Trzęsienia ziemi – jak często nawiedzają Wielką Brytanię? Będziecie zaskoczeni!

Fot. Getty

Choć Wielka Brytania nie jest usytuowana na styku płyt tektonicznych, to ziemia trzęsie się tu regularnie 20-30 razy w roku. Ich magnituda rzadko kiedy przekracza 3 st. w skali Richtera, ale może się zdarzyć, że ziemią na Wyspach zatrzęsie z siłą nawet ponad 6 st. w skali Richtera. 

Po trzęsieniu ziemi w południowej Anglii o sile 3,9 st. w skali Richtera (epicentrum usytuowane było w Leighton Buzzard, a wstrząsy odczuwalne były także w hrabstwie Bedfordshire, w Londynie, Milton Keynes, Aylesbury i High Wycombe), na Wyspy ponownie powrócił temat trzęsień ziemi. Dlaczego na terenie i w okolicy Wysp Brytyjskich trzęsie się ziemia, skoro nie leżą one na styku płyt tektonicznych? Cóż, naukowcy nie są w stanie w pełni na to pytanie odpowiedzieć. Sejsmolodzy podejrzewają jedynie, że do wstrząsów w UK przyczynia się regionalna kompresja będąca skutkiem ruchów płyt tektonicznych w innych regionach, a także wypiętrzanie się skorupy ziemskiej na skutek topnienia lodowców. 

Gdzie są trzęsienia ziemi w UK 

Do trzęsień ziemi w UK najczęściej dochodzi na zachodnim wybrzeżu, na południowym zachodzie kraju oraz w Walii południowej. Wolna od wstrząsów jest w zasadzie wschodnia Szkocja i wschodnia Anglia. Dlatego trzęsienie ziemi sprzed kilku dni, które najbardziej odczuwalne było w Leighton Buzzard, to swoisty ewenement. – Leighton Buzzard to miejsce, które w przeszłości nie było znane z trzęsień ziemi. Historycznie do kilku takich trzęsień doszło w pobliżu miasta – w 1986 r. w okolicach Oksfordu zatrzęsło z siłą 3 st. w skali Richtera, a potem trzeba się cofnąć do XVIII w., gdzie też w Oksfordzie ziemia z podobną mocą zatrzęsła się w 1764 r. Do większości trzęsień ziemi w Wielkiej Brytanii dochodzi nieco dalej na północy lub zachodzie kraju, albo w rejonie Cieśniny Dover – zaznacza sejsmolog Dr Brian Baptie z British Geological Survey. 

 

 

 

Największe trzęsienia ziemi w UK

Dotychczas największe trzęsienie ziemi, jakie nawiedziło Wielką Brytanię, miało miejsce w okolicy Dogger Bank w 1931 r. i miało siłę 6,1 st. w skali Richtera. Poza tym silnie zatrzęsło także w Carlisle w 1979 r. (4,7 st.) i na półwyspie Llŷn w północno – zachodniej Walii w 1984 (5,4 st.). 

Teksty tygodnia

Wizja Irlandii według Conora McGregora – polityczny show czy realna kampania?

Conor McGregor jest coraz bardziej wyrazistą postacią nie tylko świata sportu, ale i polityki. A jego wyraziste i głośno wypowiadane poglądy coraz częściej wzbudzają dyskusje i wymuszają oficjalne odpowiedzi.

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Paszporty brytyjskie znów droższe! Zobacz, ile zapłacisz od kwietnia 2025

10 kwietnia podrożały brytyjskie paszporty. Koszt tych dokumentów wzrósł o 7 proc. do 94,50 funta. W ciągu dwóch lat ich cena wzrosła o ponad jedną czwartą.

Ponad 70 domów bez wody i kanalizacji. Właściciele utknęli w proceduralnej próżni

Irlandia zmaga się z problemem braku dostępnych domów i mieszkań. A gdy te już są, zmaga się z problemem doprowadzenia do nieruchomości wody i kanalizacji. Problem jest ogromny, bowiem domy nie nadają się do zamieszkania

Wzrost podatku węglowego w Irlandii 2025: Co to oznacza dla Polaków?

Podatek węglowy w Irlandii wzrasta w 2025 roku. Sprawdź, jak zmieni się wysokość rachunków za gaz i paliwo i jak Polacy mogą złagodzić skutki podwyżki.

Przeczytaj także