Wracasz do Polski? Sprawdź, czy twoje dziecko ma odpowiednie szczepienia

Każdy rodzic decydujący się na powrót na stałe do Polski powinien zainteresować się tematem szczepień ze względu na fakt, że w różnych krajach kalendarz szczepień jest inny.

Przy zmianie miejsca zamieszkania należy w pierwszej kolejności zabrać ze sobą dokumenty dziecka w tym oczywiście książeczkę zdrowia, która zawiera informacje o wszystkich odbytych szczepieniach. Polski lekarz powinien bez większego problemu odczytać nazwy szczepionek i zorientować się w sytuacji.

Co Great Repeal Bill oznacza dla Polaków w UK?

Należy jednak zdać sobie sprawę, że kalendarz szczepień układany jest przez każde państwo przy uwzględnieniu lokalnie występujących chorób. Wprowadzane schematy szczepień mają z tym ścisły związek, dlatego program szczepień wykonywanych w Wielkiej Brytanii może się różnić od szczepień wykonywanych w Polsce. Na Wyspach dziecko może być nie tylko szczepione przeciwko innym chorobom, ale też w różnych dawkach, dlatego przed powrotem do Polski warto się tym tematem zainteresować.

Przykładem jest zbiorowa odporność na pneumokoki, która uzyskana jest przez szczepionki skoniugowacone. W Polsce o programie szczepień decyduje PSO (program szczepień ochronnych. Dokument ten określa w oparciu o analizę epidemiologiczną, jaka powinna być optymalna dawka szczepienia, którą dziecko będzie otrzymywać do określonego wieku. Osoby powracające z Wielkiej Brytanii wraz z dzieckiem, które zaczęło być tam szczepione powinny przyjąć więc zasadę, że liczba dawek nie powinna być mniejsza niż zalecana w polskim PSO. Zasadę tę przyjmujemy oczywiście w momencie, kiedy dziecko nadal kwalifikuje się wiekowo do danego szczepienia.

Polka po wielu latach wróciła do Polski z Wielkiej Brytanii! Opowiedziała, jak jej się żyje w ojczyźnie [wideo]

Na pytanie, czy w sytuacji, gdy w Wielkiej Brytanii szczepionka miała mniejszą dawkę niż w Polsce, należy doszczepić dziecko, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, czy dziecko nadal znajduje się w grupie ryzyka, ponieważ, jeśli jest już starsze, to nie ma potrzeby uzupełniać szczepienia. W wypadku wszelkich wątpliwości należy zwrócić się do lekarza ogólnego lub lekarza pediatry, który na podstawie przywiezionych dokumentów stwierdzi, czy i jakie szczepienia są konieczne.

 

 

Teksty tygodnia

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Stworzył farbę w nowym kolorze i sprzedaje ją za 10 000 funtów

Brytyjski artysta, Stuart Semple twierdzi, że stworzył farbę w nowym kolorze. Naukowcy twierdzą, że nowy kolor jest nie do odtworzenia.

Zakłady fryzjerskie celem nalotów funkcjonariuszy imigracyjnych

W Wielkiej Brytanii funkcjonariusze imigracyjni przeprowadzili setki nalotów na zakłady fryzjerskie zatrudniające nielegalnych pracowników.

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

48% ankietowanych odejdzie z pracy, jeśli stracą home office

Pracodawcy na Wyspach „ryzykują utratę najlepszych talentów”, jeśli całkowicie...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie