Uważaj na to, co piszesz na Facebooku – za zbyt ostre wpisy możesz trafić do więzienia!

Kończy się czas bezkarnych, nienawistnych komentarzy w internecie. Brytyjska prokuratura zapowiada, że wpisy obrażające mniejszości etniczne, religijne i seksualne będą równie rygorystycznie karane co przestępstwa z nienawiści popełnione w realnym świecie. 

Brytyjska Koronna Służba Prokuratorska (Crown Prosecution Service, CPS) przyjęła właśnie nowe wytyczne dla przestępstw z nienawiści popełnianych w sieci. Chodzi tu przede wszystkim o nienawistne, obraźliwe i niebezpieczne wpisy umieszczane na portalach społecznościowych, takich jak Facebook czy Twitter. Od teraz wpisy takie będą traktowane bez jakiejkolwiek taryfy ulgowej, a zatem na równi z przestępstwami z nienawiści popełnianymi off-line, w realnym świecie. 

- Advertisement -

Temat numeru: Polskie obozy pracy na Wyspach!

Mówiąc o przestępstwach z nienawiści CPS ma na myśli wszelkie wpisy, które dotykają mniejszości narodowe, etniczne, religijne czy seksualne. Poza tym surowiej karane będą też komentarze, które uwłaczać będą godności osób niepełnosprawnych. 

W zmienionych dokumentach Służby Prokuratorskiej czytamy: „Przestępstwa z nienawiści mogą być dokonywane online lub offline albo mogą one być dokonywane równocześnie. Internet, a media społecznościowe w szczególności, stworzyły nową platformę dla obraźliwego zachowania”. 

Nowy "Kuba Rozpruwacz" – brutalnie zamordował prostytutkę, a fragmenty jej ciała był znajdywane w całym mieście

CPS chce od teraz ścigać wszelkie przestępstwa z nienawiści dokonywane w internecie „tak samo solidnie i aktywnie, co przestępstwa dokonywane poza siecią”. Oznacza to zatem, że za nienawistne wpisy względem określonej mniejszości będzie można wylądować w więzieniu tak samo, jak za zaatakowanie przedstawiciela takiej mniejszości, dajmy na to, na ulicy. 

Facebook zatrudnia w Londynie! Wolnych jest aż 500 etatów

Crown Prosecution Service postanowiła zareagować po tym, jak w ostatnim roku znacznie wzrosła liczba przestępstw z nienawiści w UK – zarówno przez Brexit, jak i wskutek mnożących się ataków terrorystycznych dokonywanych w Wielkiej Brytanii i w innych krajach Europy przez zradykalizowanych muzułmanów. O rosnącej fali nienawiści względem różnych mniejszości regularnie informowały też ostatnio brytyjskie służby ugrupowania zajmujące się walką z rasizmem   i ksenofobią, w tym przede wszystkim organizacje monitorujące zachowania antysemickie i antyislamskie.  

 

 – Przestępstwa z nienawiści mają destrukcyjny wpływ na nasze społeczeństwo i dlatego są priorytetem dla CPS. Mogą one dotknąć całe grupy społeczne, zmuszając ludzi do zmiany sposobu życia i do życia w strachu. Te dokumenty [CPS] biorą pod uwagę obecną rozpiętość i kontekst wykroczeń, i mają na celu dostarczenie prokuratorom najlepszych narzędzi do wyegzekwowania sprawiedliwości dla ofiar tych przestępstw. Dokumenty te informują też ofiary i świadków, czego mogą się oni spodziewać od nas – powiedziała Alison Saunders, Dyrektor ds. Oskarżeń Publicznych. 

Teksty tygodnia

Awaria banku to niemal codzienność. Ile gotówki warto mieć w domu?

Awarie systemów bankowych, black out, blokada konta po włamaniu…...

Ukraińcom odmówiono azylu w UK. Według Home Office mogą wrócić do domów

Home Office odrzuca wnioski Ukraińców o azyl w UK twierdząc, że mogą już bezpiecznie wrócić do swojego kraju. Niektórzy jednak mówią, że nie mają do czego wracać.

Przestępcy wyślą do ciebie fałszywy SMS. Nawet mimo to, że nie znają twojego numeru

Policja w Wielkiej Brytanii ostrzega przed zbierającą żniwa metodą...

Zarabiasz mniej niż 100 tysięcy rocznie? Możesz otrzymać nawet 4000 zasiłku na dziecko

Rodzice pracujący z rocznym dochodem poniżej 100 000 funtów mogą otrzymać od HM Revenue & Customs zasiłek Tax-free Childcare sięgający nawet 4 000 funtów. Program pokrywa koszty opieki nad dziećmi – opiekunek, żłobków, niań oraz zajęć pozalekcyjnych.

Nielegalni imigranci pracują jako kurierzy jedzenia

Nielegalni imigranci przebywający w ośrodkach dla imigrantów i ubiegający się o azyl pracowali nielegalnie jako kurierzy jedzenia. W trakcie rozpatrywania wniosku nie mają prawa podejmować pracy.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie