Polityka imigracyjna UK po Brexicie sprawi, że Polakom będzie ciężej na Wyspach

Bart Kowalczyk został poproszony przez brytyjskie Foreign Office o określenie liczby polskich przedsiębiorców, którzy w obliczu Brexitu martwią się o swoje interesy lub wręcz planują opuszczenie Wielkiej Brytanii. Do jakich wniosków doszedł?

36-letni biznesmen z Edynburga przebywa w Wielkiej Brytanii od 2006 roku. Z Polski wyjechał z podobnych powodów, co inni przedstawiciele jego pokolenia – uciekał przed wysokim bezrobociem, szukając swojego szczęścia na Wyspach. Udało mu się. Zakorzenił się w UK, ma żonę, dwoje dzieci i prowadzi Polish Business Link, biznesową platformę, która zajmuje się kojarzeniem polskich firm z brytyjskimi kontrahentami.

- Advertisement -

Project After: Na wypadek twardego Brexitu Wielka Brytania przewiduje cięcia podatków i ceł

W związku ze specyfiką przedsięwzięcia, jakiem się zajmuje, Kowalczyk posiada unikalne spojrzenie zarówno na Brexit, jak i wzajemne stosunki polsko-brytyjskie. Właśnie z tego powodu został on poproszony o przygotowanie raportu, którego celem jest analiza sytuacji polskich firm w UK przed zbliżającym się Brexitem. O rzeczonej inicjatywie czytamy na łamach "The First News".

Jak się okazało spośród 550 prawie połowa (48 proc.) uznała, że Brexit będzie miał zły wpływ na ich zdolność do rekrutacji personelu. Kowalczyk dodaje również, że rosnące koszty prowadzenia firmy (słaby funt, polityczna niepewność) będą miały negatywny wpływ nie tylko na jego branżę, ale także na handel całego kraju. 

 

 

Amber Rudd przyznała, że niedociągnięcia we wdrażaniu Universal Credit wpędziły wielu ludzi w biedę

– Trudno będzie zatrudnić kogoś z powodu nowej polityki imigracyjnej – komentował w rozmowie z TFN, zwracając uwagę, że z powodu proponowanego progu wynagrodzenia sięgającego 30 tysięcy funtów rocznie ciężko będzie mu kogoś znaleźć, kto mówi zarówno po polsku, jak i po angielsku.

Niemniej, Kowalczyk raczej nie ma wątpliwości, że polskie firmy w UK znajdą sposób na dostosowanie się do warunków funkcjonowania w nowej rzeczywistości. Cokolwiek stanie się w związku z wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur unijnych to kraj ten nadal pozostanie miejscem sprzyjającym prowadzeniu własnej działalności gospodarczej.

Teksty tygodnia

Nielegalni imigranci pracują jako kurierzy jedzenia

Nielegalni imigranci przebywający w ośrodkach dla imigrantów i ubiegający się o azyl pracowali nielegalnie jako kurierzy jedzenia. W trakcie rozpatrywania wniosku nie mają prawa podejmować pracy.

„Niech muzyka połączy nas z Janem Pawłem II”

artykuł powstał na zamówienie klienta Wyjątkowe koncerty ku czci Papieża-Polaka...

Tragedia 12-letniego Polaka w UK. Zginął przez popularny internetowy challenge

Polska rodzina z West Yorkshire przestrzega przed zagrożeniami związanymi z mediami społecznościowymi. Dwunastoletni Sebastian zmarł w wyniku udziału w internetowym wyzwaniu.

Cichy zabójca grasuje w Wielkiej Brytanii. Zabija dziesiątki tysięcy osób rocznie

Zanieczyszczenie powietrza to problem ekologiczny i poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, które każdego roku może przyczyniać się do nawet 30 tys. zgonów w Wielkiej Brytanii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie