Wracasz do Polski? Sprawdź, czy twoje dziecko ma odpowiednie szczepienia

Każdy rodzic decydujący się na powrót na stałe do Polski powinien zainteresować się tematem szczepień ze względu na fakt, że w różnych krajach kalendarz szczepień jest inny.

Przy zmianie miejsca zamieszkania należy w pierwszej kolejności zabrać ze sobą dokumenty dziecka w tym oczywiście książeczkę zdrowia, która zawiera informacje o wszystkich odbytych szczepieniach. Polski lekarz powinien bez większego problemu odczytać nazwy szczepionek i zorientować się w sytuacji.

- Advertisement -

Co Great Repeal Bill oznacza dla Polaków w UK?

Należy jednak zdać sobie sprawę, że kalendarz szczepień układany jest przez każde państwo przy uwzględnieniu lokalnie występujących chorób. Wprowadzane schematy szczepień mają z tym ścisły związek, dlatego program szczepień wykonywanych w Wielkiej Brytanii może się różnić od szczepień wykonywanych w Polsce. Na Wyspach dziecko może być nie tylko szczepione przeciwko innym chorobom, ale też w różnych dawkach, dlatego przed powrotem do Polski warto się tym tematem zainteresować.

Przykładem jest zbiorowa odporność na pneumokoki, która uzyskana jest przez szczepionki skoniugowacone. W Polsce o programie szczepień decyduje PSO (program szczepień ochronnych. Dokument ten określa w oparciu o analizę epidemiologiczną, jaka powinna być optymalna dawka szczepienia, którą dziecko będzie otrzymywać do określonego wieku. Osoby powracające z Wielkiej Brytanii wraz z dzieckiem, które zaczęło być tam szczepione powinny przyjąć więc zasadę, że liczba dawek nie powinna być mniejsza niż zalecana w polskim PSO. Zasadę tę przyjmujemy oczywiście w momencie, kiedy dziecko nadal kwalifikuje się wiekowo do danego szczepienia.

Polka po wielu latach wróciła do Polski z Wielkiej Brytanii! Opowiedziała, jak jej się żyje w ojczyźnie [wideo]

Na pytanie, czy w sytuacji, gdy w Wielkiej Brytanii szczepionka miała mniejszą dawkę niż w Polsce, należy doszczepić dziecko, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, czy dziecko nadal znajduje się w grupie ryzyka, ponieważ, jeśli jest już starsze, to nie ma potrzeby uzupełniać szczepienia. W wypadku wszelkich wątpliwości należy zwrócić się do lekarza ogólnego lub lekarza pediatry, który na podstawie przywiezionych dokumentów stwierdzi, czy i jakie szczepienia są konieczne.

 

 

Teksty tygodnia

Zagraniczni szpiedzy wykorzystują dzieci w UK do przeprowadzania ataków

Funkcjonariusze służb specjalnych ostrzegają, że rosyjski i irański wywiad wykorzystują brytyjskie dzieci do organizowania ataków na terenie Wielkiej Brytanii.

Zakażenia salmonellą. Fali infekcji winne pomidory?

Lekarze alarmują - zakażenia salmonellą w Wielkiej Brytanii rosną w zaskakującym tempie. Nieproporcjonalnie do danych o infekcjach z poprzednich lat i do liczby zakażeń w Europie.

Ścięli drzewo znane z „Robin Hooda”. Sąd nie miał litości

W Newcastle zakończył się głośny proces dwóch mężczyzn, którzy zniszczyli dendrologiczny symbol. Daniel Graham i Adam Carruthers zostali skazani na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie ponadstuletniego drzewa rosnącego w Sycamore Gap w hrabstwie Northumberland. To miejsce szeroko znane z uwagi na film Robin Hood: Książę złodziei z 1991 roku.

Ta rzadka moneta może być warta krocie. Ważny jest jeden detal

To żadna tajemnica, że rzadkie monety potrafią być niezwykle cenne. Niektóre z nich są warte nawet kilkaset razy więcej, niż wynosi ich nominał.

Wielka Brytania zyska miliony nowych wyborców. To największa reforma od ponad 50 lat!

Wicepremier Wielkiej Brytanii, Angela Rayner, zapowiedziała szeroko zakrojone zmiany pozwalające zwiększyć udział obywateli w życiu politycznym kraju. Głównym elementem rządowego projektu jest propozycja obniżenia wieku wyborczego do 16 lat w wyborach powszechnych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie