Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Kolejny dzień powodzi na Odrze za nami

– To była trudna noc dla strażaków – komentuje rzecznik komendanta głównego PSP Karol Kierzkowski. – Z kilku regionów mamy informacje o stabilizowaniu się sytuacji, ale ona cały czas jest naprawdę trudna, a w wielu miejscach dramatyczna – jak zaznaczał w poniedziałkowy poranek.

- Advertisement -

Wśród najważniejszych działań strażaków wymienił ewakuację szpitala w Nysie oraz „baczne pilnowanie” zabezpieczeń w okolicy zapory w miejscowości Jarnołtówek. Oprócz tego mówił o ewakuacji ludności z dwóch miejscowości – Lądka Zdrój i Stronia Śląskiego.

– Ewakuacja odbywa się przy udziale śmigłowców policji, przy udziale wojska i Straży Granicznej.

– Do tych miejscowości nie można dotrzeć ani samochodem, ani nawet łodzią, bo jest tak wysoki poziom wody. Od dzisiejszego poranka te działania są podejmowane z wykorzystaniem technik alpinistycznych. Trzeba ewakuować kilkaset ludzi – komentuje, jak cytujemy za TVN24.

Dodajmy, iż w Opolu od godziny trzeciej w nocy obowiązuje alarm przeciwpowodziowy, a we Wrocławiu – od 23. Poziom Odry w Opolu osiągnął sześć metrów, a we Wrocławiu może podnieść do jeszcze wyższego poziomu.

Galeria zdjęć – kliknij, aby powiększyć:

Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Tymczasem w Warszawie po godzinie dziewiątej rozpoczęło się nadzwyczajne posiedzenie rządu. Jeszcze w niedzielę premier Donald Tusk miał zlecić przygotowanie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. – Stan klęski żywiołowej ma objąć tereny dotknięte powodzią, trwają w tej sprawie konsultacje z wojewodami – uzupełniał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek.

Decyzja w tej sprawie ma zostać ogłoszona na warszawskiej konferencji prasowej w południe zwołanej przez szefa polskiego rządu. Następnie Donald Tusk wyleci do Wrocławia, gdzie weźmie udział w sztabie kryzysowym.

Na chwilę obecną powódź w dorzeczu Odry, która została spowodowana niżem genueńskim, pochłonęła (przynajmniej!) 12 ofiar śmiertelnych. Najwięcej ludzi zginęło w Rumunii (6 osób), w Polsce odnotowano 4 zgony, a w Austrii i w Czechach – po jednym. Z kolei w Czechach 7 osób uznano za zaginione. Dane te są ciągle aktualizowane.

Jak Polacy mieszkający w UK mogą pomóc?

W sieci ruszyła ogólnopolska zbiórka dedykowana pomocy osobom, które ucierpiały w wyniku powodzi. Została ona zorganizowana przez Fundację Siepomaga. Kampania rozpoczęła się w niedzielę 15 września 2024, a nasi rodacy po raz kolejny okazali się solidarni z osobami poszkodowanymi. Gdy piszemy te słowa, kwota zebranych środków przekroczyła 3 miliony złotych. Dodajmy, iż jak deklaruje Siepomaga 100% zebranych środków zostanie przekazana na wsparcie poszkodowanych w wyniku powodzi.

W ramach tej kampanii uruchomiono także dedykowaną zbiórkę ze strony Polaków mieszkających na Wyspach. Imigranci w UK pod szyldem „Polacy z Wielkiej Brytanii dla Powodzian” zebrali już (gdy piszemy te słowa) 190 tysięcy złotych.

Jeśli i TY chcesz pomóc, kliknij ten link: https://www.siepomaga.pl/polacy-z-wielkiej-brytanii-dla-powodzian.

Teksty tygodnia

Czynsze w Niemczech podrożały o 50 proc. w ciągu 10 lat

Z najnowszych danych wynika, że czynsze w Niemczech od 2015 roku wzrosły średnio o 50 proc. A czasem wzrost ten jest jeszcze większy.

Holenderskie stowarzyszenie pozywa Booking.com za manipulacje cenowe

Holenderskie stowarzyszenie ochrony konsumentów Consumentenbond złożyło pozew zbiorowy przeciwko Booking.com, jednej z najpopularniejszych platform do rezerwacji noclegów na świecie.

Irlandzkie szpitale zarabiają miliony na parkingach. Pacjenci oburzeni!

W Irlandii coraz głośniej mówi się o potrzebie zmiany zasad pobierania opłat za parkowanie przy szpitalach. Pacjenci i ich rodziny wielokrotnie mówili już o swoim niezadowoleniu z wysokich kosztów, które mocno obciążają ich budżet.

Ilu imigrantów zostało w UK po wygaśnięciu wiz? Home Office tego nie wie

Home Office nie wie, czy imigranci opuszczają Wielką Brytanię, czy zostają, aby nielegalnie pracować po wygaśnięciu wiz.

Strajk na lotnisku w Holandii. Szykują się problemy dla pasażerów

Pracownicy naziemni KLM ogłosili strajk na lotnisku Schiphol w przyszłym tygodniu. Nie powiodły się negocjacje dotyczące warunków pracy i płac.

Przeczytaj także