Szkocja pozostanie w UE? Nowe przepisy pozwolą obywatelom UE głosować w referendum niepodległościowym

Fot. Getty

Szkocja przygotowuje się do wprowadzenia w życie nowych przepisów, zgodnie z którymi obywatele Unii Europejskiej oraz osoby spoza UE, mieszkające w Szkocji, będą mogły brać udział w wyborach powszechnych w północnej części UK. W ten sposób w Szkocji przybędzie około 55 000 nowych wyborców, którzy otrzymają prawo głosu w referendum niepodległościowym.

Ustawa, której treść została opublikowana przez rząd szkocki w czerwcu, sprawi, że w Szkocji obowiązywać będzie jedno z najbardziej liberalnych praw do głosowania na świecie. Nowi wyborcy będą też mogli wziąć udział w drugim referendum w sprawie niepodległości Szkocji – jeśli zostanie rozpisane. Można więc przypuszczać, że taki ruch pro-unijnego narodu miałby zwiększyć prawdopodobieństwo odłączenia się Szkocji od UK i pozostania w UE.

Dowiedz się więcej: Szkocja: Premier Nicola Sturgeon wzywa do drugiego referendum niepodległościowego

Obecnie tylko obywatele Brytyjskiej Wspólnoty Narodów oraz Irlandii mogą głosować we wszystkich bez wyjątku wyborach powszechnych w Wielkiej Brytanii, podczas gdy obywatelom UE ustawa gwarantuje prawo do głosowania w wyborach lokalnych i europejskich. Ponadto, obywatele spoza UE w ogóle nie mogą głosować – bez względu na to, jak długo mieszkają w Wielkiej Brytanii.

Szkoci chcą jednak rozszerzyć prawo do głosowania w wyborach do parlamentu i w wyborach lokalnych na wszystkich legalnych mieszkańców północnej części Wielkiej Brytanii. Nowe przepisy pozwalałyby też brać udział w głosowaniu więźniom, ale tylko takim, których kara jest mniejsza niż 12 miesięcy pozbawienia wolności.

O tym się mówi: Przemówienie Theresy May w Szkocji: Odchodząca premier daje swoje ostatnie ostrzeżenie następcy

– „Szkocja już przewodzi – obniżając wiek wyborczy do 16 lat – i rozwijamy ten postęp, rozszerzając prawo do głosowania na wszystkich legalnie tutaj mieszkających” – powiedział szkocki minister przedsiębiorczości, Graeme Dey.

– „Rozszerzenie prawa do głosowania na wszystkich obywateli, posiadających legalne prawo pobytu, pokazuje, że Szkocja zobowiązuje się do równego traktowania wszystkich, którzy decydują się uczynić nasz kraj swoim domem. Jest to też demonstracja tego, jaką Szkocję chcemy budować. (…) To sprawiedliwe, że cudzoziemcy, którzy mają stałe prawo do życia tutaj, czy to z krajów UE, czy z innych krajów, mieliby prawo głosowania i kandydowania w wyborach” – dodał minister.

Czytaj też: Brexit: MILIONY wyrzucone w błoto! Zamiast na przygotowanie do Brexitu Szkocja wydaje pieniądze na… „inne rzeczy”

Jak podaje „The Scotsman”, konsultacje przeprowadzone w 2018 roku, wykazały, że pomysł popiera aż 78 proc. osób i 92 proc. organizacji, które wzięły udział w konsultacjach.

 

Teksty tygodnia

Nadchodzi mała fala upałów. Jaka pogoda na maraton?

Synoptycy zapowiadają zbliżającą się małą falę upałów. Czy jednak pogoda na maraton w Londynie będzie sprzyjająca dla biegaczy?

Morderstwa, dźgnięcia nożem, przestępczość w Londynie – a według danych w UK jest “bezpieczniej”

Powyższa lista to tylko wyimek tego, co w ciągu doby dzieje się w UK. Poczucie bezpieczeństwa u mieszkańców wysp jest niezwykle niskie. Przestępczość w Londynie jest widoczna każdego dnia

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Rekordowe długi i kradzieże energii. Powód? Wysokie rachunki!

Eksperci alarmują: sytuacja wymyka się spod kontroli, a skala zjawiska zaskakuje nawet dostawców energii.

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie