Specjalista wieszczy wzrost płac z powodu Brexitu i zamknięcia granic UK

Fot: Twitter

"Muismy zapłacić im więcej" – to recepta Paula Embery'ego, członka Trade Unionist Agains EU na uzdrowienie brytyjskiego rynku pracy. Komu? Także imigrantom pracującym na Wyspach, w tym Polakom. O co konkretnie chodzi?

Embery w taki sposób odnosi się do opublikowanego kilka dni temu raportu, z któego wynika, iż liczba pracujących imigrantów w UK maleje. Dzieje się tak ze szkodą dla brytyjskiej gospodarki. "Z raporu wynika jasno, że ponad połowa firm podniosła swoje płace w reakcji na brak tańszej siły roboczej z Unii Europejskiej" – komentował Embery. "Mam wiadomość dla tych wszystkich, którzy mówili, że wolny przepływ osób nie ma żadnego wpływu na wysokość wynagrodzeń – powinniście pochylić głowy i przeprosić".

Upały w Wielkiej Brytanii odsłoniły prawdziwy skarb sprzed 5000 lat

Rzeczone badane wykonane przez Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD) dotyczyło 2000 pracowników. Wykazało one, że w praktycznie w każdej branży odnotowane znaczące spadki aplikacji ze strony unijnych imigrantów. Dość paradoksalnym efektem tego było podniesienie płac. Przedsiębiorcy w UK widząc braki w sile robocze musieli zareagować odpowiednio.

Rzecz jasna te brexitowe podywżki nie tyczą się najniżej płatnych zawodych i odnoszą się raczej do wykwalifikowanych pracowników, niemniej na Wyspah, pomimo niewielkiego wzrostu gospdarczego, będzie dało się zawuażyć pewną pozytywną tendencję w tej kwestii. 

 

 

Polski przedsiębiorca pokazuje KOLOSALNĄ różnicę między urzędnikami z Polski i UK

Alex Fleming, przedstawiciel Adecco, jeden z największych agencji pracy w Wielkiej Brytanii i w Europie, zgadza się ze słowami Embery'ego. "Im bliżej do Brextiu, tym rynek pracy staje się ciaśniejszy i przez to – bardziej konkurencyjny" – mówił na łamach "The Daily Express". "Pracodawcy muszą bardziej starać się o pracowników. Kuszą ich już nie tylko wypłatami, ale też pakietami benefitów, takich jak prywatna opieka zdrowotna czy dodatkowe świadczenia emerytalne".

Brzmi jak bajka? Pamiętajmy jednak, że te opinie należą do zwolennikó wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Myślę, że zaglądając do swoich własnych portfeli wiecie czy w wyniku referendum realne płace poszły w górę…

Teksty tygodnia

Czy podatki w UK pójdą w górę?

Coraz więcej ekonomistów, analityków i mieszkańców UK zadaje sobie to pytanie. Kanclerz Reeves wspominała już o opodatkowaniu ISA.

Home Office wycofało się z deportacji 80-letniej Polki

Home Office zreflektowało się przyznając, że deportacja Polki była błędną decyzją. Ostatecznie 80-letniej kobiecie przyznano prawo pobytu.

Zakłócenia w podróży przed świętami. Loty, kolej i korki na drogach

Jeśli planujemy wyjazd na Bank Holidays, musimy liczyć się z tym, że przed świętami pojawią się zakłócenia w podróży. Czego możemy się spodziewać?

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Narkotykowy punkt dystrybucji na High Street w Slough

Slough, określane mianem najsmutniejszego miasta w UK boryka się z wieloma problemami. Jednym z większych jest handel nielegalnymi substancjami.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie