PIS chce obniżyć ZUS dla samozatrudnionych – ale w UK i tak JEST TANIEJ!

Kolejna "dobra zmiana" w Polsce – rząd zamierza wprowadzić formę progresywnej opłaty za ZUS w zależności od tego ile zarabiamy. Nowy sposób naliczania ubezpieczenia społecznego miałby objąć osoby samozatrudnione.

Proponowana zmiana miałaby zostać wprowadzona w 2018 roku. Zamiast sztywnej opłaty za ZUS osoby samozatrudnione płaciłby różną stawkę w zależności od wysokości ich dochodów. Według wstępnych szacunków miałby on wynosić około 20% liczonych od przychodu, ale tylko do sumy 5 tysięcy złotych przychodu miesięcznie.

Polska patriotyczna ciężarówka robi FURORĘ na brytyjskich drogach

Teraz osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą płacą około 1200 złotych w skali miesiąca bez względu na to ile zarabiają. Według nowej koncepcji osoby, która miesięcznie zarabiają oddawałyby ZUS`owi około 400 złotych, a 3 tysiące – około 600.

Takie rozwiązanie z pewnością pomoże osobą, które zarabiają mniej, ale ci, którzy będą mieścili się w górnej części widełek zapłacą z kolei więcej. Co więcej – miesięcznie obliczanie własnej stawki mocno skomplikuje regularne rozliczanie się ZUS`em, które stanie się jeszcze bardziej czasochłonne i zwyczajnie trudne.

Tragedia w Cheltenham! Polka śmiertelnie potrącona na przejściu dla pieszych

To z pewnością zmiana w dobrym kierunku, ale nie może się równać z warunkami, jakie jest w stanie zaoferować Wielka Brytania osobom samozatrudnionym. Zakładając spółkę LTD w Londynie i prowadząc działalność w Polsce poziom danin społecznych i tak będzie niższy, niż w po proponowanej zmianie. W UK płacimy zaledwie 300 złotych przy przychodach rzędu 5 tysięcu. "W dodatku wciąż pozostaje 60 tyś złotych wolnych od podatku, możliwość odkładania na brytyjską, pewną emeryturę, na którą kwota wypłaty wynosi około 3200 zł miesięcznie" – wymienia zalety spółki limited Agnieszka Moryc z Admiral Tax.

Teksty tygodnia

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Imigranci w Irlandii są bardziej pracowici od Irlandczyków

Jak wynika z raportu „Monitoring Report on Integration 2024”...

Obwodowe komisje wyborcze w Irlandii – tu zagłosujesz na prezydenta RP

Poniżej, prezentujemy pełną listę irlandzkich obwodowych komisji wyborczych (OKW).

Zakłócenia w podróży przed świętami. Loty, kolej i korki na drogach

Jeśli planujemy wyjazd na Bank Holidays, musimy liczyć się z tym, że przed świętami pojawią się zakłócenia w podróży. Czego możemy się spodziewać?

W Irlandii znów spadła liczba mieszkań socjalnych

System mieszkań socjalnych w Irlandii kuleje pomimo prób usprawnienia go przez system HAP. System HAP (Housing Assistance Payment) to irlandzki program wsparcia mieszkaniowego, w ramach którego lokalne władze opłacają część czynszu najmu bezpośrednio właścicielowi nieruchomości.

Przeczytaj także