Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Kolejny dzień powodzi na Odrze za nami

– To była trudna noc dla strażaków – komentuje rzecznik komendanta głównego PSP Karol Kierzkowski. – Z kilku regionów mamy informacje o stabilizowaniu się sytuacji, ale ona cały czas jest naprawdę trudna, a w wielu miejscach dramatyczna – jak zaznaczał w poniedziałkowy poranek.

Wśród najważniejszych działań strażaków wymienił ewakuację szpitala w Nysie oraz „baczne pilnowanie” zabezpieczeń w okolicy zapory w miejscowości Jarnołtówek. Oprócz tego mówił o ewakuacji ludności z dwóch miejscowości – Lądka Zdrój i Stronia Śląskiego.

– Ewakuacja odbywa się przy udziale śmigłowców policji, przy udziale wojska i Straży Granicznej.

– Do tych miejscowości nie można dotrzeć ani samochodem, ani nawet łodzią, bo jest tak wysoki poziom wody. Od dzisiejszego poranka te działania są podejmowane z wykorzystaniem technik alpinistycznych. Trzeba ewakuować kilkaset ludzi – komentuje, jak cytujemy za TVN24.

Dodajmy, iż w Opolu od godziny trzeciej w nocy obowiązuje alarm przeciwpowodziowy, a we Wrocławiu – od 23. Poziom Odry w Opolu osiągnął sześć metrów, a we Wrocławiu może podnieść do jeszcze wyższego poziomu.

Galeria zdjęć – kliknij, aby powiększyć:

Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Tymczasem w Warszawie po godzinie dziewiątej rozpoczęło się nadzwyczajne posiedzenie rządu. Jeszcze w niedzielę premier Donald Tusk miał zlecić przygotowanie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. – Stan klęski żywiołowej ma objąć tereny dotknięte powodzią, trwają w tej sprawie konsultacje z wojewodami – uzupełniał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek.

Decyzja w tej sprawie ma zostać ogłoszona na warszawskiej konferencji prasowej w południe zwołanej przez szefa polskiego rządu. Następnie Donald Tusk wyleci do Wrocławia, gdzie weźmie udział w sztabie kryzysowym.

Na chwilę obecną powódź w dorzeczu Odry, która została spowodowana niżem genueńskim, pochłonęła (przynajmniej!) 12 ofiar śmiertelnych. Najwięcej ludzi zginęło w Rumunii (6 osób), w Polsce odnotowano 4 zgony, a w Austrii i w Czechach – po jednym. Z kolei w Czechach 7 osób uznano za zaginione. Dane te są ciągle aktualizowane.

Jak Polacy mieszkający w UK mogą pomóc?

W sieci ruszyła ogólnopolska zbiórka dedykowana pomocy osobom, które ucierpiały w wyniku powodzi. Została ona zorganizowana przez Fundację Siepomaga. Kampania rozpoczęła się w niedzielę 15 września 2024, a nasi rodacy po raz kolejny okazali się solidarni z osobami poszkodowanymi. Gdy piszemy te słowa, kwota zebranych środków przekroczyła 3 miliony złotych. Dodajmy, iż jak deklaruje Siepomaga 100% zebranych środków zostanie przekazana na wsparcie poszkodowanych w wyniku powodzi.

W ramach tej kampanii uruchomiono także dedykowaną zbiórkę ze strony Polaków mieszkających na Wyspach. Imigranci w UK pod szyldem „Polacy z Wielkiej Brytanii dla Powodzian” zebrali już (gdy piszemy te słowa) 190 tysięcy złotych.

Jeśli i TY chcesz pomóc, kliknij ten link: https://www.siepomaga.pl/polacy-z-wielkiej-brytanii-dla-powodzian.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Exeter pamięta o 307 Dywizjonie

W dniach 15–17 listopada w Exeter Guildhall odbyła się wystawa i uroczystości upamiętniające 307. Dywizjon Myśliwski Nocny "Lwowskie Puchacze".

Skandaliczne zachowanie 45-letniego Polaka podczas lotu z Bristolu

Skandaliczne zachowanie Polaka lecącego samolotem z Bristolu. Nasz rodak nie tylko zachowywał się w sposób agresywny na pokładzie maszyny, nie stosując się do poleceń załogi, ale również zaatakował interweniującego w tej sprawie strażnika granicznego.

Imigranci z Europy Wschodniej zostali eksmitowani z kempingu Zennewijnen

Grupa imigrantów pochodzących z Europy Wschodniej, która pracowała w Holandii, została odesłana z kempingu Zennewijnen w wiosce Tiel. Zostali oni bezprawnie zakwaterowani w domkach wakacyjnych.

Strajk rolników w Londynie przeciwko zmianom w Inheritance Tax

Już dziś, we wtorek 19 listopada, tysiące rolników planują w samym centrum Londynu protestować przeciwko zmianom w Inheritance Tax zaproponowanym przez rząd Partii Pracy.

Czipowanie kotów będzie obowiązkowe od 2026 w Holandii

Obowiązek prawny związany z czipowaniem kotów na terenie Holandii został zaproponowany przez poprzednika Rummeniego, na stanowisku szefa resortu rolnictwa Pieta Ademę w 2023 r. W „Kraju tulipanów” żyje około 2,9 miliona kotów domowych, z czego każdego roku około 90 tysięcy zostaje uznanych za zaginione.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Stawka National Minimum Wage ma wzrosnąć o 6% w 2025, jak zapewnia Rachel Reeves

Brytyjski rząd zapowiada „podniesienie dolnej granicy” płac w UK. National Minimum Wage ma wzrosnąć o 6% w przyszłym roku, co będzie oznaczało podwyżkę dla ponad miliona nisko opłacanych pracowników, jak wynika z informacji, na które powołują się dziennikarze "Guardiana".

Skrajny prawicowiec Tommy Robinson pójdzie do więzienia

Tommy Robinson został skazany na 18 miesięcy więzienia po tym, jak przyznał się do obrazy sądu i fałszywych oszczerstw wobec uchodźcy.

Pasażerka Ryanaira dostała karę, bo jej bagaż był „potencjalnie za duży”

45-letnia Brytyjka musiała zapłacić 75 funtów grzywny na lotnisku Stansted. Kara w Ryanairze była jednak nie do końca uzasadniona.

Polski imigrant skazany za próbę podpalenia mieszkania swojej byłej partnerki

Polski imigrant w Holandii skazany za próbę podpalenia mieszkania swojej byłej partnerki. Nasz rodak za kratkami spędzi cztery lata. Holenderski sąd, który wydał wyrok w sprawie, określił 27-letniego Pawła C., jako osobę "tchórzliwą i pozbawioną skrupułów”.

Kosmetyki, które każda mama powinna mieć. Twoja skóra i maluch ci podziękują!

Ciąża to zarówno jeden z najbardziej wyjątkowych, jak i...

Chorobowe i urlop wypoczynkowy w Holandii

Pracując w Holandii podlegasz takim samym prawom jak Holendrzy. Jednak zasady przyznawania urlopu czy zwolnień lekarskich różnią się od tych w Polsce. Sprawdź szczegóły.