Rząd zmienia wytyczne dot. noszenia maseczek w szkołach w Anglii

Brytyjski rząd zmienia wytyczne w kwestii obowiązku noszenia maseczek w szkołach – uczniowie niektórych secondary schools będą musieli zakrywać twarze na szkolnych korytarzach, a dyrektorzy zyskali pewną swobodę wprowadzania obowiązku noszenia masek w swoich szkołach.

Brytyjski minister edukacji Gavin Williamson tłumaczy, że powodem zmiany rządowych wytycznych były zaktualizowane zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia w tej kwestii. "Na każdym etapie stosowaliśmy się do najnowszych porad medycznych i naukowych" – zaznacza Williamson, ale trzeba uściślić, że zdecydowany zwrot w polityce rządu następuje po tym, jak na władze silne naciski wywierały środowiska edukacyjne i szkolne. Geoff Barton ze związku dyrektorów Association of School and College Leaders (ASCL) zwracał uwagę na niejasne wytyczne i nawoływał rząd do zmian w tym zakresie.

- Advertisement -

Początkowo władze trwały przy swoim zdaniu. Jeszcze na początku tygodnia rzecznik Downing Street 10 wykluczał jakiekolwiek zmiany dotyczące stosowania maseczek w szkołach…

 

Brytyjski rząd zmienia decyzję

We wtorek wieczorem w Department for Education podjęto decyzję, aby zakrywanie twarzy było obowiązkowe w pomieszczeniach wspólnych, w których siłą rzeczy trudno jest zachować dystans społeczny (na przykład na korytarzach). Dotyczy to jednal tylko szkół średnich w tych regionach, w których obowiązują blokady z powodu zwiększonej "obecności" koronawirusa. Od wtorkowego wieczoru były to Greater Manchester, Lancashire i West Yorkshire, Leicester, Luton i Northampton. 

Zaznaczmy, że te wytyczne nie obejmują sal lekcyjnych (gdzie ryzyko zakażenia według DfE jest mniejsze i zakrywanie twarzy może utrudniać proces nauczania) i nie dotyczą uczniów szkół podstawowych (primary schools).

Jak będą wyglądały nowe regulacje dotyczące noszenia maseczek w szkołach?

Natomiast władze innych secondary schools będą mogły podejmować decyzje w tej kwestii samodzielnie, jeśli uznają, że "jest to właściwe w ich szczególnych okolicznościach".

Nowe wytyczne, które zaczną obowiązywać od 1 września na terenie Anglii mogą zostać zaostrzone "jeśli wskaźnik R wzrośnie w całym kraju", zaznacza brytyjski Department for Education. W Szkocji już wcześniej wprowadzono podobne obostrzenia, a w Walii decyzja w tej kwestii ma zostać podjęta dziś. Z kolei w Irlandii Północnej uczniowie szkół ponadpodstawowych będą proszeni o noszenie nakryć twarzy w pomieszczeniach ogólnodostępnych.

Warto dodać, że decyzja premiera Borisa Johnsona w kwestii zakrywania twarzy w szkołach może odbić się szerokim echem w Partii Konserwatywnej. Jak czytamy na łamach "Guardiana" wielu parlamentarzystów rządzącego stronnictwa była wyraźnie przeciwna odejściu od pierwotnych założeń i "ugięciu" się w kwestii maseczek. 

Teksty tygodnia

Reforma systemu opieki socjalnej zatrzymana!

Narastający bunt w Partii Pracy zmusił Keira Starmera do refleksji i zatrzymania się w mozolnym i zdeterminowanym dążeniu do reform PIP i Universal Credit. Czy reforma systemu opieki socjalnej została zatrzymana na dobre?

Tragedia 12-letniego Polaka w UK. Zginął przez popularny internetowy challenge

Polska rodzina z West Yorkshire przestrzega przed zagrożeniami związanymi z mediami społecznościowymi. Dwunastoletni Sebastian zmarł w wyniku udziału w internetowym wyzwaniu.

Zimno, wilgoć i pleśń. Tak mieszka ponad milion Brytyjczyków

Dane z analizy przeprowadzonej przez niezależnych badaczy Biblioteki Izby Gmin ujawniają, że ponad 1 milion prywatnie wynajmowanych domów w Wielkiej Brytanii nie spełnia standardu Decent Homes. To ponad jedna piąta prywatnego rynku najmu.

Chcesz zostać w Wielkiej Brytanii na stałe? LANGUAGECERT pomoże Ci zrobić ten krok

Planujesz zostać w UK na stałe? Sprawdź, jak uzyskać ILR lub obywatelstwo brytyjskie i dlaczego warto zdać egzamin z języka z LANGUAGECERT.

Przestępcy wyślą do ciebie fałszywy SMS. Nawet mimo to, że nie znają twojego numeru

Policja w Wielkiej Brytanii ostrzega przed zbierającą żniwa metodą...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie