Pożar katedry Notre Dame: „Najgorszego udało się uniknąć”. Prezydent Macron obiecał odbudowę świątyni [galeria]

Jean-Claude Gallet, szef paryskich strażaków, poinformował opinię publiczną, że „można uznać, iż główna struktura świątyni została uratowana” mimo zawalenia się dachu oraz iglicy. Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział już odbudowę 850-letniej katedry Notre Dame.

Pożar katedry Notre Dame wybuchł w poniedziałek po godzinie 18, a ugaszono go całkowicie dopiero we wtorek o 4 nad ranem – poinformował dziennik „Le Figaro”. W poniedziałek wieczorem w pobliżu katedry pojawił się prezydent Francji Emmanuel Macron, który powiedział, że „najgorszego udało się uniknąć” nawiązując do uratowania głównej struktury świątyni.

- Advertisement -

 

Home Office odrzuciło aplikację o settled status szefa Ofsted. 20 lat pracy w UK okazało się niewystarczającym dowodem na rezydenturę

Prokuratura wszczęła już śledztwo w sprawie nieumyślnego wywołania pożaru – w związku z czym przesłuchano już robotników, którzy prowadzili prace remontowe na dachu katedry, gdzie najprawdopodobniej zaprószono ogień.

 

W gaszenie słynnej świątyni będącej jednym z symboli Paryża zaangażowanych było 400 strażaków, którzy „walczyli o każdy centymetr” katedry. Najważniejsze było ugaszenie ognia przy północnej dzwonnicy, której zawalenie wiązałoby się z jeszcze większą skalą zniszczenia.

 

 

Na miejscu pożaru pojawił się także prezydent Francji, który wcześniej na Twitterze napisał: „Podobnie jak wszyscy moi rodacy dziś wieczorem jestem smutny, widząc, jak pali się część nas wszystkich”. Macron po ugaszeniu pożaru w nocy zapowiedział, że katedra zostanie odbudowana.

 

 

Długo nie było wiadomo, czy katedrę uda się ocalić, jednak po godzinie 23 szef strażaków, Jean-Claude Gallet powiedział, że „można uznać, iż główna struktura została uratowana”.

Z kolei biskup Patrick Chauvet poinformował, że z pożaru udało się uratować jedną z najważniejszych relikwii chrześcijańskich: „Koronę Cierniową” oraz „niektóre kielichy”. Niestety duże obrazy wiszące na ścianach świątyni nie zostały ocalone.

 

 

850-letnia katedra Notre Dame należy do jednego z największych symboli Paryża. Jej budowa trwała ponad 180 lat i ukończoną ją w połowie XIV wieku. W czasie rewolucji francuskiej świątynia uległa zniszczeniom i została splądrowana. Z kolei w XIX wieku podjęto prace rekonstrukcyjne, które trwały 25 lat. Każdego roku katedrę odwiedza około 14 milionów turystów.

 

Rewolucja w UK: Już wkrótce zakazane zostanie nagłe wypowiedzenie najmu. Lokatorzy będą lepiej chronieni

Teksty tygodnia

86-latka aresztowana po tym jak w jej domu odnaleziono ludzkie szczątki

Policja w Leicester aresztowała 86-letnią kobietę po otrzymaniu zgłoszenia o ludzkich szczątkach znajdujących się w jej domu. Funkcjonariusze przeszukali dwie lokalizacje po tym, jak ktoś poinformował, że szczątki mogły zostać ukryte w domu przy Wolverton Road jeszcze w latach 70-tych.

Nawet 8000 Euro. Dofinansowanie na remont domu! Dla kogo pieniądze?

W Irlandii właściciele domów mogą dostać nawet 8000 Euro. To duża kwota. Jakie warunki trzeba spełnić i co można sfinansować dotacji.

Zamieszkaj na irlandzkiej wyspie i zgarnij 84 tys. euro. Rząd za to zapłaci

Jeśli marzy ci się mieszkanie na wyspie i spokojne życie z dala od miejskiego zgiełku, to Irlandia daje ci taką szansę. W ramach programu „Our Living Islands” można otrzymać nawet do 84 tys. euro za osiedlenie się na jednej ze wskazanych wysp.

Nawet 10 lat więzienia za przyklejenie się do asfaltu. Nowe prawo uderza w aktywistów

Aktywiści klimatyczni w Wielkiej Brytanii są coraz częściej traktowani jak przestępcy. Dotyczy to osób, które manifestują swoje przekonania poprzez siadanie na drodze, przyklejanie się do asfaltu albo oblewanie budynków farbą. Nowe przepisy pozwalają na skazywanie ich na wieloletnie kary więzienia.

Bezpośrednie pociągi z Londynu do Berlina coraz bliżej. Nowe porozumienie Wielkiej Brytanii i Niemiec

Podróże między Londynem a Berlinem mogą wkrótce stać się łatwiejsze i bardziej ekologiczne. Wielka Brytania i Niemcy ogłosiły utworzenie wspólnej grupy roboczej, która ma na celu uruchomienie bezpośrednich połączeń kolejowych między tymi stolicami. Czy nadchodzi nowa era transgranicznych podróży pociągiem?

Przeczytaj także