„Niejasne” zasady w kwestii płynów na lotniskach, powodują stres dla pasażerów

Tysiące pasażerów w UK narzeka na niejasne przepisy związane z bagażem podręcznym oraz zamieszanie, które pojawia się przy kontroli bezpieczeństwa. O co chodzi?

Do czerwca 2024 roku miały przestać obowiązywać obecne ograniczenia dotyczące przewozu płynów i urządzeń elektronicznych w bagażu podręcznym. Cel ten miał zostać osiągnięty dzięki zainstalowaniu zaawansowanych technologicznie skanerów 3D.

Dzięki tym rozwiązaniom również limity dotyczące płynów zostaną zwiększone ze 100 ml do dwóch litrów w bagażu podręcznym. Dodatkowo, na potrzeby kontroli nie będzie trzeba wyjmować urządzeń elektrycznych z toreb podczas kontroli bezpieczeństwa.

Zasady dotyczące bagażu podręcznego

Niestety, wdrażanie nowych technologii na brytyjskich lotniskach nie poszło tak gładko, jak planowano. Z instalacją nowych technologii nadal nie poradziły sobie m.in. lotniska w Londynie – Gatwick i Heathrow, czy też lotnisko w Manchesterze. Powodem za tym stojącym są m.in. opóźnienia w łańcuchu dostaw i trudności z instalacją skanerów. Obecnie sytuacja wygląda tak, że tylko część lotnisk (to między innymi porty lotnicze w Aberdeen, Teesside i London City) stosuje się do nowych wytycznych, gdy inne trzymają się „starych” zasad.

Jak czytamy na łamach „Birmingham Live”, na lotnisku w Birmingham średnio 15 proc. pasażerów nie przechodzi kontroli bezpieczeństwo z powodu spakowania większej ilości płynów. Wychodzą oni z błędnego przekonania, że zniesiono ograniczenie do 100 ml.

Stare czy nowe zasady?

– Chcemy przypomnieć naszym klientom, że istniejące ograniczenia bezpieczeństwa nadal obowiązują – jak komentuje rzecznik lotniska, cytowany przez Travel Gossip. – Wiemy, że obecna sytuacja może być niezrozumiała, ale tak wyglądają obecne zasady. W przypadku każdego pasażera niezastosowanie się do wymagań bagażu wydłuża czas oczekiwania o 10 minut – dodaje.

Przypomnijmy zatem, na lotnisku w Birmingham i innych portach lotniczych, gdzie nie wprowadzono jeszcze „nowych zasad”, w dalszym ciągu egzekwuje obowiązujące „stare” przepisy. Zgodnie z nimi każdy pasażer może wnieść na pokład samolotu w swoim bagażu podręcznym płyny lub żele, ale tylko w pojemnikach o maksymalnej pojemności 100 ml. Ponadto wszystkie pojemniki muszą znajdować się w jednej przezroczystej i zamykanej torebce plastikowej o pojemności 1 litra i wymiarach około 20 cm na 20 cm.

Podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku torebkę z płynami należy wyjąć z torby i ustawić w koszyku na taśmie, aby można ją było odpowiednio sprawdzić. Powyższe wymogi nie dotyczą produktów kupionych w strefie bezcłowej.

Teksty tygodnia

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Rekordowe długi i kradzieże energii. Powód? Wysokie rachunki!

Eksperci alarmują: sytuacja wymyka się spod kontroli, a skala zjawiska zaskakuje nawet dostawców energii.

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Zakłady fryzjerskie celem nalotów funkcjonariuszy imigracyjnych

W Wielkiej Brytanii funkcjonariusze imigracyjni przeprowadzili setki nalotów na zakłady fryzjerskie zatrudniające nielegalnych pracowników.

Wyższe wykształcenie, wyższe zarobki

Chociaż często podkreśla się, że najlepiej zarabiają “fachowcy”, najnowszy raport z rynku pracy w Niemczech wskazuje, że wyższe wykształcenie oznacza wyższe zarobki. Zatem jaką pensją mogą cieszyć się osoby z magistrem, a jaką technicy?

Przeczytaj także