Wielka Brytania i Polska wzmacniają współpracę wojskową

Premier Wielkiej Brytanii udał się w piątek do Polski, aby porozmawiać z Donaldem Tuskiem o nowym traktacie między krajami. Ma on na celu „stawić czoła wspólnym zagrożeniom”.

Wielka Brytania zacieśnia współpracę z Polską zarówno w kwestii obronnej jak i innych. Keir Starmer przybył dzisiaj do Warszawy, aby rozmawiać z polskim premierem o współpracy w zakresie obrony, bezpieczeństwie międzynarodowym, dalszym wsparciu dla Ukrainy i współpracy transatlantyckiej.

- Advertisement -

Wielka Brytania i Polska podpisują nowe porozumienie

W związku z przybyciem Keira Starmera do Polski na stronie brytyjskiego rządu poinformowano, że traktat między Wielką Brytanią a Polską, „wesprze nasze siły zbrojne w ściślejszej współpracy w celu ochrony Europy przed rosyjską agresją”. Ponadto jego celem będzie także walka z dezinformacją i „zagrożeniami hybrydowymi”.

Oba kraje mają także zacieśnić współpracę „w celu rozbicia gangów przemytników ludzi, zabezpieczenia dostaw energii i ochrony infrastruktury krytycznej”.

Polska prezydencja w Radzie UE

W oświadczeniu strony brytyjskiej podano, że „premier Donald Tusk przedstawi premierowi Keirowi Starmerowi priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, której hasłem jest <<Bezpieczeństwo, Europo!>>”.

Premierzy mają także poruszyć temat relacji unijno-brytyjskich i kwestię migracji.

Ponadto brytyjski premier poinformował o „otwarciu w tym roku nowego brytyjsko-polskiego wspólnego biura programowego w Bristolu, które będzie obsługiwane przez personel z obu krajów podczas dostarczania polskiego systemu obrony powietrznej nowej generacji”.

Keir Starmer spotka się nie tylko z szefem polskiego rządu, ale także z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wizyta brytyjskiego premiera w Polsce następuje po jego obecności w Kijowie, gdzie z prezydentem Ukrainy podpisał on umowę „o stuletnim partnerstwie” obu krajów. Dotyczy ona m.in. bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

Teksty tygodnia

W szkołach pojawił się nauczycielski asystent AI

Irlandia stała się europejskim polem testowym dla jednego z...

Konserwatyści chcą odebrać zasiłki chorobowe imigrantom

Konserwatyści twierdzą, że imigrantom należy zabronić ubiegania się o zasiłek dla niepełnosprawnych (PIP) i dodatki chorobowe do Universal Credit.

Darmowe samochody za zaparcia i łokieć tenisisty. Program Motability pod ostrzałem

Patologia programu Motability wkroczyła na nowy poziom. Opłacane przez podatników samochody z programu wsparcia i aktywizacji dla osób wykluczonych ze względu na zdrowie trafiały w ręce osób z diagnozą: łokieć tenisisty lub zaparcia.

Irlandia podnosi zasiłki i dostosowuje pomoc do rzeczywistości

Opiekunowie osób chorych i niepełnosprawnych to szczególna grupa pobierających zasiłki. Ludzie poświęcają swoje życie by troszczyć się o najbliższych.

Aby było taniej, pacjenci muszą zacząć jeść w szpitalach posiłki roślinne

Wprowadzenie roślinnych posiłków do szpitalnych stołówek to nie tylko chwilowy trend, ale przede wszystkim przemyślana strategia zdrowotna i ekonomiczna. Przykłady z Portugalii i Nowego Jorku inspirujące Wielką Brytanię pokazują, że dieta oparta na roślinach może pozytywnie wpłynąć na kondycję pacjentów oraz finanse systemów opieki zdrowotnej.

Przeczytaj także