WAŻNE! Porażka premier May w Izbie Lordów – przegłosowano KLUCZOWE poprawki do EU Withdrawal Bill

Theresa May poniosła "planową porażkę" w Izbie Lordów – rządowy projekt ustawy "EU Withdrawl Bill" został przegłosowany stosunkiem 354 do 235. Przedstawiciele House of Lords zdecydowali się poprzeć poprawkę, która zapewnia parlamentowi decydujący głos w sprawie Brexitu.

W dniu wczorajszym w Izbie Lordów głosowano nad poprawkami do rządowego projekt ustawy o wystąpieniu z UE. W wyższej izbie brytyjskiego parlamentu opowiedziano się za tzw. "drugą poprawką Grieve`a". Została ona opracowana po pierwszym głosowaniu w Izbie Gmin, w którym grupę "zbuntowanych" członków Partii Konserwatywnej pod wodzą Dominica Grieve`a przekonano do poparcia rządowego projektu i odejścia od swoich uwag odnośnie EU Withdrawl Bill.

- Advertisement -

Premier May postawiono jednak warunek uwzględnienia poprawek zaproponowanych przez "zbuntowanych" podczas kolejnego głosowania, tym razem w Izbie Lordów. Co ciekawe, choć jest ono efektem kompromisu między stronnictwem May, a rebeliantami Grieve`a, to… strona rządowa go nie akceptuje!

WAŻNE! W Izbie Gmin Theresie May udało się "wygrać" kluczowe głosowanie ws Brexitu

O jaką poprawkę chodzi? "Zbuntowani" chcą, aby parlament miał "decydujący głos" ("meaningful vote") w razie fiaska negocjacji z Brukselą i braku porozumienia z Unią Europejską do lutego 2019. W praktyce oznacza to, że jeśli Theresa May i jej rząd nie dogadają się z Unią to kontrolę (do pewnego stopnia) nad rozmowami w tej kwestii przejmują parlamentarzyści.

Za wprowadzeniem takiego rozwiązania opowiedziało się 22 członków Partii Konserwatywnej zasiadających w wyższej izbie brytyjskiego parlamentu. Wśród nich znaleźli się Lord Heseltine, Lord Patten, Lord Willetts i Baronesa Warsi.

 

 

Nigel Farage: Sytuacja w Wielkiej Brytanii może się pogorszyć po Brexicie

Jakie realne skutki miało to głosowanie? Powoli zbliżamy się do sytuacji, w której slogan "no deal is better than a bad deal" ("brak umowy jest lepszy niż zła umowa") stanie się całkowicie nieaktualny. Ten fakt bardzo mocno osłabia pozycję negocjacyjną Londynu. May nie będzie mogła już wywierać presji na Brukselę grożąc "twardym Brexitem"… Z jednej strony to może być dobra wiadomość dla UK, bo w razie porażki rządu parlamentarzyści mogą ratować sytuacje, a z drugiej zła – bo pozycja Unii została wzmocniona.

Teraz "EU Withdrawl Bill" wraca do Izby Gmin.

 

Teksty tygodnia

Botoks w publicznej toalecie, wypełniacze z internetu, fatalne warunki. Rosyjska ruletka w UK

Zabiegi kosmetyczne w typie wstrzykiwania botoksu są coraz częściej...

Ostrzeżenie przed upałami. Temperatury przekroczą 30 stopni Celsjusza

Od godziny 12.00 w piątek do godziny 18.00 we wtorek będą obowiązywać ostrzeżenia dotyczące upałów w UK. Wydano bursztynowe alerty.

Kanapka z samolotu może kosztować cię grzywnę

Planujesz wakacyjny lot z Wielkiej Brytanii do jednego z krajów Unii Europejskiej liniami Ryanair, Jet2, Easyjet lub TUI? Uważaj, co zabierasz ze sobą na pokład. Kością niezgody bywa... kanapka z samolotu.

Zmiana limitu wpłat na konta oszczędnościowe?

Czy 15 lipca kanclerz skarbu ogłosi zmiany stawek  kwoty wolnej od opodatkowania na ISA? W efekcie, czy konta oszczędnościowe przestaną być korzystne dla Brytyjczyków? 

Cichy zabójca grasuje w Wielkiej Brytanii. Zabija dziesiątki tysięcy osób rocznie

Zanieczyszczenie powietrza to problem ekologiczny i poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, które każdego roku może przyczyniać się do nawet 30 tys. zgonów w Wielkiej Brytanii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie