Po powrocie z emigracji Polacy czują się jak obcy ludzie. Nawet w swoich rodzinnych stronach

Co jest łatwiejsze – emigracja czy reemigracja? Na logikę wydawałoby się, że powrót do kraju ojczystego, który znamy od dziecka. Ale logika logiką, a odczucia wielu Polaków wracających do kraju po latach emigracji wcale już tak oczywiste nie są. Niektórzy bardzo męczą się po powrocie nad Wisłę. Nawet wtedy, gdy wracają w znane sobie, rodzinne strony.

Polacy czują się obco w kraju swojego pochodzenia

W mediach społecznościowych pewien Polak podzielił się przemyśleniami odnośnie powrotu do Polski po latach spędzonych w Wielkiej Brytanii. Jego doświadczenia z reemigracją trudno jednak nazwać pozytywnymi. Wręcz przeciwnie – mężczyzna jest zaskoczony tym, jak źle czuje się obecnie w swoich rodzinnych stronach.

„6 miesięcy po powrocie jedno wiem na pewno. Trzeba mieć jaja, żeby wrócić. Nie jest łatwo z Polski wyjechać, ale reemigracja jest trudniejsza. Mimo że wracamy w nasze rodzinne strony, to jednak jesteśmy tu obcy. Nasi bliscy nauczyli się już żyć bez nas na co dzień. My nauczyliśmy się żyć bez nich. Czujemy się tu obco, nieswojo, bo niby u siebie, a jednak coś jest nie tak. Nie czujemy się jak u siebie” – pisze Polak.

Życie w Polsce jest szybsze i obarczone większą presją?

Ten sam Polak, który wrócił nad Wisłę wraz z rodziną wyznał, że jego zdaniem życie w Polsce płynie o wiele szybciej i jest obarczone znacznie większą presją.

„Tutaj życie płynie zdecydowanie szybciej. Nie wiem, czy też macie takie wrażenie, ale jak dla mnie życie w UK płynęło zdecydowanie wolniej, bez pospiechu. Słyszy się głosy, że teraz w Polsce łatwiej o pracę, że dobrze się zarabia. Ale prawda jest taka, że za pracą też trzeba się nachodzić, bo niby ofert dużo, a jednak ciężko coś znaleźć. (…) Ja ze swojej perspektywy powiem, że znalazłem dobrze płatną pracę, jak na polskie warunki. Ale czuję, że ucieka mi tu czas. Czuję się przytłoczony polską rzeczywistością. Robię dobrą minę do złej gry, ale w środku walczę ze sobą. Nie potrafię się tu odnaleźć. Czuję, jakby uszło ze mnie życie” – mówi Polak.

Nie wszyscy cierpią po powrocie do Polski z emigracji

Wpis Polaka na temat powrotu do Polski wywołał ożywioną dyskusję wśród osób, które jeszcze przebywają na emigracji i wśród tych, które już wróciły. Jak można się było spodziewać, nie wszyscy zgodzili się z opinią wygłoszoną przez rozczarowanego mężczyznę. Jeden z internautów stwierdził na przykład, że nie tylko czuje się zadowolony z powrotu do kraju, ale też że zyskało na tym jego zdrowie.

„My wróciliśmy i jest super. Pracę dostałem jeszcze przed powrotem. Wrocław jest cudowny, tyle rzeczy do robienia. Mamy dużo przyjaciół. Do Polski jeździliśmy 4-5 razy w roku i zawsze spotykaliśmy się z przyjaciółmi. Pogoda super. Same plusy. A lepsze życie to co to jest? Lepsze pieniądze? W Pl pieniądze gorsze, ale życie zdecydowanie lepsze. I jedzenie też. Skończyły się po powrocie problemy z trawieniem” – zaznaczył internauta.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Wzruszający hołd dla Jordana, zmarłego 10-latka polskiego pochodzenia

Vanessa napisała i nagrała piosenkę ku pamięci swojego brata Jordana, który zmarł tuż po Bożym Narodzeniu w 2023 roku w wieku 10 lat.

Ostatnie pożegnanie polskiego bezdomnego z Lunetten

Lunetten upamiętnia śmierć polskiego bezdomnego, którego postać zdążyła się wpisać w okoliczną społeczność.

Podwyżka opłat za czynności konsularne w Wielkiej Brytanii

1 stycznia 2025 wzrosła wysokość opłat konsularnych ponoszonych przez Polaków mieszkających w UK. O ile wzrosły ceny za czynności konsularne?

Polski imigrant zadźgał swojego rodaka przed kościołem

Polski imigrant mieszkający w Holandii padł ofiarą nożownika. Jak się okazało, domniemanym sprawcą tego przestępstwa jest... inny Polak

Przepisy związane z Electronic Travel Authorisation od dziś dotyczą obywateli 48 państw

Od 8 stycznia 2024 roku w życie wchodzi obowiązek uzyskania Elektronicznej Autoryzacji Podróży (Electronic Travel Authorisation) i uiszczenia odpowiedniej opłaty przed przyjazdem do UK.

UK

Holandia

Irlandia