Rodzinny gang z Lincolnshire przez 26 lat więził „pracowników”. Za ich zarobki bawili się na Barbadosie

11 członków rodziny z Lincolnshire, którzy na przestrzeni 26 lat przetrzymywało 18 osób w warunkach urągających ludzkiej godności, stanęło przed sądem. 

Rodzina Rooneyów mieszkała głownie na osiedlach dla travellersów w okolicach Lincoln. Ich celem były osoby z problemami – bezdomne, uzależnione od alkoholu i narkotyków, a nawet opóźnione w rozwoju. 

- Advertisement -

Podczas procesu w sądzie w Nottingham oskarżyciele argumentowali, że sposób w jaki Ronneyowie traktowali swoje ofiary, na trwałe odbił się na ich zdrowiu psychicznym i fizycznym. Przez lata oprawcy bili i znęcali się nad swoimi „pracownikami” – nie dawali im jedzenia, bili i zastraszali. Jedna z osób zmuszanych przez Rooneyów do pracy, spędziła w ich niewoli całe 26 lat. 

Warunki, w jakich Rooneyowie przetrzymywali ludzi są zatrważające

„Pracodawcy” wabili potencjalne ofiary obietnicą mieszkania i pracy. Kiedy jednak dana osoba przybywała do swojego nowego „domu” okazywało się, że jest to zrujnowany karawan – bez ogrzewania, wody i toalety. Wiele ofiar zeznało, że potrzeby fizjologiczne musiało załatwiać w pobliskim lesie. 

Jedna z więzionych osób stwierdziła, że została zmuszona do wykopania swojego grobu. „Tutaj skończysz” – miał powiedzieć jeden z Rooneyów, kiedy odmówiła podpisania umowy o pracę, a właściwie – niewolę. 

Jak wynika z raportu National Crime Agency, współczesne niewolnictwo i handel ludźmi, kwitnie obecnie w najlepsze. W 2016 roku zidentyfikowano 3800 osób, które padły ofiarami tych procederów. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej. „Istnieje spora szansa, że osoby, które przeżyły tego typu horror, mijasz codziennie na ulicy” – twierdzi Will Kerr z NCA.

Najbardziej przerażający wydaje się fakt, że Rooneyowie przetrzymywali swoje ofiary, aby zarabiać na zwykłe zachcianki: wakacje na Barbadosie. operacje plastyczne oraz obozy treningowe w szkółce Manchester United. 

Siostra mężczyzny, którego Rooneyowie przetrzymywali przez 26 lat zeznała, że jej brat nie miał świadomości do czego został zmuszony. „Kiedy podpisywał umowę, John Rooney powiedział mu: ‚Będziesz dla nas pracował do końca życia”. Wcześniej kazał mu wykopać sobie grób i ostrzegł, że jak nie podpisze, to tam skończy. Później bili go grabiami, wybijali zęby betonowym klocem… Zniszczyli go” – stwierdziła kobieta. 

Wyrok w sprawie Rooneyów zapadnie 7 września. 

Teksty tygodnia

Reforma systemu opieki socjalnej zatrzymana!

Narastający bunt w Partii Pracy zmusił Keira Starmera do refleksji i zatrzymania się w mozolnym i zdeterminowanym dążeniu do reform PIP i Universal Credit. Czy reforma systemu opieki socjalnej została zatrzymana na dobre?

Gotówka na stacji? Tylko do końca czerwca. Shell zmienia zasady

Od 1 lipca 2025 roku kierowcy w Niemczech nie będą mogli wypłacać gotówki kartą płatniczą na stacjach paliw koncernu Shell. Decyzja obejmuje aż 1300 punktów.

Zimno, wilgoć i pleśń. Tak mieszka ponad milion Brytyjczyków

Dane z analizy przeprowadzonej przez niezależnych badaczy Biblioteki Izby Gmin ujawniają, że ponad 1 milion prywatnie wynajmowanych domów w Wielkiej Brytanii nie spełnia standardu Decent Homes. To ponad jedna piąta prywatnego rynku najmu.

Każde dziecko w UK przejdzie test DNA – rewolucja w NHS!

Zgodnie z planem NHS każde dziecko w UK przejdzie test DNA. Według ministra zdrowia, może pozwolić to na wcześniejsze wykrycie chorób.

Rewolucja solarna w blokach? Wielka Brytania chce ułatwić montaż paneli na balkonach

Brytyjski rząd pracuje nad przełomowymi przepisami, które umożliwią mieszkańcom bloków i najemcom montaż balkonowych paneli słonecznych. Dotychczas osoby mieszkające w lokalach bez dostępu do dachu były praktycznie wykluczone z możliwości korzystania z energii odnawialnej zarówno ze względów technicznych, jak i prawnych.

Przeczytaj także