Rasistowskie ataki na Polaków: „Wracajcie do domu, polskie szumowiny!”

W całym kraju na policję zgłaszane są doniesienia o rasistowskich atakach wymierzonych w imigrantów. Celem jednego z nich padł Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny w Londynie.

W niedzielę na drzwiach znajdującego się w londyńskim Hammersmith, POSK-u wymalowano obraźliwe graffiti. Napisy, które pracownicy POSK-u zauważyli około godziny 11 w niedzielę,  natychmiast po zgłoszeniu incydentu na policję zostały zamalowane. Do władz wpłynęło jednak zawiadomienie o naruszeniu mienia motywowane, prawdopodobnie, nienawiścią rasową. Dotychczas ani przedstawiciele POSK-u, ani policja, nie ujawnili treści graffiti. Dochodzenie jest w toku.

 

Wielka Brytania po Brexicie: Polka odpowiada na list Brytyjczyka

Incydent potępili konserwatywni politycy. Greg Hands, członek parlamentu z okręgu Chelsea i Fulham, napisał na Twitterze: „Trzeba to powiedzieć jasno i wyraźnie: Polacy są jak najbardziej mile widziani w UK, a słowo “Solidarność” jeszcze nigdy nie było w dialogu między nami bardziej na miejscu”. Hands określił atak na POSK jako “niewyobrażalnie okropny”.

PAY-Brexit-backlash

Nastroje antyimigracyjne zaczęły narastać już w kilka godzin po ogłoszeniu wyników referendum. W piątek policja z Cambridgeshire otrzymała zgłoszenie o laminowanych ulotkach, rozprowadzanych w Huntington. “Wyjście z UE / Koniec z polskimi pasożytami” – głosił napis na jednej z kartek, znalezionych przed szkołą St Peter’s. Ulotkę zauważyła nauczycielka pilnująca grupy uczniów, w tym polskiego chłopca. Jak wspomina kobieta, dziecko widząc napis “bardzo się zasmuciło”.

Policja potwierdziła, że podobne materiały pojawiły się również w innych miejscach. „Wracajcie do domu polskie szumowiny” – można było przeczytać na kartkach wtykanych za wycieraczki samochodów, czy wrzucanych do skrzynek pocztowych. Sayeeda Warsi, była przewodnicząca Partii Konserwatywnej, ostrzegał, że od momentu ujawnienia wyników referendum, imigranci zaczęli być zaczepiani na ulicach oraz “informowani” o konieczności opuszczenia Wysp.

PAY-Brexit-backlash (1)

Brexit – jak starać się o brytyjski paszport?

“Spędziłam większość weekendu na rozmowach z przedstawicielami organizacji oraz aktywistami, którzy zajmują się mową nienawiści i na bieżąco badają to zjawisko. Okazuje się, że już w piątek zaczęli oni otrzymywać zgłoszenia od osób, które zaczepiono na ulicy słowami: ‘Słuchaj, przegłosowaliśmy opuszczenie UE, teraz czas, żebyście wy opuścili Wyspy’” – mówiła Warsi w wywiadzie dla Sky News. “Osoby, które to słyszą, mieszkają w kraju od kilku generacji. Atmosfera na ulicy zdecydowanie nie jest teraz przyjazna” – tłumaczyła członkini Izby Lordów.

Policja podkreśla, że w wielu przypadkach, osoby znieważające Polaków i  inne nacje, wydają się mieć błędne przekonanie, o tym, że wynik referendum automatycznie oznacza wydalenie obcokrajowców z UK. Kierując się tym tokiem rozumowania, jeden z Brytyjczyków zwyzywał Polkę stojącą na przystanku autobusowym, każąc jej się “zabierać z tego kraju”, podczas gdy inny oświadczył Polakowi na lotnisku: “Co tu jeszcze robisz? Głosowaliśmy przecież po to, żeby pozbyć się takich jak ty” – takie informacje można znaleźć w policyjnych raportach. Jak napisał jeden z użytkowników Twittera, stres związany z obecną sytuacją społeczno-polityczną nie oszczędza również najmłodszych: „Moja sąsiadka jest dyrektorką w szkole. Powiedziała, że polskie dzieci, które uczy, płakały dzisiaj ze strachu, że zostaną deportowane” – napisał Nihal Arthanayake.

Teksty tygodnia

Najlepsze miejsce do życia w Londynie

Gdzie żyje się bezpiecznie, a sąsiedzi znają się wzajemnie? Brzmi jak bajka, szczególnie przy danych o przestępczości. Jednak najlepsze miejsce do życia w Londynie istnieje. Gdzie jest ta idylliczna dzielnica Londynu?

Kobiety, stawiajmy zdrowie na pierwszym miejscu – udział w badaniu przesiewowym piersi NHS może uratować życie

Artykuł powstał we współpracy z NHS Jesteśmy czymś więcej niż...

Cła Donalda Trumpa uderzą w Wielką Brytanię

Rząd w Londynie podkreśla, że niższa stawka to efekt spokojnych negocjacji prowadzonych przez Downing Street 10 z Białym Domem. Zaznaczono, że rozmowy będą nadal prowadzone. Ponadto brytyjskie władze wykluczyły uderzenie w USA cłami odwetowymi.

Rozbudowa Luton Airport oficjalnie potwierdzona

Brytyjski rząd zatwierdził rozbudowę lotniska w Luton. Plany rozbudowy obejmują między innymi budowę nowego terminala.

Jak amerykańskie cła uderzą w portfele mieszkających w UK?

Globalna wojna handlowa wywołana przez amerykańskiego prezydenta może wpłynąć na dosłownie wszystko. Od cen w sklepach, przez emerytury i inflację, aż po wysokość stóp procentowych i rachunków za energię.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Ryanair pozywa brytyjską kontrolę ruchu lotniczego

Ryanair pozywa brytyjską kontrolę ruchu lotniczego i domaga się 5 mln funtów po tym, jak technik zrujnował plany podróży 700 000 pasażerów.

“Szczur wyskoczył mi z toalety”. Plaga szczurów w Glasgow

Nie tylko Londyn czy Birmingham zmagają się z inwazją gryzoni. Plaga szczurów w Glasgow niepokoi mieszkańców. Gryzonie potrafią bowiem nawet wyjść z domowej toalety. Jakie są przyczyny?

Zmiany finansowe w kwietniu. Jest ich dużo

Dla mieszkańców Wysp kwiecień będzie ciężkim miesiącem. Czekają nas duże zmiany finansowe. Od podwyżek rachunków po podwyżkę płacy minimalnej.

Zakaz smartfonów w szkołach w Niemczech

Niemcy są kolejnym krajem, który eksperymentuje z wprowadzaniem zakazu używania smartfonów w szkołach. Niekontrolowany kontakt najmłodszych z Internetem, social media i nagrywanie siebie nawzajem są poważnymi problemami.

Zajmował mieszkanie socjalne, a dwa domy wynajmował imigrantom

Mężczyźnie, który zajmował mieszkanie socjalne w Amsterdamie, grozi eksmisja. Okazało się, że posiada on dwie prywatne nieruchomości.

Samotni rodzice ucierpią najbardziej na podwyżkach rachunków

Podwyżki rachunków w kwietniu najbardziej dotkną samotnych rodziców. Organizacje charytatywne mówią, że grozi to poważnym kryzysem.