Redakcja „Polish Express” z Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego 2017!

W Muzeum Emigracji w Gdyni przyznano dziennikarskie Nagrody im. Macieja Płażyńskiego 2017. Jedna z nagród przypadła naszej redakcji, o czym bez fałszywej skromności informujemy!

W Muzeum Emigracji w Gdyni nagrodę odebrali dziennikarze, którzy konsekwentnie i z najwyższą starannością zachowują standardy zawodowe. Właśnie te kryteria przyświecały jury nagrody podczas wyłaniania laureatów. A są nimi dziennikarze ze Szwecji, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Wielkiej Brytanii i Polski. "Nasze spotkanie jest dowodem na to, że w dobie Internetu i szybkiej informacji wciąż jest miejsce dla rzetelnego dziennikarstwa. Co roku mamy ten sam miły kłopot wyboru kilkorga laureatów spośród kilkudziesięciu świetnych zgłoszeń" – powiedział, witając gości, przewodniczący jury nagrody Jakub Płażyński.

W kategorii dziennikarz medium polonijnego nagrodę odebrał Tadeusz Nowakowski, założyciel i redaktor naczelny wydawanej w Szwecji "Nowej Gazety Polskiej", nagrodzony za odwagę podejmowania bardzo trudnych i kontrowersyjnych tematów oraz wszechstronną działalność dziennikarską i publicystyczną, także w języku szwedzkim.

Ryanair przestanie latać do UK? TAK, jeśli Theresa May przeprowadzi „twardy Brexit”!

Jury przyznało wyróżnienie Larisie Korenets z Radia Rodacy, doceniając jej oryginalne i poruszające materiały łączące potomków polskich osiedleńców ze współczesną Polską, a szczególnie zaangażowanie w ten proces najmłodszego pokolenia. W kategorii dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne laureatką jest Agata Konarska z Telewizji Polskiej, uhonorowana za wprowadzenie nowego typu komunikacji medialnej z Polonią na całym świecie i konsekwentne budowanie trwałych więzi z nią. 

Wyróżnienie otrzymał Dionisios Sturis, dziennikarz radia TOK FM, za dokumentowanie najistotniejszych i najtrudniejszych problemów, z którymi stykają się Polacy mieszkający za granicą. W kategorii dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii laureatką jest amerykańska dziennikarka Rita Cosby. Nagrodę przyznano za stałe prezentowanie odbiorcom najpoważniejszych amerykańskich mediów polskiej współczesności i historii.

W kategorii redakcja medium polonijnego uhonorowano tygodnik „Polish Express” z Wielkiej Brytanii. Nagrodę przyznano za podejmowanie ważnych i cennych inicjatyw w interesie Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, a także za stałe doskonalenie i optymalne wykorzystywanie nowoczesnych technologii w docieraniu do odbiorców. "Zaczynaliśmy od jednej kartki A4. Od 15 lat rozwijamy tygodnik oraz portal, na co dzień spotykamy się z ciepłym przyjęciem naszych czytelników. Dziękuję całemu zespołowi, który tworzy Polish Express. A ta nagroda jest dla nas szczególnie ważna ze względu na jej patrona" – mówiła podczas uroczystości Ilona Korzeniowska, redaktor naczelna tygodnika.

“Jestem bardzo wzruszona i niezmiernie podbudowana, że tak cenna dla dziennikarzy nagroda została przyznana właśnie naszemu tytułowi. Doceniono naszą wieloletnią pracę i ogromne zaangażowanie redakcji “Polish Express” w sprawy Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Nagrodzenie nas przez tak zacne jury pokazuje nam, że słuchanie, pomaganie czytelnikom, szacunek dla słowa pisanego i ciągła praca nad doskonaleniem warsztatu dziennikarskiego w dzisiejszych czasach jest niezmiernie ważna. Od powstania Polish Express staramy się być bezstronni i w pełni angażujemy się w poprawę życia Polaków na Wyspach. Obiecujemy zarówno kapitule nagrody, jak i naszym czytelnikom, że nie osiądziemy na laurach”

Muzułmanin w Manchesterze rozdawał „free hugs”! Podoba wam się pomysł? [wideo]

Uroczystość rozpoczęła się od chwili ciszy dla uczczenia pamięci zmarłego profesora Zbigniewa Brzezińskiego. Laureatów wyłoniło jury w składzie: Jakub Płażyński (przewodniczący, syn Patrona), Jarosław Gugała (telewizja „Polsat”), Jerzy Haszczyński („Rzeczpospolita”), Małgorzata Naukowicz (Polskie Radio), Antoni Szymański (senator RP) oraz Sebastian Tyrakowski (zastępca dyrektora Muzeum Emigracji w Gdyni, sekretarz jury).

Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego jest honorowana praca dziennikarzy i mediów służących Polonii. Intencją jej inicjatorów jest zachowanie w pamięci Polaków osoby i dokonań patrona nagrody – działacza opozycji antykomunistycznej, pierwszego niekomunistycznego wojewody gdańskiego, Marszałka Sejmu RP i wicemarszałka Senatu RP, prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, człowieka o szerokich horyzontach i dalekowzrocznym spojrzeniu na Polskę i świat.

Nagrody w każdej z trzech kategorii dziennikarskich stanowią: statuetka oraz nagroda finansowa w wysokości dziesięciu tysięcy złotych, nagrodę w kategorii redakcja medium polonijnego stanowi statuetka. Nagroda im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii powstała z inicjatywy Press Clubu Polska, Jakuba Płażyńskiego, prezydentów Gdańska, Sopotu i Gdyni oraz marszałka województwa pomorskiego.

Teksty tygodnia

Polka znęcała się nad dziećmi w żłobku w Londynie. Wszystko nagrały kamery

22-letnia Polka znęcała się nad dziećmi w londyńskim żłobku. Jej ofiarą padło 23 dzieci. Kobieta uderzała je, szczypała i szarpała nimi.

Gangi rządzą Szkocją?

Ponad 100 osób aresztowanych za przemyt i dystrybucję narkotyków. Jedenaścioro dzieci pod specjalną ochroną ze względu na zagrożenie ze strony gangów.

Wysoka emerytura w Niemczech zaczyna być mitem

Wielu Polaków pracuje w Niemczech i odprowadza tam podatki oraz składki emerytalne. Jednak jak się okazuje wysoka emerytura w Niemczech nie jest tak oczywista. Podatki obniżają wypracowaną kwotę.

Coraz więcej Polaków pracuje w Holandii, a mieszka na co dzień w PL

Wśród pracowników transgranicznych w Holandii jest coraz więcej Polaków. W ten sposób Polacy pracujący w Holandii doganiają Belgów i Niemców.

Ważne dla rodziców dzieci powyżej 16 roku życia. Sprawdź, jak nie stracić Child Benefit

W Wielkiej Brytanii Child Benefit przestaje być wypłacany w...

Przeczytaj także