Wizz Air zawiesi co najmniej 14 tras między UK a Polską od nowego roku. Dlaczego i o jakie połączenia chodzi?

Fot. Getty

Wizz Air planuje kolejne – tym razem radykalne – cięcia w siatce połączeń z Polski na pierwszy kwartał 2022 roku. Przewoźnik zawiesi co najmniej 36 tras, z czego minimum 14 między UK-PL. O jakie połączenia chodzi i skąd taka decyzja przewoźnika?

Wizz Air zapowiedział szeroko zakrojone cięcia w siatce połączeń – również między Polską a Wielką Brytanią. Węgierski przewoźnik z początkiem 2022 roku może zawiesić co najmniej 36 tras z Polski, z czego kilkanaście połączeń PL-UK.

 

Dlaczego Wizz Air zawiesza tak dużo połączeń z Polski?

Szef Wizz Air, Jozsef Varadi, w wywiadzie dla magazynu Re:view podkreślił, że linia lotnicza główny problem widzi w stosunkowo niskim odsetku szczepień w Polsce, który obecnie przekroczył 50 proc.

„To jest – przykro to mówić – konsekwencja słabego wyniku akcji szczepień w Polsce. Jaki jest sens latania na tak wielu trasach z kraju, który poziom szczepień ma ledwie na poziomie 50 procent. Doświadczenie uczy, że można się spodziewać samych problemów, lockdownów, zamykania lotnisk etc. Zresztą z dokładnie takiego samego powodu ograniczyliśmy też czasowo naszą obecność np. w Rumunii – tłumaczył szef Wizz Air. – To nie są liczby, które nas satysfakcjonują. W tym samym momencie w Wielkiej Brytanii czy Włoszech zaszczepiono ok. 85 procent obywateli. I w naturalny sposób jest tam latać łatwiej i z mniejszym ryzykiem. Można też coś zaplanować do przodu, z nieco dalszą perspektywą czasową”.

Wizz Air zawiesi 14 połączeń między Polską a UK

Z początkiem nowego roku Wizz Air planuje zawiesić trasy między Wielką Brytanią a polskimi lotniskami w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Rzeszowie, Olsztynie, Lublinie czy Szczecinie. Niektóre loty mogą zostać wycofane z harmonogramu nawet do marca, inne powinny powrócić już w lutym.

Według ustaleń portalu fly4free, od nowego roku zawieszonych zostanie co najmniej 36 tras Wizz Air z Polski – w tym następujące połączenia UK-PL:

  • Olsztyn – Londyn Luton (trasa zawieszona od 9 stycznia 2022 do 20 lutego 2022)
  • Lublin – Doncaster (loty zawieszone od 7 stycznia do 7 marca)
  • Poznań – Doncaster (loty zawieszone od 7 stycznia do 11 marca)
  • Kraków – Birmingham (trasa wznowiona 15 grudnia i ponownie zawieszona od 9 stycznia do 9 marca)
  • Kraków – Doncaster (zawieszone loty od 8 stycznia do 12 lutego)
  • Katowice – Liverpool (loty zawieszone od 6 stycznia do 28 marca)
  • Katowice – Bristol (loty zawieszone od 7 stycznia do 11 marca)
  • Gdańsk – Edynburg (trasa wznowiona 19 grudnia i ponownie zawieszona od 9 stycznia do 13 marca)
  • Gdańsk – Liverpool (połączenia zawieszone od 7 stycznia do 11 lutego)
  • Warszawa – Birmnigham (połączneia zawieszone od 8 stycznia do 12 lutego)
  • Warszawa – Edynburg (loty wznowione 16 grudnia i ponownie zawieszone od 9 stycznia do 13 lutego)
  • Warszawa – Liverpool (trasa zawieszona od 8 stycznia do 29 stycznia)
  • Wrocław – Doncaster (loty zawieszone od 7 stycznia do 11 lutego)
  • Wrocław – Birmingham (trasa zawieszona od 8 stycznia do 29 marca).

Przypomnijmy, że już wcześniej, mniej więcej w połowie listopada 2021, Wizz Air zawiesił na około miesiąc (do połowy grudnia) część połączeń między Polską a Wielką Brytanią. Według medialnych doniesień poprzednia decyzja przewoźnika podyktowana była małym obłożeniem niektórych tras.

Teksty tygodnia

Rekordowe długi i kradzieże energii. Powód? Wysokie rachunki!

Eksperci alarmują: sytuacja wymyka się spod kontroli, a skala zjawiska zaskakuje nawet dostawców energii.

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Zakłady fryzjerskie celem nalotów funkcjonariuszy imigracyjnych

W Wielkiej Brytanii funkcjonariusze imigracyjni przeprowadzili setki nalotów na zakłady fryzjerskie zatrudniające nielegalnych pracowników.

UK będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców

Po raz pierwszy Home Office będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców. A także dane na temat popełnionych przez nich przestępstw.

Londyn przestaje być miastem milionerów i miliarderów

Czasy, gdy Londyn był wymarzonym miejscem do życia dla bogaczy (bezpowrotnie?), minęły. W ostatnim czasie w brytyjskiej stolicy doszło do prawdziwego eksodusu milionerów, multimilionerów i miliarderów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie