Skutki Brexitu coraz bardziej widoczne: Transport drogowy między Wielką Brytanią i UE spadł o blisko 40 proc.!

Fot. Getty

Najnowsze dane pokazują, że transport drogowy między Wielką Brytanią i UE zmniejszył się o blisko 40 proc. w porównaniu do zeszłego roku. Coraz więcej przewoźników odmawia też zabierania ładunków z państw UE do Wielkiej Brytanii, ponieważ transport na Wyspy jest teraz mniej opłacalny. 

- Advertisement -

Z danych zebranych przez Transporeon (unijną platformę, na której prezentowane są dane z zakresu logistyki) wynika, że w trzecim tygodniu stycznia tego roku transport drogowy między Wielką Brytanią i UE zmniejszył się w porównaniu do zeszłego roku o 38 proc.! Podobnie sytuacja wygląda w drugą stronę, czyli w zakresie transportu towarów do Wielkiej Brytanii, gdzie coraz więcej przewoźników uznaje go za znacznie mniej opłacalny. Najnowsze statystyki pokazują, że z odmową przewiezienia towarów do UK spotkało się dwukrotnie więcej firm we Francji, niż w trzecim kwartale 2020. Problemem są zresztą nie tylko pobrexitowe kontrole graniczne i celne, ale także kontrole nałożone z powodu epidemii koronawirusa. I, jak mówi dyrektor Transporeon, Stephan Sieber, coraz częstszemu odmawianiu przez przewoźników transportu towarów przez kanał La Manche trudno się dziwić, ponieważ „wskaźniki odrzuceń rosną i są wyższe niż zwykle”, a tylko w zeszłym tygodniu „na niektórych pasach co piąty zakontraktowany ładunek nie został przepuszczony”. 

 

 

 

Ciężarówki wiozą „świeże powietrze”

Niestety wzmożone kontrole na granicach sprawiają, że ciężarówki wracające z UK do UE jadą zupełnie puste. „Od 40 do 50 proc. ciężarówek wracających do UE przez Dover przewozi tylko świeże powietrze – podczas gdy normalnie poziom ten wynosi od 15 do 18 proc.” – czytamy w komunikacie brytyjskiego stowarzyszenia Road Haulage Association. Natomiast Stephan Sieber z  Transporeon dodaje, że sytuacja w transporcie drogowym między Wielką Brytanią i UE pokazuje tylko, jak firmy spedycyjne nie są przygotowane na pobrexitową biurokrację i jak niepewne są w swoich poczynaniach, jeśli wolą wysyłać w drogę powrotną puste ciężarówki.  

Teksty tygodnia

Chcesz zostać w Wielkiej Brytanii na stałe? LANGUAGECERT pomoże Ci zrobić ten krok

Planujesz zostać w UK na stałe? Sprawdź, jak uzyskać ILR lub obywatelstwo brytyjskie i dlaczego warto zdać egzamin z języka z LANGUAGECERT.

Zarabiasz mniej niż 100 tysięcy rocznie? Możesz otrzymać nawet 4000 zasiłku na dziecko

Rodzice pracujący z rocznym dochodem poniżej 100 000 funtów mogą otrzymać od HM Revenue & Customs zasiłek Tax-free Childcare sięgający nawet 4 000 funtów. Program pokrywa koszty opieki nad dziećmi – opiekunek, żłobków, niań oraz zajęć pozalekcyjnych.

Bunt w Partii Pracy. Czy rząd UK cofnie się w sprawie świadczeń?

Reformy systemu opieki socjalnej wywołują nie tylko liczne protesty i obawy wśród mieszkańców UK i ekspertów. Powodują również bunt w samym sercu rządzącej partii. “Nie dla reform w PIP i DWP” wyraźnie powiedziało 100 posłów Partii Pracy

Zimno, wilgoć i pleśń. Tak mieszka ponad milion Brytyjczyków

Dane z analizy przeprowadzonej przez niezależnych badaczy Biblioteki Izby Gmin ujawniają, że ponad 1 milion prywatnie wynajmowanych domów w Wielkiej Brytanii nie spełnia standardu Decent Homes. To ponad jedna piąta prywatnego rynku najmu.

Ukraińcom odmówiono azylu w UK. Według Home Office mogą wrócić do domów

Home Office odrzuca wnioski Ukraińców o azyl w UK twierdząc, że mogą już bezpiecznie wrócić do swojego kraju. Niektórzy jednak mówią, że nie mają do czego wracać.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie