Zmniejszenie dystansu społecznego do 1 metra zwiększa ryzyko zarażenia się aż DWUKROTNIE!

Fot. Getty

Po apelach przedstawicieli branży turystycznej i rozrywkowej, by zmienić wytyczne dotyczące dystansu społecznego, głos w sprawie zabrali eksperci. Dla wielu z nich nie ulega wątpliwości, że zmniejszenie odległości między przypadkowymi ludźmi z obowiązujących obecnie 2 metrów do 1 metra zwiększy ryzyko zarażenia się koronawirusem aż dwukrotnie!

- Advertisement -

Apele przedstawicieli różnych branż, w tym turystycznej i rozrywkowej, odnośnie zmniejszenia obowiązującego dystansu społecznego w UK, są zrozumiałe – w końcu tysiące firm straciło i nadal będzie tracić spore pieniądze na skutek konieczności zachowania przez ludzi stosownej od siebie odległości. Jednak eksperci, którzy opublikowali właśnie na łamach czasopisma „The Lancet” (czyli jednego z najbardziej prestiżowych, naukowych czasopism medycznych) analizę dotyczącą dystansu społecznego, nie mają wątpliwości, że zachowanie odpowiedniej odległości między ludźmi jest kluczowe dla dalszego rozwoju epidemii. 

 

 

 

Każdy metr ma znaczenie

Naukowcy dowodzą, że każdy kolejny metr (do odległości 3 metrów) to dwukrotnie mniejsze prawdopodobieństwo złapania potencjalnie śmiertelnego koronawirusa. „Nasze ustalenia stanowią pierwszą syntezę wszystkich bezpośrednich informacji o Covid-19, Sars i Mers, i dostarczają najlepszych obecnie, dostępnych dowodów na wykorzystanie w optymalny sposób tych powszechnych i prostych sposobów mających na celu „spłaszczenie krzywej” [zachorowań] (…). Rząd i służba zdrowia mogą wykorzystać nasze ustalenia, aby udzielić ludziom oraz pracownikom opieki zdrowotnej jasnych porad odnośnie tychże środków ochronnych, mających na celu zmniejszenie ryzyka infekcji” – czytamy w komentarzu do badania Holgera Schunemanna, z Uniwersytetu McMaster w Kanadzie – jednego z autorów badania. 

 

 

 

Poza utrzymaniem stosownego dystansu między ludźmi naukowcy zwrócili także uwagę na pozytywne aspekty dotyczące noszenia maseczek i ochrony na oczy. Z trzynastu różnych analiz badających wpływ zakładania plastikowych osłon na twarz, gogli czy okularów wynika, że znacząco ograniczają one możliwość przenoszenia infekcji – ryzyko zarażenia przy zastosowaniu takiej ochrony ma wynosić 6 proc., a bez niej – 16 proc. Podobnie ma być także z maseczkami (w tym wypadku oparto się na wynikach 10 badań) – ryzyko zarażenia koronawirusem u osób noszących maseczkę ma wynosić 3 proc., a u tych, które jej nie zakładają – 17 proc.

Teksty tygodnia

Zarabiasz mniej niż 100 tysięcy rocznie? Możesz otrzymać nawet 4000 zasiłku na dziecko

Rodzice pracujący z rocznym dochodem poniżej 100 000 funtów mogą otrzymać od HM Revenue & Customs zasiłek Tax-free Childcare sięgający nawet 4 000 funtów. Program pokrywa koszty opieki nad dziećmi – opiekunek, żłobków, niań oraz zajęć pozalekcyjnych.

Zimno, wilgoć i pleśń. Tak mieszka ponad milion Brytyjczyków

Dane z analizy przeprowadzonej przez niezależnych badaczy Biblioteki Izby Gmin ujawniają, że ponad 1 milion prywatnie wynajmowanych domów w Wielkiej Brytanii nie spełnia standardu Decent Homes. To ponad jedna piąta prywatnego rynku najmu.

Jak przygotować się na wojnę? Rządowe rady na trudne czasy

Niestabilność polityczna oraz kolejne powstające punkty zapalne powodują, że coraz częściej rządy wydają oficjalne dokumenty i porady dotyczące tego, jak przygotować się na wojnę lub inna kryzysową sytuację.

Obniżka rachunków za energię. O ile mniej zapłacimy?

Dzięki obniżce limitu cenowego, zmniejszą się rachunki za energię, co odczuje 21 milionów gospodarstw domowych w Anglii, Szkocji i Walii.

Alarm na Wyspach. Każdy mieszkaniec otrzyma ważny SMS

Jeszcze w tym roku rząd Wielkiej Brytanii przeprowadzi ogólnokrajowy test nowego systemu ostrzegania ludności. Zrobi to po to, aby sprawdzić sygnał alarmowy, który w razie realnego zagrożenia natychmiast poinformuje mieszkańców o niebezpieczeństwie.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie