„Opuszczamy Wielką Brytanię, bo uciekamy od wrogości brexitowców”

Reuters przytacza historię imigrantki z UE, która zdecydowała się opuścić Wyspy po tym, jak stała się ofiarą ksenofobicznego ataku ze strony brytyjskiej staruszki w szpitalu. Kobieta powiedziała jej, że „nie powinno jej tu być, gdyż nie jest stąd”.

Kilka miesięcy po tym, jak Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, Maria, która pochodzi  z Rumunii, czekała na wizytę u lekarza w londyńskim szpitalu. Tam też pewna brytyjska staruszka zwróciła się do niej stwierdzając, że jest obcokrajowcem i „nie powinno jej tu być”.

- Advertisement -

Brexit: Tysiące dzieci imigrantów z UE "mogą pozostać niezarejestrowane"

Maria będąca wtedy w ciąży usłyszała od leciwej Brytyjki, że powinna wracać do swojego ojczystego kraju, gdyż nie jest na Wyspach mile widziana. Był to pierwszy raz, kiedy bezpośrednio padła ofiarą ksenofobicznego ataku, mimo że w Wielkiej Brytanii mieszkała już od 10 lat.

Kobieta zauważa, że po referendum ws. Brexitu wzrosła wrogość wobec obywateli UE mieszkających na Wyspach, co jest związane m.in. z kampanią na rzecz wyjścia z UE, w której agitowano na rzecz przejęcia kontroli nad imigracją obarczając obcokrajowców winą za problemy m.in. w służbie zdrowia.

 

 

 

31-letnia Maria, która jest teraz matką dwójki dzieci, nie była gotowa na opuszczenie Wielkiej Brytanii, jednak w tym roku zdecydowała się wraz z mężem na wyjazd z Wysp. Za główną przyczynę podaje właśnie ksenofobię oraz wzrastające koszty życia w Wielkiej Brytanii.

– Od czasu referendum mamy uczucie, że nie jesteśmy tutaj mile widziani. Nie chcę, żeby moje dzieci dorastały w tak nastawionym do nas otoczeniu – powiedziała Maria.

W ciągu roku od końca czerwca 2018 aż 145 000 obywateli UE opuściło Wielką Brytanię, co stanowi 18-procentowy wzrost w stosunku do roku 2017.

Coraz więcej imigrantów pochodzących z Europy Wschodniej wyjeżdża z UK. Zastępują ich na rynku pracy imigranci spoza UE

Teksty tygodnia

Nowe plany rządu. Zagraniczni więźniowie będą deportowani wcześniej

Zgodnie z planami zapowiedzianymi przez rząd, zagraniczni przestępcy osadzeni w brytyjskich więzieniach mają być deportowani wcześniej niż dotychczas. Według władz, ta zmiana pozwoli zwolnić około 500 cel rocznie, co przełoży się na oszczędności sięgające milionów funtów.

Życie w Wielkiej Brytanii coraz cięższe. Ludzie nie mogą związać końca z końcem

Coraz więcej osób ma trudności z utrzymaniem się przy obecnych zarobkach. Z najnowszych badań wynika, że jedynie jedna trzecia ankietowanych ocenia swoją sytuację jako komfortową.

Awaria banku to niemal codzienność. Ile gotówki warto mieć w domu?

Awarie systemów bankowych, black out, blokada konta po włamaniu…...

Botoks w publicznej toalecie, wypełniacze z internetu, fatalne warunki. Rosyjska ruletka w UK

Zabiegi kosmetyczne w typie wstrzykiwania botoksu są coraz częściej...

Nielegalni imigranci pracują jako kurierzy jedzenia

Nielegalni imigranci przebywający w ośrodkach dla imigrantów i ubiegający się o azyl pracowali nielegalnie jako kurierzy jedzenia. W trakcie rozpatrywania wniosku nie mają prawa podejmować pracy.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie