PILNE: Rząd UK zniesie system żółtej karty! System pozwalał odwołać się od decyzji wstrzymującej wypłatę zasiłków…

Fot. Shutterstock

Wprowadzony w październiku 2015 r. System Żółtej Karty miał zapobiegać sytuacjom, w których zasiłki byłyby odbierane ludziom z błahych powodów. Teraz jednak rząd Theresy May chce uniemożliwić mieszkańcom Wysp składanie odwołań od decyzji urzędników Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. 

- Advertisement -

System Żółtej Karty (ang. Yellow Card Scheme) funkcjonował przez 2,5 roku roku. Program pozwalał osobom pobierającym świadczenia socjalne odwołać się od niekorzystnej dla nich decyzji urzędników Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (Department for Work and Pensions, DWP). Osoby, którym wstrzymano wypłatę zasiłków, miały 14 dni na odwołanie się od decyzji związanej z obcięciem lub z całkowitym pozbawieniem ich zasiłków. 

Pobierała bezprawnie zasiłki, a miała na koncie 40 tys. funtów oszczędności!

Dzięki Systemowi Żółtej Karty o swoje prawa do zasiłku mogły na przykład powalczyć osoby, które nie stawiły się na spotkanie z pracownikiem Job Centre na skutek zdarzenia losowego. Sytuacja taka przytrafiła się m.in. Brytyjczykowi, który wiosną tego roku nie dotarł na rozmowę z powodu wyznaczonej akurat na ten czas operacji

Rząd postanowił jednak właśnie znieść System Żółtej Karty, mimo iż pomógł on wielu ludziom odzyskać należne im pieniądze i nie stoczyć się na sam dół drabiny społecznej z powodu utraty środków do życia. Swoją decyzję minister pracy i emerytur Alok Sharma tłumaczył zbyt dużym obciążeniem systemu dla państwa wobec niskiej jego efektywności. Sharma stwierdził, że przeprowadzone w kilku miejscach na terenie Wielkiej Brytanii badania wykazały nie tylko niewielkie zainteresowanie tym systemem odwoławczym (skorzystało z niego zaledwie kilkanaście proc. osób, które uważały się za pokrzywdzone przez DWP), ale też niewielką jego skuteczność (tylko połowa osób, które się odwołały, zdołała przedstawić wystarczające argumenty na rzecz niewstrzymywania wypłaty zasiłków). 

Brytyjczyk, który odmówił ubiegania się o zasiłki, mieszka w budce telefonicznej! „Chcę tylko pracować”

Teraz rząd musi opracować alternatywny mechanizm odwoławczy dla osób, które poczują, iż zostały skrzywdzone przez urzędnika DWP w kwestii wypłaty zasiłków. Nie wiadomo jednak na razie, jak system ten może funkcjonować i czym będzie się różnił od dotychczasowego Systemu Żółtej Karty. 

 

 

 

Po Brexicie Wielka Brytania będzie cierpieć na brak wykwalifikowanych pracowników!

Teksty tygodnia

Czujesz się chory? Najpierw porozmawiasz ze sztuczną inteligencją od NHS

Zgodnie z nowym rządowym planem dotyczącym służby zdrowia, pacjenci będą omawiać swoje problemy zdrowotne ze sztuczną inteligencją opracowaną przez National Health Service.

Tragedia 12-letniego Polaka w UK. Zginął przez popularny internetowy challenge

Polska rodzina z West Yorkshire przestrzega przed zagrożeniami związanymi z mediami społecznościowymi. Dwunastoletni Sebastian zmarł w wyniku udziału w internetowym wyzwaniu.

Rewolucja solarna w blokach? Wielka Brytania chce ułatwić montaż paneli na balkonach

Brytyjski rząd pracuje nad przełomowymi przepisami, które umożliwią mieszkańcom bloków i najemcom montaż balkonowych paneli słonecznych. Dotychczas osoby mieszkające w lokalach bez dostępu do dachu były praktycznie wykluczone z możliwości korzystania z energii odnawialnej zarówno ze względów technicznych, jak i prawnych.

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Cichy drenaż kieszeni. Jak rosną podatki w UK bez nowych ustaw?

Jeśli nie oszczędności w obszarze zasiłków i świadczeń, to podniesienie podatków. Choć oficjalnych zapowiedzi jeszcze nie ma, to zamrożone progi podatkowe sprawiają, że w praktyce obciążenie podatkowe w Wielkiej Brytanii rośnie w zastraszającym tempie.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie