Torysi desperacko walczą o głosy młodych. Zlikwidują opłaty za studia?

Jeden z najbliższych współpracowników Theresy May zasugerował, że Torysi są w stanie zrobić wiele, aby tylko odebrać Partii Pracy część młodego elektoratu. 

Damian Green, pierwszy sekretarz stanu, stwierdził, że zniesienie opłat za studia to kwestia, którą należy poddać po dyskusję. Jego słowa nie powinny dziwić: bezpłatna wyższa edukacja była jednym z kluczowych punktów manifestu politycznego Laburzystów i jednocześnie tym, sprawiło, że to na Partię Pracy a nie na Konserwatystów, zagłosowała większość młodych wyborców. 

- Advertisement -

5 najlepszych uniwersytetów w UK

Green zauważył, że opłaty stanowią istotną część budżetu brytyjskich uniwersytetów. Jego zdaniem to właśnie dzięki temu brytyjskie uniwersytety znajdują się w światowej czołówce instytucji edukacyjnych. Obowiązkowe czesne wprowadził w 1998 roku Tony Blair. W 2006 roku wynosiło ono 3 tys. funtów, a w 2012 ustalono jego wysokość na poziomie 9 tys. funtów. Od tamtej pory opłata wzrastała zgodnie z inflacją i dziś wynosi 9 250 funtów.

„Jedynym sposobem na to, aby uniwersytety przyjmując tę samą liczbę studentów, nie obniżały poziomu edukacji, jest przerzucenie tych kosztów na wszystkich podatników” – zauważył Green.

„Zadaniem rządu jest przerzucić część wydatków społecznych zarówno na firmy, jaki i indywidualnych podatników. To jedyny sposób finansowania tego typu usług. Debata społeczna na ten temat jest potrzebna” – stwierdził Green, pytany o to, czy Torysi zamierzają zmierzyć się z kwestią opłat za studia. 

SZOK! Poprawność polityczna w UK – Uniwersytet w Cambridge "przestrzega", aby nie używać tych słów…

Do rozluźnienia zasad polityki „zaciskania pasa”, forsowanej usilnie przez brytyjską premier, nawołują ostatnio nawet jej współpracownicy. Sekretarz środowiska, Michael Gove zasugerował podniesienie płac w sektorze publicznym,  sekretarz zdrowia, Jeremy Hunt, domagał się wzrostu wynagrodzeń pracowników NHS. Wniosek o zwiększenie pomocy finansowej dla szkół zgłosiła również minister edukacji Justine Greening – zdaniem specjalistów, jej resort potrzebuje dodatkowego miliarda funtów aby utrzymać liczbę placówek na obecnym poziomie. 

Szkoły religijne działają nielegalnie i "indoktrynują" uczniów

Teksty tygodnia

Opłata za nieodwołaną wizytę u lekarza – 100 Euro!

Choć nie ma jednolitej podstawy prawnej, coraz więcej placówek wprowadza opłatę za wizytę, na której pacjent się nie pojawił. Standardowo jest to 100 Euro.

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Imigranci w Holandii chcą pracować, ale nie mogą. Problemem zła edukacja

Około 331 tysięcy imigrantów w Holandii chce i może podjąć pracę, ale wciąż pozostaje bez zatrudnienia — wynika z raportu opublikowanego w czwartek przez Adviesraad Migratie.

Nowe plany rządu. Zagraniczni więźniowie będą deportowani wcześniej

Zgodnie z planami zapowiedzianymi przez rząd, zagraniczni przestępcy osadzeni w brytyjskich więzieniach mają być deportowani wcześniej niż dotychczas. Według władz, ta zmiana pozwoli zwolnić około 500 cel rocznie, co przełoży się na oszczędności sięgające milionów funtów.

Zasiłek nie wystarcza nawet na jedzenie?

Wybrać posiłek dla siebie, czy dla dziecka? Kupić jedzenie, czy opłacić rachunki? To są codzienne decyzje, jakie podejmować muszą miliony najbiedniejszych w Niemczech

Przeczytaj także