Podwyżka ETA. Zapłacimy więcej za wjazd do UK

Wielka Brytania podnosi opłatę za ETA, która obecnie wynosi 10 funtów za wniosek. A będzie wynosić 16 funtów. Ma jednak złagodzić przepisy dotyczące tranzytu lotniskowego.

Koszt wniosku w systemie ETA ma wzrosnąć z 10 funtów do 16 funtów. Elektroniczna Autoryzacja Podróży obowiązuje już podróżnych spoza UE, a od kwietnia będzie dotyczyć także podróżnych z UE.

Podwyżka wniosku o ETA

Decyzja o podniesieniu opłaty za ETA została ogłoszona w piątek przez Home Office i wywołała już krytykę ze strony branży turystycznej i biznesowej. ETA, czyli Electronic Travel Authorisation to zwolnienie z wizy, o które należy wystąpić online przed podróżą do Wielkiej Brytanii.

System ETA, który wprowadzono pod koniec 2023 roku, dotyczy obecnie podróżnych z ponad 50 krajów. A od 2 kwietnia 2025 roku będzie obowiązywał także przyjezdnych z Europy.

Od 8 stycznia ETA jest obowiązkowe dla wszystkich obywateli spoza UE przybywających na Wyspy. Nie ma wyjątku dla obywateli spoza UE, którzy mieszkają w kraju Unii.

Opłata wynosi obecnie 10 funtów, jednak, jeśli propozycja Home Office otrzyma zielone światło, wzrośnie ona do 16 funtów.

Przedstawiciele branży turystycznej argumentowali, że podwyżka opłat grozi ograniczeniem ważnych podróży biznesowych i stawia Wielką Brytanię w niekorzystnej sytuacji. Dla porównania Unia Europejska nakłada opłatę w wysokości 7 euro za planowany Europejski System Informacji i Autoryzacji Podróży (ETIAS).

Zwolnienie z ETA

Pozytywną decyzją jest jednak zniesienie ETA dla pasażerów przesiadających się w Wielkiej Brytanii na lot przesiadkowy. Na przykład dla osób lecących z Berlina do Stanów Zjednoczonych przez londyńskie lotnisko Heathrow.

Rząd wydał już oświadczenie w tej sprawie: „W odpowiedzi na opinie z branży lotniczej, rząd zgodził się na tymczasowe zwolnienie dla pasażerów, którzy przesiadają się na lotnisku. A zatem nie przechodzą przez kontrolę graniczną w Wielkiej Brytanii”.

Home Office twierdzi jednak, że zwolnienie to będzie „poddawane przeglądowi”. Wymóg ETA dla pasażerów przesiadających się był szczególnie irytujący dla lotniska Heathrow, które jest głównym węzłem komunikacyjnym dla lotów przesiadkowych.

Pozostałe wymogi dotyczące ETA pozostają w mocy. Wniosek musi zostać złożony online z wyprzedzeniem. Pasażerowie, którzy nie złożą wniosku, nie będą mogli wejść na pokład samolotu, pociągu lub promu.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wielka Brytania powinna ponownie dołączyć do unii celnej UE

Lider Liberalnych Demokratów, Ed Davey powiedział, że Wielka Brytania powinna ponownie wynegocjować nową umowę o unii celnej z UE.

Inflacja w UK notuje niespodziewany spadek w grudniu 2024

Inflacja w Wielkiej Brytanii w grudniu 2024 niespodziewanie spadła w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Wielka Brytania i Polska wzmacniają współpracę wojskową

Premier Wielkiej Brytanii udał się w piątek do Polski, aby porozmawiać z Donaldem Tuskiem o nowym traktacie między krajami.

Ryanair żąda ograniczeń dotyczących alkoholu na lotniskach

Ryanair żąda od władz europejskich wprowadzenia nowych ograniczeń dotyczących sprzedaży alkoholu na lotniskach.

Mroźna pogoda wraca na Wyspy

Mapy pogodowe pokazują, że mroźna pogoda po raz kolejny w tym miesiącu da się we znaki mieszkańcom Wielkiej Brytanii.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Nieznany sprawca przebija opony w “polskim mieście w Holandii”

Od kilku tygodni w Bredzie mieszkańcy co rano zastanawiają się “czy dzisiaj moja auto”? Nieznana osoba przebija opony w samochodach zaparkowanych przy ulicach. Mieszkańcy zgłosili już 50 przypadków uszkodzenia aut.

To ma być ekstremalnie silny wiatr, najsilniejszy tej zimy

W ten weekend prąd strumieniowy, który zmierza w kierunku Irlandii i Wielkiej Brytanii, ma przynieść ekstremalnie silny wiatr.

Sprawca masakry w Southport przyznał się do winy – jak kara czeka Axela Rudakubanę?

Jak się okazuje, Axel Rudakubana miał być zafascynowany ludobójstwami. Jego znajomy określił go, jako "tykającą bombę zegarową".

Pracodawcy nie mogą przenosić na imigrantów kosztów związanych ze sponsorowaniem

Pracodawcy zatrudniający wykwalifikowanych pracowników z zagranicy, nie mogą już przenosić na nich kosztów związanych ze sponsorowaniem.

WOŚP gra także w Holandii i Amsterdamie

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra już...

Wielka Brytania jest „jednym z najmniej zorientowanych na pracę krajów”

Brytyjski przedsiębiorca ostro o brytyjskich pracownikach i idei „work-life...