Ograniczenia dla pasażerów na europejskich lotniskach od września

Od 1 września weszły ponowne ograniczenia dla pasażerów na lotniskach w Unii Europejskiej. Mowa tutaj o przywróceniu limitu płynów przewożonych w bagażach podręcznych.

Komisja Europejska twierdzi, że przywrócenie limitów 100 mililitrów płynów w bagażu podręcznym wynika z problemów technicznych ze skanerami. Nie jest to natomiast spowodowane zwiększonym zagrożeniem.

- Advertisement -

Ograniczenia dla pasażerów

Od 1 września przywrócone zostały ograniczenia dla pasażerów na europejskich lotniskach, czyli limity dotyczące płynów przewożonych w bagażu podręcznym. Decyzja Komisji Europejskiej wypływa z technicznej wadliwości skanerów do kontroli bezpieczeństwa używanych na lotniskach.

Jak tłumaczył jeszcze w ubiegłym tygodniu rzecznik Komisji Europejskiej, Tim McPhie – powrót do limitu płynów wynika „tylko i wyłącznie z problemów technicznych związanych z zainstalowanymi na niektórych lotniskach skanerami do prześwietlania bagaży pasażerów. Decyzja ta nie wynika z żadnego potencjalnego zagrożenia”.

Wadliwe skanery

Niestety zmiany te będą kosztowne, gdyż do tej pory wiele lotnisk (zwłaszcza w Wielkiej Brytanii) zainwestowało w zainstalowanie skanerów. Porty lotnicze w całej Europie skarżą się, że dużo wydały na nowoczesną technologię.

Obecnie szacuje się, że na lotniskach w 13 krajach UE zainstalowano około 350 skanerów. Okazało się jednak, że niezbyt dokładnie prześwietlają one niektóre pojemniki z płynami w bagażu. Dlatego też zdecydowano się na ponowne przywrócenie limitów płynów.

Sytuacja na brytyjskich lotniskach

Najszybciej z wprowadzonych skanerów zaczęły korzystać brytyjskie lotniska. Jednak nie wszystkie. O ile mniejsze lotniska, takie jak Newcastle, Leeds-Bradford, Aberdeen, London City, Teesside czy Southend dość szybko się zmodernizowały, to większe porty lotnicze napotkały na problemy.

London Heathrow, Gatwick, Stansted i Manchester narzekały na kłopoty z wprowadzeniem skanerów ze względu na problem z dostawą sprzętu czy przebudowę terminali.

Z powodu wadliwości skanerów brytyjskie Ministerstwo Transportu podjęło jednak decyzję o przywróceniu limitów. Rozpoczęło także współpracę nad „rozwiązaniem problemu dotyczącego sprzętu z jego producentami, lotniskami i międzynarodowymi partnerami, aby zniesiono restrykcje tak szybko, jak to możliwe”.

Przewożenie płynów i elektroniki w bagażu podręcznym

Co istotne – po przywróceniu limitów płynów na lotniskach, gdzie są nowoczesne skanery, pasażerowie nie muszą wyjmować z bagażu elektroniki i opakowania z kosmetykami. Ważne tylko, aby poszczególne opakowania nie miały pojemności większej niż 100 mililitrów, a wszystkie opakowania łącznie pojemności większej niż jeden litr.

W przypadku, gdy posiadamy więcej płynów, musimy je przewieźć w bagażu rejestrowanym.

Teksty tygodnia

Ryanair pozwoli pasażerom zabrać większy bagaż

Na pokład samolotu Ryanaira będzie można wnosić większy bagaż osobisty bez ponoszenia dodatkowych opłat. To odpowiedź na unijne przepisy dotyczące ujednolicenia zasad przewozu bagażu we wszystkich liniach lotniczych działających na terenie wspólnoty europejskiej.

Zabezpiecz swoją przyszłość w UK – zdobądź nowy zawód dzięki studiom z dofinansowaniem. Z Career Activator ten proces będzie prostszy, niż myślisz

Myślisz o zmianie pracy lub powrocie na rynek? Dowiedz się, jak zacząć studia w UK - nawet bez matury. Z Career Activator to prostsze, niż myślisz.

Pożar w Londynie. Człowiek wyskoczył z drugiego piętra, aby uciec przed ogniem

W nocy z wtorku na środę w Londynie wybuchł pożar. Z żywiołem walczyło dziesięć zastępów straży pożarnej oraz blisko siedemdziesięciu strażaków. Ogień pojawił się w budynku mieszkalnym. Świadkowie relacjonują, że widzieli osobę wyskakującą przez okno.

Ceny nowych domów w Holandii wyższe o 9,3%. To największy wzrost od 2 lat

W ciągu pierwszego kwartału tego roku ceny domów w Holandii poszły w górę średnio o 9,3 procenta. To najsilniejszy wzrost cen nowych nieruchomości od ponad dwóch lat.

13 samobójstw, ponad 700 osób niesłusznie skazanych – skandal w Post Office to zniszczone życie tysięcy ludzi

W Wielkiej Brytanii ponad 700 pracowników Post Office zostało błędnie skazanych, a ich życie zostało - dosłownie - zniszczone. Teraz walczą w sądzie o oczyszczenie z zarzutów i odszkodowania.

Przeczytaj także