Po decyzji Wysokiego Trybunału funt WYSTRZELIŁ W GÓRĘ!

Funt w ciągu dosłownie kilkudziesięciu minut poszedł "ostro" w górę – notowania brytyjskiej waluty w stosunku do euro i dolara rosną z powodu orzeczenia Wysokiego Trybunału.

Przypomnijmy, że dziś Wysoki Trybunał Wspólnoty Brytyjskiej zdecydował, że nie jest możliwe wprowadzenie przez rząd Theresy May słynnego już Artykułu 50 Traktatu Lizbońskiego bez zgody parlamentu. Decyzja ta jest zaskoczeniem o tyle, że urzędująca administracja trzymała się wersji, że w sprawie Brexitu nic z Izbą Gmin nie trzeba konsultować. Było to więc albo kłamstwo, albo zwyczajna niewiedza, która kompromituje May i jej współpracowników. Orzeczenie to przynajmniej na pewien czas stawia pod znakiem zapytania ewentualny Brexit, a światowe rynki finansowe na tę wiadomość zareagowały natychmiast. 

- Advertisement -

Sąd Najwyższy zdecydował: Bez zgody parlamentu nie będzie Brexitu

Około godziny 12 funt urósł o ponad jeden procent. Niby niedużo, ale przez to osiągnął największą wartość od 28 października. Po raz pierwszy od trzech tygodni wartość brytyjskiej waluty przekroczyła 1.24 w stosunku do amerykańskiego dolara. Kurs wobec euro również się wzmocnił i wyniósł 89.135, ale oba te wzrosty były krótkotrwałe. Inwestorzy pozytywnie zareagowali na choćby tak płonną nadzieję pozostania Wielkiej Brytanii w unijnych strukturach.

Od 23 czerwca funt zaliczał historyczne i rekordowe spadki. W stosunku do złotego spadł z poziomu 5.7 do 4.55, a osłabienie w stosunku do dolara i euro było jeszcze większe. Brytyjska waluta nie była tak słaba od 30 lat. Paradoksalnie taka sytuacja może być… dobra do gospodarki w UK! Jej produkty eksportowe stały się bardziej atrakcyjne (bo tańsze) dla klientów zza granicy, ale sytuacja Polaków na Wyspach będzie gorsza, bo w przeliczeniu zarabiają po prostu mniej.

Imigranci o niskich kwalifikacjach będą musieli starać się o pozwolenie na pracę po Brexicie?

Co dalej z Brexitem? "Rząd jest rozczarowany orzeczeniem Trybunału. Kraj zagłosował za wyjściem z Unii Europejskiej w referendum zatwierdzonym przez ustawę parlamentarną. Rząd jest zdeterminowany, by uszanować wynik referendum. Odwołamy się od orzeczenia" – czytamy w oficjalnym oświadczeniu rzecznika z Downing Street 10.

Teksty tygodnia

Letnia wyprzedaż na AliExpress 2025. Jak zaoszczędzić jeszcze więcej na zakupach?

Zbliża się koniec wielkiej promocji AliExpress. Zyskaj do -80% rabatu i dodatkowe zwroty za zakupy. Sprawdź, co warto upolować!

Tragedia 12-letniego Polaka w UK. Zginął przez popularny internetowy challenge

Polska rodzina z West Yorkshire przestrzega przed zagrożeniami związanymi z mediami społecznościowymi. Dwunastoletni Sebastian zmarł w wyniku udziału w internetowym wyzwaniu.

Zarabiasz mniej niż 100 tysięcy rocznie? Możesz otrzymać nawet 4000 zasiłku na dziecko

Rodzice pracujący z rocznym dochodem poniżej 100 000 funtów mogą otrzymać od HM Revenue & Customs zasiłek Tax-free Childcare sięgający nawet 4 000 funtów. Program pokrywa koszty opieki nad dziećmi – opiekunek, żłobków, niań oraz zajęć pozalekcyjnych.

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Bunt w Partii Pracy. Czy rząd UK cofnie się w sprawie świadczeń?

Reformy systemu opieki socjalnej wywołują nie tylko liczne protesty i obawy wśród mieszkańców UK i ekspertów. Powodują również bunt w samym sercu rządzącej partii. “Nie dla reform w PIP i DWP” wyraźnie powiedziało 100 posłów Partii Pracy

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie