Tony Blair apeluje: „Brexit nie może się wydarzyć”. Przekonuje, że pozostanie w UE jest możliwe

Tony Blair, który od jakiegoś czasu walczy o odzyskanie pozycji w szeregach swojej partii, zażarcie broni swojego anty-Brexitowego stanowiska. 

W sobotnim wywiadzie dla telewizji Sky News, Blair twardo bronił opinii mówiącej o tym, że odwrót od Brexitu jest w dalszym ciągu możliwy i taka propozycja cały czas musi pozostać na negocjacyjnym stole. „Jestem przekonany, że Brexit nie musi dojść do skutku” – twierdził były premier. Jego zdaniem polityka „dwóch prędkości” która zdobywa w unijnych kręgach coraz większe poparcie, stanowi szansę, którą Wykorzystać Brytania powinna wykorzystać.

Tony Blair: Masowa imigracja z Europy Wschodniej jest dobra dla Wielkiej Brytanii!

„Myślę, że Brexit absolutnie nie powinien się wydarzyć. Każdy dzień przynosi nam nowe dowody na to, że [Brexit] szkodzi nam ekonomicznie, a w szczególności politycznie” – przekonywał Blair. 

„Wydaje mi się, że opinia publiczna dojrzewa do tego wniosku. Dokładnie rok temu byliśmy jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek krajów grupy G7. Dzisiaj rośniemy najwolniej” – dodał Blair. 

„Mamy najniższy wskaźnik oszczędności od 50 lat. Światowa gospodarka zaczyna się od nas odwracać. Wartość funta spadła o 10, 12 procent. Inwestycje w sektorze przemysłu motoryzacyjnego zmniejszyły się o 30 proc. Standard życia się nie poprawia. To bezpośrednie skutki [decyzji o Bexicie] – co do tego nie ma wątpliwości” – przekonywał Blair.

Tony Blair chwali Polaków za pracowitość i wkład w rozwój gospodarczy Wielkiej Brytanii

W innym wywiadzie, tym razem dla telewizji BBC, Blair stwierdził, że na unijnych szczytach dyskutowana jest możliwość pozostania Wielkiej Brytanii w sferze swobodnego przepływu osób przez unijne granice. „Unia szykuje się do reform. Niektóre państwa pozostaną więc w wewnętrznym kręgu, którego granice wyznaczy strefa euro, a inne znajdą się poza tym kręgiem. Reformy o których mówię, sprawią, że Wielkiej Brytanii będzie dużo łatwiej wpasować się w ten drugi krąg. Sytuacja w Europie zmienia się diametralnie. Nie mogę ujawnić, rozmów na podstawie których wyciągam tego typu wnioski, ale zapewniam, że mam podstawy do tego typu stwierdzeń” – tłumaczył były premier. 

Blair twierdzi, że wsparcie dla ISIS jest częścią tożsamości muzułmanów

Teksty tygodnia

Klasa średnia – jakie zarobki?

Czym jest klasa średnia? Ile trzeba zarabiać miesięcznie by się do niej zaliczać? Jakie zarobki i widełki wyznaczają jej ramy ekonomiczne? I czy tylko pieniądze decydują o przynależności do tej grupy? 

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Dzień Króla w Holandii – jak obchodzi się Koningsdag?

To jedno z najważniejszych, jeśli nie najważniejsze święto państwowe w Holandii. Jaka jest jego historia? Z jakimi tradycjami się wiąże?

48% ankietowanych odejdzie z pracy, jeśli stracą home office

Pracodawcy na Wyspach „ryzykują utratę najlepszych talentów”, jeśli całkowicie...

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Przeczytaj także