Ponad połowa osób w wieku powyżej 50 lat, które straciły pracę podczas pandemii Covid-19, nie szuka ponownego zatrudnienia

Fot. Getty

Najnowsze dane pokazują, że ponad połowa osób w wieku powyżej 50 lat, które straciły pracę w trakcie pandemii Covid-19, nie chce wrócić na rynek pracy. Spośród tych osób ponad 50 proc. boryka się z problemami zdrowotnymi na tle fizycznym lub psychicznym. 

Wyniki badania opublikowanego z końcem września przez the Office for National Statistics nie pozostawiają złudzeń – osoby w wieku około emerytalnym w UK, które straciły lub odeszły z pracy w trakcie pandemii Covid-19, nie chcą podejmować kolejnego zatrudnienia.  Statystyki pokazują, że 55 proc. osób w wieku od 50 do 65 lat nie szuka nowej pracy po tym, jak opuściło rynek pracy w marcu 2020 roku, a około jedna piąta osób w tym wieku zaznaczyła, że znajduje się na liście oczekujących na leczenie w ramach NHS (dla tych osób oczekiwanie na zabieg lub leczenie jest główną przyczyną pozostawania poza rynkiem pracy). Z osób w wieku około emerytalnym, które w trakcie pandemii przestały pracować, 51 proc. przyznało, że boryka się z problemami zdrowotnymi natury psychicznej lub fizycznej. Zdrowie psychiczne było zresztą najczęstszym powodem, dla którego osoby w wieku od 50 do 59 lat odeszły z pracy, a 8 proc. stwierdziło, że problemy natury psychicznej stoją za ich decyzją o nieszukaniu innej pracy.

Brytyjczycy wrócą do pracy ze względu na kryzys kosztów życia?

Eksperci podejrzewają, że 50- i 60-latków do powrotu na rynek pracy może jednak zachęcić  kryzys związany z kosztami życia. Obecnie szukanie zatrudnienia rozważa 72 proc. 50-latków, podczas gdy w lutym było ich zaledwie 58 proc. Około dwie trzecie z tych osób zaznaczyło, że głównym motywem przyświecającym im w kwestii powrotu do pracy byłoby podreperowanie finansów.

 

 

 

Wojna w Ukrainie może zatem być czynnikiem, który odwróci tzw. „wielką rezygnację”. Wśród osób ankietowanych blisko jedna czwarta stwierdziła, że nie stać ich na poniesienie nieoczekiwanego wydatku w wysokości £850. Z kolei tylko 38 proc. respondentów w wieku od 50 do 54 lat wyraziło pewność, że oczekiwane świadczenia emerytalne zaspokoją ich potrzeby.

Teksty tygodnia

UK będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców

Po raz pierwszy Home Office będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców. A także dane na temat popełnionych przez nich przestępstw.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Jak w UK obchodzi się święta wielkanocne?

Świętowanie Wielkanocy w UK.

Jakie zwyczaje są charakterystyczne dla Brytyjczyków?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie