Oto najważniejsze informacje przedstawione przez Home Office odnośnie imigrantów z UE w przypadku twardego Brexitu

Home Office potwierdziło, że w przypadku niezawarcia umowy z Unią Europejską w sprawie Brexitu prawa imigrantów z UE zostaną zabezpieczone, a pracodawcy nie będą musieli sprawdzać, czy ich pracownicy z krajów Unii mają pozwolenie na legalną pracę.

Po fali komentarzy i pytań w sprawie skutków dla pracodawców w przypadku twardego Brexitu Home Office potwierdziło, że pracodawcy nie będą musieli sprawdzać prawa do legalnej pracy u swoich pracowników zaraz po Brexicie.

 

Imigranci z UE mogą bez problemu starać się o settled status i zostać w UK po Brexicie… pod warunkiem, że mają Androida

Ponadto ministerstwo oświadczyło, że pracodawcy nie będą musieli dzielić pracowników z krajów UE na tych, którzy przyjechali do Wielkiej Brytanii przed Brexitem oraz na tych, którzy przyjechali po marcu 2019. Koleją ważną i potwierdzoną przez Home Office informacją jest ta, że swobodny przepływ osób będzie nadal obowiązywał w czasie okresu przejściowego między marcem 2019 a grudniem 2020, jak to zostało przedstawione w roboczym porozumieniu między Unią i Wielką Brytanią.

Najnowsze informacje w kwestii praw imigrantów z UE po Brexicie dotyczą zapewnień Theresy May, że prawa te będą zagwarantowane nawet w przypadku twardego Brexitu. Oznacza to, że – zgodnie z planem – wszyscy imigranci z UE mieszkający w Wielkiej Brytanii będą musieli wnioskować o status osoby osiedlonej (settled status), który będzie stanowił dla nich gwarancję zachowania swoich praw, jakimi cieszą się obecnie.

 

 

Proces rejestracyjny rozpocznie się w styczniu 2019 i potrwa przez dwa lata i sześć miesięcy. Home Office w najbliższym czasie zamierza przedstawić dalsze informacje na temat planów Wielkiej Brytanii w przypadku twardego Brexitu i opublikuje Białą Księgę pod koniec tego roku, w której zostanie zaprezentowany nowy system imigracyjny.  

Nowa oferta Theresy May: Imigranci z UE po otrzymaniu settled status mieliby nieprzerwane prawo do pozostania w UK po Brexicie, nawet jak wyjadą na dłużej niż 2 lata

Teksty tygodnia

Brytyjczycy obchodzą nowe przepisy, Polacy powinni być czujni

Właściciele domów w UK, w tym Polacy, unikają wyższego Council Tax dzięki lukom prawnym. Sprawdź, co się zmieniło i jak się przygotować.

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Zakłady fryzjerskie celem nalotów funkcjonariuszy imigracyjnych

W Wielkiej Brytanii funkcjonariusze imigracyjni przeprowadzili setki nalotów na zakłady fryzjerskie zatrudniające nielegalnych pracowników.

Masz te monety w portfelu? Mogą być warte fortunę!

Monety z błędami produkcyjnymi są warte nawet tysiące funtów. Być może i Ty masz w portfelu taki unikat! Podpowiadamy, jak je rozpoznać.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie