SZOK! Zapłacimy za leczenie niepłodności kobiet, które zmieniły płeć!

NHS zapewni finansowanie leczenia bezpłodności kobietom, które po operacji zmiany płci stały się mężczyznami. Ich dzieci z zamrożonych komórek jajowych zostaną urodzone przez surogatki.

Brytyjska służba zdrowia będzie oferować darmowe leczenie bezpłodności osobom, które stały się mężczyznami po przejściu operacji zmiany płci, ale nadal chcą mieć dzieci. Obecnie w Wielkiej Brytanii mamy trzy takie przypadki, w których dzięki medycynie kobiety stawszy się mężczyznami, już wkrótce będą cieszyć się z macierzyństwa. Rząd w UK zamierza sprawić, że National Health Service będzie w przyszłości refundował podobne zabiegi.

- Advertisement -

Procedura w większości przypadków wygląda podobnie. Jeszcze przed operacją zmiany płci i kuracją hormonalną jajeczka mają być mrożone, aby później mogły zostać wykorzystanie w zapłodnieniu in vitro matki zastępczej. W niektórych, bardzo rzadkich przypadkach i przy sprzyjających okolicznościach kobieta już po operacji zmiany płci, a więc będąc już mężczyzną, (choć z żeńskimi organami płciowymi) może zajść w ciążę i urodzić dziecko. Do takiego wypadku doszło w 2008 roku w Honolulu.

Prognoza pogody na sierpień i zbliżający się tydzień – jesień przychodzi wcześnie tego roku!

Średni koszt operacji „zmiany płci” według cennika NHS wynosi 30 tysięcy funtów, a zamrożenie jajeczek wycenione zostało na 3 tysiące funtów więcej. Według ekspertów od transpłciowości zachowywanie swoich komórek jajowych (albo nasienia) można porównać do podobnych zabiegów dokonywanych przez osoby chore na raka, które przystępują do chemioterapii.

„Z zasady każdy, kto staje się bezpłodny w wyniku zabiegów wykonywanych w ramach usług oferowanych przez NHS powinien być w stanie zachować możliwość posiadania potomstwa” – nie ma wątpliwośco doktor James Barrett z Gender Identity Clinic in West London. Dodaje przy tym, że w jego klinice z takiej możliwości skorzystało już 50 kobiet i 100 mężczyzn.

Policja w UK najbardziej łagodna na świecie? Nie uwierzycie, ile razy policjanci użyli broni w zeszłym roku!

W środowisku lekarskim brak jednak jednomyślnej zgody w tej sprawie. Budzi ona wciąż wiele kontrowersji. Krytycy podkreślają, że NHS nie stać na finansowanie tak kosztownych operacji, skoro brakuje pieniędzy na operacji katarakty. „Dlaczego podatnik miałby finansować takie operacje?” – pyta retorycznie Peter Bone z Partii Konserwatywnej. „Czasami się zastanawiam czy w NHS wiedzą co powinno być priorytetem…”.

Teksty tygodnia

Cichy drenaż kieszeni. Jak rosną podatki w UK bez nowych ustaw?

Jeśli nie oszczędności w obszarze zasiłków i świadczeń, to podniesienie podatków. Choć oficjalnych zapowiedzi jeszcze nie ma, to zamrożone progi podatkowe sprawiają, że w praktyce obciążenie podatkowe w Wielkiej Brytanii rośnie w zastraszającym tempie.

Nielegalni imigranci pracują jako kurierzy jedzenia

Nielegalni imigranci przebywający w ośrodkach dla imigrantów i ubiegający się o azyl pracowali nielegalnie jako kurierzy jedzenia. W trakcie rozpatrywania wniosku nie mają prawa podejmować pracy.

Cichy zabójca grasuje w Wielkiej Brytanii. Zabija dziesiątki tysięcy osób rocznie

Zanieczyszczenie powietrza to problem ekologiczny i poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, które każdego roku może przyczyniać się do nawet 30 tys. zgonów w Wielkiej Brytanii.

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Nowe plany rządu. Zagraniczni więźniowie będą deportowani wcześniej

Zgodnie z planami zapowiedzianymi przez rząd, zagraniczni przestępcy osadzeni w brytyjskich więzieniach mają być deportowani wcześniej niż dotychczas. Według władz, ta zmiana pozwoli zwolnić około 500 cel rocznie, co przełoży się na oszczędności sięgające milionów funtów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie