Shamima Begum nie odzyska brytyjskiego obywatelstwa – żona bojownika ISIS przegrała apelację

Shamima Begum przegrała apelację w sprawie decyzji dotyczącej pozbawienia jej obywatelstwa brytyjskiego. Specjalna komisja ds. imigracji uznała, że odebranie jej obywatelstwa było zgodne z prawem. Co oznacza dla niej ta porażka w sądzie?

Specjalna komisja apelacyjna ds. imigracji (SIAC) ostatecznie orzekła, że chociaż istniało „wiarygodne podejrzenie”, że Begum została niejako „sprzedana” ISIS, ostatecznie decyzja w tej sprawie, dotycząca obywatelstwa kobiety, należała do ministra spraw wewnętrznych. Wyrok w tej sprawie został opublikowany w środę, 22 lutego 2023 roku, a rozprawy przed brytyjskim sądem miały miejsce w listopadzie zeszłego roku. Sędzia Robert Jay wydając wyrok w tej sprawie, zaznaczył, iż dowody działające na korzyść kobiety są „niewystarczające”, aby uznać, że szef Home Office wydał decyzję niezgodnie z prawem.

Jak donosi agencja Reutera,  prawnicy 23-latki prawdopodobnie odwołają się od tej decyzji i nadal będą starali się udowodnić, że władze UK bezprawnie pozbawiły ją brytyjskiego paszportu. 

Kim jest Shamima Begum?

Begum miała 15 lat, kiedy w 2015 roku opuściła swój dom we wschodnim Londynie z dwoma koleżankami ze szkoły, aby podróżować do Syrii. W lutym 2019 roku ówczesny minister spraw wewnętrznych Sajid Javid odebrał jej obywatelstwo brytyjskie po tym, jak została odkryta w obozie dla uchodźców w północno-wschodniej części kraju. Następnie dołączyła do ISIS, poślubiła bojownika i urodziła w sumie troje dzieci.

O Shamimie Begum zrobiło się naprawdę głośno, gdy po raz pierwszy poprosiła władze UK, by pozwoliły jej wrócić do kraju wraz z trzecim dzieckiem (dwoje pierwszych straciła w trakcie walk Państwa Islamskiego z siłami sojuszniczymi). Władze Wielkiej Brytanii nie tylko się wtedy nie ugięły i nie pozwoliły Shaminie wrócić na Wyspy, ale ówczesny minister spraw wewnętrznych pozbawił ją nawet obywatelstwa brytyjskiego, uzasadniając, że kobieta dysponuje także obywatelstwem Bangladeszu (po ojcu). 

Dlaczego nastolatka, która została „poślubiona” przez ISIS chce wrócić do UK?

Od tego czasu Shamima Begum nie ustawała w wysiłkach, by otrzymać pozwolenie na wjazd do UK. Była żona bojownika ISIS udzieliła wywiadu dziennikarzom ITV w programie „Good Morning Britain”, w którym zaznaczyła, że jest gotowa odbyć ciężki proces, jeśli tylko mogłaby dzięki temu wrócić do Wielkiej Brytanii. Wówczas po raz pierwszy kobieta nie tylko wyznała, że nie jest zagrożeniem dla społeczeństwa brytyjskiego, ale że wręcz jest atutem dla rządu, ponieważ wie, jak funkcjonuje organizacja terrorystyczna taka jak ISIS.

W wywiadach udzielanych mediom brytyjskim Shamima zawsze twierdziła, że w Syrii zajmowała się jedynie prowadzeniem domu. – Będąc przez cztery lata w Syrii, byłam jedynie gospodynią domową. Przebywałam w domu i opiekowałam się moimi dziećmi. Nigdy nie zrobiłam nic niebezpiecznego. Nigdy nie brałam udziału w szerzeniu propagandy. Nigdy nie zachęcałam ludzi do przyjazdu do Syrii – deklarowała.

Dlaczego władze UK pozbawiły ją obywatelstwa brytyjskiego?

Reakcja Home Office w jej sprawie była nad wyraz szybka. O pozbawieniu obywatelstwa brytyjskiego żony bojownika ISIS, która chciała wrócić do UK po 4-letnim, dobrowolnym pobycie w Państwie Islamskim, Sajid Javid zdecydował w niecały tydzień od momentu, w którym sprawa ujrzała światło dzienne. Ówczesny Minister Spraw Wewnętrznych podjął decyzję, kierując się rządowymi wskazówkami z 2017, które pozwały mu na taki ruch, o ile „sprzyja on dobru publicznemu” i o ile osoba pozbawiana obywatelstwa dysponuje jeszcze innym obywatelstwem, jak miało to miejsce w tym przypadku.

Według „The Mail on Sunday” Shamima Begum wcale nie zajmowała się w tzw. Państwie Islamskim jedynie prowadzeniem gospodarstwa domowego. Dziennikarze twierdzą, że Theresa May i Sajid Javid otrzymali od wywiadu informacje dotyczące innych działań podejmowanych przez 19-letnią Brytyjkę. 

Czy kobiecie uda się wrócić do UK?

Jak donoszą świadkowie, do których dotarli operujący na terenach Syrii szpiedzy, Shamima Begum miała pomagać w zakładaniu zamachowcom — samobójcom pasów szahida. Jej rola miała polegać na zaszywaniu kamizelek w ten sposób, aby zamachowcy nie mogli ich zdjąć przed ich zdetonowaniem. 

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Buty na wysokim obcasie, brudna bielizna – Szokujące wideo pokazuje, co znajduje się w darach dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

Pasażer nagrał swoje ostatnie chwile przed śmiercią. Do sieci trafiło wideo z wnętrza samolotu, który rozbił się w Nepalu

Nowe wymagania dotyczące Universal Credit. Ich niespełnienie grozi utratą świadczeń

 

Teksty tygodnia

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Brytyjczycy obchodzą nowe przepisy, Polacy powinni być czujni

Właściciele domów w UK, w tym Polacy, unikają wyższego Council Tax dzięki lukom prawnym. Sprawdź, co się zmieniło i jak się przygotować.

Ponad 70 domów bez wody i kanalizacji. Właściciele utknęli w proceduralnej próżni

Irlandia zmaga się z problemem braku dostępnych domów i mieszkań. A gdy te już są, zmaga się z problemem doprowadzenia do nieruchomości wody i kanalizacji. Problem jest ogromny, bowiem domy nie nadają się do zamieszkania

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Jest pozwolenie na hulajnogi elektryczne na drogach w Holandii

Hulajnogi elektryczne już wkrótce będą dopuszczone do ruchu na drogach w Holandii. Pod warunkiem, że przejdą kontrolę bezpieczeństwa.

Przeczytaj także