Theresa May powiedziała, że nie dopuści do drugiego referendum i „zawieszenia” Brexitu

W czasie swojego sobotniego przemówienia w Oxfordzie na National Conservative Convention Theresa May powiedziała, że nie dopuści do zorganizowania drugiego referendum ani "zawieszenia" Brexitu.

W czasie spotkania konserwatystów jasno opowiedziano się za tym, że Brexit nie powinien zostać opóźniony i nie należy wykluczać opcji opuszczenia Unii Europejskiej bez umowy. Theresa May oświadczyła, że „najgorszą rzeczą, jaką możemy teraz zrobić, to stracić cel naszych działań”.

Ministrowie oficjalnie ostrzegają Theresę May, że sprzeciwią się jej, jeśli nie wykluczy opcji twardego Brexitu i opóźnią wyjście z UE

Premier nawiązała najwyraźniej w swoim przemówieniu do ostatniej deklaracji trzech czołowych członków jej gabinetu Amber Rudd, Grega Clarka oraz Davida Gauke, którzy oficjalnie ostrzegli May, że, jeśli nie wykluczy opcji twardego Brexitu, to opóźnią wyjście z UE. 

Ponadto partia Liberalnych Demokratów zapowiedziała, że 27 lutego złoży w parlamencie wniosek o zorganizowanie drugiego referendum, w którym opinia publiczna miałaby się wypowiedzieć na temat ostatecznego kształtu umowy brexitowej jak również za tym, czy chce opuszczać Unię Europejską. 

Theresa May zastrzegła jednak podczas swojego przemówienia w Oxfordzie, że nie dopuści do drugiego referendum ws. Brexitu, a wyjście z UE nie może zostać „zawieszone”.

– Powinniśmy być skupieni całkowicie na wprowadzeniu Brexitu. Nie możemy i nie będę zawieszać tego, co było największym sprawdzianem demokracji w historii tego kraju. Na końcowym etapie tego procesu najgorsze, co możemy zrobić, to stracić cel naszych działań – powiedziała premier.

 

 

 

Theresa May spotka się niebawem z liderami unijnymi na szczycie UE, gdzie liczy na rozmowy, które miałyby przełamać impas związany z kwestią Irlandii Północnej. Dzięki temu premier będzie mogła zaproponować zmiany w umowie brexitowej podczas kluczowego głosowania w Izbie Gmin, które odbędzie się 27 lutego.

W przyszłym tygodniu w parlamencie zostanie złożony wniosek o zorganizowanie drugiego referendum ws. Brexitu

Teksty tygodnia

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Londyn przestaje być miastem milionerów i miliarderów

Czasy, gdy Londyn był wymarzonym miejscem do życia dla bogaczy (bezpowrotnie?), minęły. W ostatnim czasie w brytyjskiej stolicy doszło do prawdziwego eksodusu milionerów, multimilionerów i miliarderów.

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Masz te monety w portfelu? Mogą być warte fortunę!

Monety z błędami produkcyjnymi są warte nawet tysiące funtów. Być może i Ty masz w portfelu taki unikat! Podpowiadamy, jak je rozpoznać.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie