„Niejasne” zasady w kwestii płynów na lotniskach, powodują stres dla pasażerów

Tysiące pasażerów w UK narzeka na niejasne przepisy związane z bagażem podręcznym oraz zamieszanie, które pojawia się przy kontroli bezpieczeństwa. O co chodzi?

Do czerwca 2024 roku miały przestać obowiązywać obecne ograniczenia dotyczące przewozu płynów i urządzeń elektronicznych w bagażu podręcznym. Cel ten miał zostać osiągnięty dzięki zainstalowaniu zaawansowanych technologicznie skanerów 3D.

Dzięki tym rozwiązaniom również limity dotyczące płynów zostaną zwiększone ze 100 ml do dwóch litrów w bagażu podręcznym. Dodatkowo, na potrzeby kontroli nie będzie trzeba wyjmować urządzeń elektrycznych z toreb podczas kontroli bezpieczeństwa.

Zasady dotyczące bagażu podręcznego

Niestety, wdrażanie nowych technologii na brytyjskich lotniskach nie poszło tak gładko, jak planowano. Z instalacją nowych technologii nadal nie poradziły sobie m.in. lotniska w Londynie – Gatwick i Heathrow, czy też lotnisko w Manchesterze. Powodem za tym stojącym są m.in. opóźnienia w łańcuchu dostaw i trudności z instalacją skanerów. Obecnie sytuacja wygląda tak, że tylko część lotnisk (to między innymi porty lotnicze w Aberdeen, Teesside i London City) stosuje się do nowych wytycznych, gdy inne trzymają się „starych” zasad.

Jak czytamy na łamach „Birmingham Live”, na lotnisku w Birmingham średnio 15 proc. pasażerów nie przechodzi kontroli bezpieczeństwo z powodu spakowania większej ilości płynów. Wychodzą oni z błędnego przekonania, że zniesiono ograniczenie do 100 ml.

Stare czy nowe zasady?

– Chcemy przypomnieć naszym klientom, że istniejące ograniczenia bezpieczeństwa nadal obowiązują – jak komentuje rzecznik lotniska, cytowany przez Travel Gossip. – Wiemy, że obecna sytuacja może być niezrozumiała, ale tak wyglądają obecne zasady. W przypadku każdego pasażera niezastosowanie się do wymagań bagażu wydłuża czas oczekiwania o 10 minut – dodaje.

Przypomnijmy zatem, na lotnisku w Birmingham i innych portach lotniczych, gdzie nie wprowadzono jeszcze „nowych zasad”, w dalszym ciągu egzekwuje obowiązujące „stare” przepisy. Zgodnie z nimi każdy pasażer może wnieść na pokład samolotu w swoim bagażu podręcznym płyny lub żele, ale tylko w pojemnikach o maksymalnej pojemności 100 ml. Ponadto wszystkie pojemniki muszą znajdować się w jednej przezroczystej i zamykanej torebce plastikowej o pojemności 1 litra i wymiarach około 20 cm na 20 cm.

Podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku torebkę z płynami należy wyjąć z torby i ustawić w koszyku na taśmie, aby można ją było odpowiednio sprawdzić. Powyższe wymogi nie dotyczą produktów kupionych w strefie bezcłowej.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wystający uchwyt walizki kosztował pasażerkę 70 Euro

Podróże z Ryanair bywają pełne przygód. Ostatnio pasażerka musiała dopłacić na lotnisku, choć jej walizka idealnie mieściła się w stelażu do pomiaru. Wystający uchwyt walizki kosztował pasażerkę 70 Euro.

Szef Ryanaira musiał zapłacić w restauracji za… miejsce na nogi

Irlandzka restauracja obciążyła szefa Ryanaira dodatkową opłatą do rachunku za „priorytetowe miejsce” oraz "dodatkowe miejsce na nogi".

Polska apteka w Wielkiej Brytanii – czym jest i jak działa

Chorowanie za granicą to wyzwanie. Procedury i schemat postępowania w przypadku wielu chorób jest zupełnie inny niż w Polsce. Inna jest też dostępność leków bez recepty. Pomocą są polskie apteki w Wielkiej Brytanii.

Imigrant dostał prawo pobytu w UK po 50 latach

61-letni imigrant, Samuel Jarrett-Coker, który przybył do Wielkiej Brytanii...

Wielka Brytania planuje zaostrzenie polityki imigracyjnej

Minister spraw wewnętrznych planuje zaostrzenie polityki imigracyjnej. Chce zająć się unikaniem przez nielegalnych imigrantów deportacji.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Premier UK uważa, że system zasiłków jest niesprawiedliwy

Premier Wielkiej Brytanii chce zreformować system zasiłków twierdząc, że obecny jest niesprawiedliwy. Istnieją jednak przed tym obawy w jego własnej partii.

Groźny pasażer na pokładzie samolotu Ryanair

8 marca samolot Linii Ryanair lądował w Lizbonie. Gwałtowny incydent na pokładzie zmusił załogę samolotu Ryanair do podjęcia decyzji o międzylądowaniu. Groźny pasażer został natychmiast usunięty z pokładu. 

Życie nielegalnego imigranta w UK „było nie do zniesienia”

Dwa lata temu liczba nielegalnych migrantów przypływających na Wyspy znajdowała się na rekordowym poziomie.

Pogrzeb Polaka zamordowanego w Hanwell

W miniony weekend odbył się pogrzeb Dariusza Serfina, Polaka zamordowanego w Hanwell. Mężczyzna zmarł w połowie lutego. Wcześniej był ofiarą ulicznego ataku. Sprawca wielokrotnie pchnął go nożem.

Płacisz za wysoki czynsz w Berlinie? Możesz to zgłosić

Mieszkańcy Berlina mogą skorzystać z nowej infolinii, pod którą uzyskają porady dotyczące zbyt wysokiego czynszu.

Niepewna przyszłość sieci Poundland w UK

Poundland to popularna sieć dyskontów z artykułami spożywczymi, kosmetykami, środkami czystości i nie tylko.