Błędy na paragonie, przez które tracimy pieniądze

Klienci sklepów w Niemczech niepotrzebnie tracą pieniądze przez błędy na paragonie. Zdarzają się one najczęściej w konkretne dni. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę w czasie robienia zakupów.

Nie każdy konsument wie o tym, że często zdarzają się błędy na paragonie, w wyniku których są stratni.

- Advertisement -

Kiedy musimy najbardziej uważać na błędy na paragonie?

Według Federacji Niemieckich Organizacji Konsumenckich (Verbraucherzentrale Bundesverband) i magazynu konsumenckiego Stiftung Warentest niemieckie paragony sklepowe najmniej wiarygodne są w poniedziałki.

Okazuje się, że warto sprawdzać paragony w poniedziałkowe poranki. Na wypadek, gdyby reklamowane rabaty nie były uwzględnione na rachunku. Może tak stać się z tego powodu, że promocje oferowane w nowym tygodniu mogą nie trafić jeszcze do systemu cyfrowego w momencie otwarcia sklepów.

Klienci sklepów powinni uważnie robić zakupy / fot. Getty Images

Inne błędy, na które klienci powinni zwrócić uwagę

Oprócz problemów z terminowością przy wprowadzaniu rabatów, mogą pojawić się także inne błędy. Oto, na co klienci powinni zwrócić uwagę:

Produkty skanowane dwa razy

Ze względu na szybką pracę kasjerów może dojść do przypadkowego parokrotnego zeskanowania produktu. Dlatego klienci powinni sprawdzić ilość każdego zakupionego produktu natychmiast po otrzymaniu paragonu. Ubieganie się o zwrot pieniędzy za produkty zeskanowane dwukrotnie jest znacznie trudniejsze po opuszczeniu sklepu.

Ceny w ofercie nie zgadzają się z cenami na paragonie

Przez zmiany cen może dochodzić do nieporozumień. Produkt na półce sklepowej może mieć inną cenę niż przy zeskanowaniu w kasie. Według klientów sklep powinien sprzedać im produkt po cenie reklamowanej na półce. Jednak – jak podaje Stiftung Warentest – ceny podane na półce nie są wiążące.

Nieprawidłowo zwrócona reszta

Jeśli nadal płacimy za zakupy gotówką, warto sprawdzić także resztę wydaną nam przez kasjera. W pośpiechu może dojść do pomyłki, którą lepiej odkryć jeszcze przy kasie.

Zwrot produktów tylko gdy są wadliwe

Mimo że wielu osobom może się wydawać, że niezadowalające zakupy można z łatwością zwrócić do sklepu stacjonarnego w Niemczech, supermarkety są zobowiązane do przetworzenia zwrotu tylko wtedy, gdy kupiliśmy wadliwy produkt. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Jeśli wyjątki dotyczą jakichkolwiek zakupionych przez nas produktów, sklep prawdopodobnie odnotuje je na naszym paragonie.

Skarga na błędy na paragonie

Jeśli znajdziemy błąd na paragonie, powinniśmy natychmiast zawiadomić o tym kasjera. W większych niemieckich supermarketach możemy również odwiedzić punkt obsługi klienta, zwykle zlokalizowany w pobliżu wejścia do sklepu.

Przeczytaj także

Luksemburg zaskarżył Niemcy za kontrole graniczne. Czy Polska przyłączy się do skargi?

We wrześniu 2024 roku Niemcy zdecydowały się przywrócić kontrole na wszystkich swoich granicach, tłumacząc to potrzebą ograniczenia napływu nielegalnych migrantów. Jednak Niemcy, podobnie jak inne kraje, regularnie przedłużają 6-miesięczny okres tymczasowego przywrócenia kontroli, a to wywołuje coraz większe niezadowolenie wśród sąsiadów.

W Monachium za jednorazowy bilet autobusowy zapłacisz rekordowo dużo

Dojazd do centrum miasta na zakupy czy spotkanie ze znajomymi coraz częściej wiąże się ze sporym wydatkiem. Jazda komunikacją miejską do najtańszych nie należy.

Robert Bąkiewicz, Ruch Obrony Granic i przemyt migrantów do Niemiec?

Nielegalni somalijscy migranci przekroczyli nielegalnie granicę z Niemcami. Po stronie polskiej eskortowali ich dwaj Polacy w kamizelkach odblaskowych. Czy Ruch Obrony Granic przemycał migrantów do Niemiec?

Dlaczego klasyczny adblocker to za mało w 2025 roku? Surfshark CleanWeb idzie o krok dalej

Surfshark CleanWeb to coś więcej niż blokada reklam. To zaawansowana ochrona prywatności i sposób na realne bezpieczeństwo w sieci w 2025 roku.

Emerytury, podwyżki, podatki – jak będzie wyglądał lipiec 2025 w finansach?

W nadchodzącym miesiącu w finansach w Niemczech wejdzie wiele zmian. Warto śledzić daty i modyfikacje, aby wiedzieć, na co się przygotować. Ważne daty lub zmiany  obejmą bowiem emerytury, obszar opieki oraz podatki

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Niemczech

Wydarzenia kryminalne

Transport