Jeszcze wczoraj pisaliśmy o tym, jak Ryanair błędnie rozumiejąc zasady związane z ważnością brytyjskich paszportów nie wpuścił na pokład 15-letniego chłopca. Dzisiaj irlandzkie linie lotnicze przyznały się do błędu, co jednocześnie powinno mieć wpływ na to, że podobne sytuacje nie będą już miały miejsca w przyszłości.
Rodziny z dziećmi posiadającymi brytyjskie paszporty nie muszą już obawiać się zakazu wstępu na pokład samolotów Ryanaira. Linia lotnicza przyznała, że źle zrozumiała zasady dotyczące ważności paszportów brytyjskich i zmieni swoje stanowisko w podobnych sprawach.
Błąd Ryanaira odnośnie brytyjskich paszportów
Największa tania linia lotnicza w Europie poinformowała, że jej pracownicy obsługi lotnisk zostali poinformowani o tym, że posiadacze brytyjskich paszportów podróżujący z UK do UE muszą spełnić dwa warunki.
Pierwszy – związany z datą wydania dokumentu: poniżej 10 lat w dniu wyjazdu do UE.
Drugi – związany z datą wygaśnięcia ważności paszportu: co najmniej trzy miesiące pozostałe w planowanym dniu wyjazdu.
Wcześniej irlandzkie linie błędnie twierdziły: „Jeśli używasz brytyjskiego paszportu podczas podróży, musi on być ważny przez co najmniej sześć miesięcy od daty wjazdu do dowolnego państwa członkowskiego UE. Jeśli twój paszport jest ważny dłużej niż 10 lat, przekroczenie okresu ważności nie pomoże w spełnieniu wymagań potrzebnych do podróży do państwa członkowskiego UE”.
Obecnie Ryanair przyjmuje, że przyjęte wcześniej wymagania są nieprawidłowe. Ponadto przewoźnik wycofał swoje twierdzenie, że „paszport dziecka w dniu podróży nie może mieć więcej niż pięć lat”.
Ryanair nie wpuścił na pokład 15-letniego chłopca
Błąd Ryanaira został nagłośniony po tym, jak 15-letni Zak nie został wpuszczony na pokład na lotnisku Glasgow Prestwick i chłopiec nie mógł polecieć z rodzicami na Teneryfę, gdyż irlandzka linia lotnicza niesłusznie stwierdziła, że jego paszport stracił ważność.
Po tym Ryanair został oskarżony o uniemożliwianie niektórym dzieciom latania do krajów Unii Europejskiej z Wielkiej Brytanii na podstawie wymyślonych przez siebie przepisów. Irlandzkie linie twierdziły jednak (błędnie), że to przepisy unijne stanowią, że paszport dziecka w dniu podróży nie może mieć więcej niż pięć lat.
- Przeczytaj też: Brytyjska rodzina oskarża Ryanaira o to, że kazał im „zapłacić drugi raz za bilety, które już wcześniej kupili”
Problemy z paszportem dziecka
Jak podał „The Independent” – inne linie lotnicze i Komisja Europejska nie mówią nic o takiej zasadzie. Gazeta nagłośniła sprawę twierdząc, że irlandzkie linie „wymyśliły zasadę” dotyczącą paszportów dzieci, co spowodowało, że wakacje wspomnianej brytyjskiej rodziny na Teneryfie opóźniły się o 26 godzin.
15-letni Zak nie został wpuszczony na pokład samolotu Ryanaira na lotnisku Glasgow Prestwick 2 maja, gdyż według linii jego paszport stracił ważność. Jego mama, Lisa, powiedziała, że przedstawiciel Ryanaira przy stanowisku odprawy powiedział rodzinie, iż chłopiec nie może podróżować z powodu Brexitu, a paszporty są ważne tylko przez pięć lub dziesięć lat od daty wydania.
Kobieta dodała, że rodzina kilkakrotnie prosiła o linki do stron internetowych, ale nikt nie pokazał im żadnych fizycznych dowodów na to, że Zak nie może podróżować.
Zasady unijne dotyczące brytyjskich paszportów
Komisja Europejska twierdzi, że w dniu podróży do krajów członkowskich UE paszporty brytyjskie muszą mieć datę wydania nie starszą niż sprzed 10 lat. Paszport brytyjski musi mieć również trzy miesiące pozostałe do daty ważności w dniu, w którym jego właściciel planuje opuścić UE.
Paszport Zaka został wydany w marcu 2017 roku i ma ważność do 31 października 2022. Do jego wygaśnięcia jest zatem jeszcze pięć miesięcy. Nastolatek poleciał na Teneryfę z mamą, tatą i siostrą następnego dnia lotem Jet2 z Edynburga i bez żadnych problemów uzyskał pozwolenie na przekroczenie granicy przez hiszpańskich funkcjonariuszy granicznych.