Wielka Brytania i Polska wzmacniają współpracę wojskową

Premier Wielkiej Brytanii udał się w piątek do Polski, aby porozmawiać z Donaldem Tuskiem o nowym traktacie między krajami. Ma on na celu „stawić czoła wspólnym zagrożeniom”.

Wielka Brytania zacieśnia współpracę z Polską zarówno w kwestii obronnej jak i innych. Keir Starmer przybył dzisiaj do Warszawy, aby rozmawiać z polskim premierem o współpracy w zakresie obrony, bezpieczeństwie międzynarodowym, dalszym wsparciu dla Ukrainy i współpracy transatlantyckiej.

Wielka Brytania i Polska podpisują nowe porozumienie

W związku z przybyciem Keira Starmera do Polski na stronie brytyjskiego rządu poinformowano, że traktat między Wielką Brytanią a Polską, „wesprze nasze siły zbrojne w ściślejszej współpracy w celu ochrony Europy przed rosyjską agresją”. Ponadto jego celem będzie także walka z dezinformacją i „zagrożeniami hybrydowymi”.

Oba kraje mają także zacieśnić współpracę „w celu rozbicia gangów przemytników ludzi, zabezpieczenia dostaw energii i ochrony infrastruktury krytycznej”.

Polska prezydencja w Radzie UE

W oświadczeniu strony brytyjskiej podano, że „premier Donald Tusk przedstawi premierowi Keirowi Starmerowi priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, której hasłem jest <<Bezpieczeństwo, Europo!>>”.

Premierzy mają także poruszyć temat relacji unijno-brytyjskich i kwestię migracji.

Ponadto brytyjski premier poinformował o „otwarciu w tym roku nowego brytyjsko-polskiego wspólnego biura programowego w Bristolu, które będzie obsługiwane przez personel z obu krajów podczas dostarczania polskiego systemu obrony powietrznej nowej generacji”.

Keir Starmer spotka się nie tylko z szefem polskiego rządu, ale także z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wizyta brytyjskiego premiera w Polsce następuje po jego obecności w Kijowie, gdzie z prezydentem Ukrainy podpisał on umowę „o stuletnim partnerstwie” obu krajów. Dotyczy ona m.in. bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

Teksty tygodnia

Jak w UK obchodzi się święta wielkanocne?

Świętowanie Wielkanocy w UK.

Jakie zwyczaje są charakterystyczne dla Brytyjczyków?

W Irlandii znów spadła liczba mieszkań socjalnych

System mieszkań socjalnych w Irlandii kuleje pomimo prób usprawnienia go przez system HAP. System HAP (Housing Assistance Payment) to irlandzki program wsparcia mieszkaniowego, w ramach którego lokalne władze opłacają część czynszu najmu bezpośrednio właścicielowi nieruchomości.

Imigranci w Irlandii są bardziej pracowici od Irlandczyków

Jak wynika z raportu „Monitoring Report on Integration 2024”...

Klasa średnia – jakie zarobki?

Czym jest klasa średnia? Ile trzeba zarabiać miesięcznie by się do niej zaliczać? Jakie zarobki i widełki wyznaczają jej ramy ekonomiczne? I czy tylko pieniądze decydują o przynależności do tej grupy? 

Uciekli z niemieckiego domu dziecka. Znaleźli się w Rzepinie!

Trzech chłopców w wieku 10 i 11 lat przyjechało pociągiem do Polski. Uciekli z domu dziecka. Znaleźli się w Rzepinie.

Przeczytaj także