Osborne: Cięcia zasiłków nie powstrzymają imigrantów z UE przed przyjazdem na Wyspy

Kanclerz Skarbu George Osborne mówi jasno: wprowadzenie ograniczeń w zasiłkach dla imigrantów z Unii Europejskich nie powstrzyma ich przed przyjazdem na Wyspy. Nie ma też planów ograniczania możliwości przepływu osób między Wielką Brytanią a innymi państwami europejskimi.

Już pierwsza połowa bieżącego roku była rekordowa pod względem ilości przybywających do Wielkiej Brytanii imigrantów. Ich liczba tylko do końca czerwca wzrosła do 336 tysięcy.

- Advertisement -

Osborne miał być architektem rządowych zmian zmierzających do ograniczenia liczby imigrantów. Okazuje się jednak, że kontrowersyjny plan odcięcia imigrantów przez pierwsze cztery lata od ich przyjazdu na Wyspy od pomocy socjalnej może nie przynieść zamierzonych efektów. Kanclerz przyznał, że rozwiązanie to nie sprawi wcale, że zgodnie z zapowiedziami Davida Camerona do Wielkiej Brytanii zaczną przyjeżdżać już nie setki, a dziesiątki tysięcy imigrantów.

Osborne jest obecnie krytykowany zarówno przez konserwatystów, jak i laburzystów za zbyt małą efektywność swoich działań zmierzających do spowolnienia fali migracji. Podczas obrad komisji skarbu doszło do burzliwej dyskusji na ten temat.

John Mann z Partii Pracy jednoznacznie określił starania kanclerza: „Nie robi pan nic, by zabezpieczyć dostęp do brytyjskiego rynku pracy przed obywatelami innych państw Unii Europejskiej”.

Osborne próbował się bronić: „Nie możemy przecież nagle odwoływać fundamentalnego prawa do swobodnego przepływu osób i kapitału. Jednym z celów naszych negocjacji z Unią jest zmobilizowanie innych państw do uczynienia swoich gospodarek na tyle atrakcyjnymi, by obywatele chcieli zostać w tych państwach”.

Konserwatywny publicysta Nick Timothy zauważa pewien paradoks w polityce rządu: „Wprowadzanie ograniczeń zmierzających do zmniejszenia liczby imigrantów z Unii Europejskiej zostało właśnie pokonane przez coś, co w największym możliwym stopniu zachęci tych imigrantów do przyjazdu, czyli zapowiedź podniesienia minimalnego wynagrodzenia do 9 funtów za godzinę od 2020 roku”.

Teksty tygodnia

Cichy drenaż kieszeni. Jak rosną podatki w UK bez nowych ustaw?

Jeśli nie oszczędności w obszarze zasiłków i świadczeń, to podniesienie podatków. Choć oficjalnych zapowiedzi jeszcze nie ma, to zamrożone progi podatkowe sprawiają, że w praktyce obciążenie podatkowe w Wielkiej Brytanii rośnie w zastraszającym tempie.

Czujesz się chory? Najpierw porozmawiasz ze sztuczną inteligencją od NHS

Zgodnie z nowym rządowym planem dotyczącym służby zdrowia, pacjenci będą omawiać swoje problemy zdrowotne ze sztuczną inteligencją opracowaną przez National Health Service.

Jak przygotować się na wojnę? Rządowe rady na trudne czasy

Niestabilność polityczna oraz kolejne powstające punkty zapalne powodują, że coraz częściej rządy wydają oficjalne dokumenty i porady dotyczące tego, jak przygotować się na wojnę lub inna kryzysową sytuację.

Awaria banku to niemal codzienność. Ile gotówki warto mieć w domu?

Awarie systemów bankowych, black out, blokada konta po włamaniu…...

Zimno, wilgoć i pleśń. Tak mieszka ponad milion Brytyjczyków

Dane z analizy przeprowadzonej przez niezależnych badaczy Biblioteki Izby Gmin ujawniają, że ponad 1 milion prywatnie wynajmowanych domów w Wielkiej Brytanii nie spełnia standardu Decent Homes. To ponad jedna piąta prywatnego rynku najmu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie