrawerowana na koronce.
 
Błonie – zgodnie ze swoją dotychczasową strategią wypuszczają na rynek limitowaną edycję zegarka. Do końca grudnia wyprodukowanych zostanie maksymalnie 450 sztuk, na których zakup już teraz można się zapisywać.

WAŻNA INFORMACJA: Rano w dniu oficjalnej premiery (8.11.2016) otrzymaliśmy smutną informację od córki Państwa Nawarskich dotyczącą bohaterów naszego filmu dokumentalnego. Pani Jennifer Nawarski kilka tygodni temu odeszła niespodziewanie, a Pan Stanisław jest poważnie chory, m.in. z powodu emocji związanych z nagłą stratą żony. Marka Błonie składa głębokie kondolencje całej rodzinie Państwa Nawarskich i jeszcze raz dziękuje za otwartość i czas poświęcony na przygotowanie filmu.

Błonie to legendarna polska marka zegarmistrzowska, która działała w latach 60 XX wieku. 45 lat temu, po nieco ponad 10 latach działalności, została decyzją polityczną zlikwidowana przez panujący system komunistyczny. Jej reaktywacja nastąpiła w 2014 r. Limitowana i numerowana, licząca 500 sztuk seria zegarków – nawiązujących stylistyką do kultowego modelu „Zodiak”. W grudniu 2015 r. zadebiutował drugi zegarek Błonie WX302 inspirowany historią Dywizjonu 302. W czerwcu 2016 ukazał się zegarek stworzony we współpracy z klubem piłkarskim Legia Warszawa, z okazji 100-lecia Legii – pierwszy w Polsce projekt zegarkowy nawiązujący do klubu piłkarskiego. W listopadzie 2016 na rynek wychodzi czwarta edycja, zegarek lotniczy – Błonie BH300

Teksty tygodnia

Paszporty brytyjskie znów droższe! Zobacz, ile zapłacisz od kwietnia 2025

10 kwietnia podrożały brytyjskie paszporty. Koszt tych dokumentów wzrósł o 7 proc. do 94,50 funta. W ciągu dwóch lat ich cena wzrosła o ponad jedną czwartą.

Komu służby graniczne mogą anulować pre-settled status. Czy mogą także cofnąć setlled-status?

Pracownicy służb granicznych otrzymali uprawnienia do tego, aby anulować pre-settled status obywateli UE, którzy nie spełniają wymogów.

Ogromny sukces skrajnej prawicy w wyborach lokalnych w Wielkiej Brytanii. Co to oznacza dla Polaków?

Lokalne wybory w UK pokazały, jak wiele zmieniło się na przestrzeni ostatniego roku. Największy sukces odniosła partia Reform UK. Co sukces Reforma UK oznacza dla Polaków?

Ceny mieszkań w Irlandii rosną znacznie szybciej niż płace

Irlandia uchodzi za jedno z najdroższych miejsc do życia...

Brytyjskie emerytury za granicą pozostaną zamrożone

Osoby pobierające brytyjskie emerytury, które mieszkają poza Wielką Brytanią, nie mogą liczyć na podwyżki State Pension.

Przeczytaj także