Ograniczenia dla pasażerów na europejskich lotniskach od września

Od 1 września weszły ponowne ograniczenia dla pasażerów na lotniskach w Unii Europejskiej. Mowa tutaj o przywróceniu limitu płynów przewożonych w bagażach podręcznych.

Komisja Europejska twierdzi, że przywrócenie limitów 100 mililitrów płynów w bagażu podręcznym wynika z problemów technicznych ze skanerami. Nie jest to natomiast spowodowane zwiększonym zagrożeniem.

Ograniczenia dla pasażerów

Od 1 września przywrócone zostały ograniczenia dla pasażerów na europejskich lotniskach, czyli limity dotyczące płynów przewożonych w bagażu podręcznym. Decyzja Komisji Europejskiej wypływa z technicznej wadliwości skanerów do kontroli bezpieczeństwa używanych na lotniskach.

Jak tłumaczył jeszcze w ubiegłym tygodniu rzecznik Komisji Europejskiej, Tim McPhie – powrót do limitu płynów wynika „tylko i wyłącznie z problemów technicznych związanych z zainstalowanymi na niektórych lotniskach skanerami do prześwietlania bagaży pasażerów. Decyzja ta nie wynika z żadnego potencjalnego zagrożenia”.

Wadliwe skanery

Niestety zmiany te będą kosztowne, gdyż do tej pory wiele lotnisk (zwłaszcza w Wielkiej Brytanii) zainwestowało w zainstalowanie skanerów. Porty lotnicze w całej Europie skarżą się, że dużo wydały na nowoczesną technologię.

Obecnie szacuje się, że na lotniskach w 13 krajach UE zainstalowano około 350 skanerów. Okazało się jednak, że niezbyt dokładnie prześwietlają one niektóre pojemniki z płynami w bagażu. Dlatego też zdecydowano się na ponowne przywrócenie limitów płynów.

Sytuacja na brytyjskich lotniskach

Najszybciej z wprowadzonych skanerów zaczęły korzystać brytyjskie lotniska. Jednak nie wszystkie. O ile mniejsze lotniska, takie jak Newcastle, Leeds-Bradford, Aberdeen, London City, Teesside czy Southend dość szybko się zmodernizowały, to większe porty lotnicze napotkały na problemy.

London Heathrow, Gatwick, Stansted i Manchester narzekały na kłopoty z wprowadzeniem skanerów ze względu na problem z dostawą sprzętu czy przebudowę terminali.

Z powodu wadliwości skanerów brytyjskie Ministerstwo Transportu podjęło jednak decyzję o przywróceniu limitów. Rozpoczęło także współpracę nad „rozwiązaniem problemu dotyczącego sprzętu z jego producentami, lotniskami i międzynarodowymi partnerami, aby zniesiono restrykcje tak szybko, jak to możliwe”.

Przewożenie płynów i elektroniki w bagażu podręcznym

Co istotne – po przywróceniu limitów płynów na lotniskach, gdzie są nowoczesne skanery, pasażerowie nie muszą wyjmować z bagażu elektroniki i opakowania z kosmetykami. Ważne tylko, aby poszczególne opakowania nie miały pojemności większej niż 100 mililitrów, a wszystkie opakowania łącznie pojemności większej niż jeden litr.

W przypadku, gdy posiadamy więcej płynów, musimy je przewieźć w bagażu rejestrowanym.

Teksty tygodnia

ETA do Wielkiej Brytanii – wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą

Wielka Brytania wprowadza system ETA. Od 2 kwietnia 2025 Polacy muszą posiadać elektroniczne zezwolenie na podróż. Sprawdź, jak złożyć wniosek!

Macie zaplanowany lot na maj lub czerwiec? Ryanair ostrzega

Linie Ryanair i EasyJet ostrzegają przed utrudnieniami w podróżowaniu. Osoby, które planują lot na maj, muszą liczyć się z opóźnieniami.

Cięcia w świadczeniach socjalnych dotkną najbiedniejszych!

Zmiany wprowadzane zgodnie z planami rządu w PIP miały aktywizować zawodowo osoby zdolne do podjęcia pracy. Jednak w praktyce dotkną najuboższych. Nowa punktacja sprawi, że ponad 700 000 rodzin popadanie w skrajne ubóstwo.

Jak pasażerowie oceniają program Ryanair Prime?

Za i przeciw - jak oceniany jest program Ryanair Prime? Czy korzyści, które płyną z wykupienia „abonamentu lotniczego” w cenie 79 funtów, uzasadniają jego koszt?

Niemcy zaostrzą kontrole graniczne i politykę wobec imigrantów

Niemcy chcą zaostrzyć swoją politykę imigracyjną. Nowy minister spraw wewnętrznych, Alexander Dobrindt zamierza zwiększyć kontrole graniczne.

Przeczytaj także