Dobre rady na temat wychowania dzieci mogą budzić emocje. Niektórzy nawet nie mają już ochoty o nich słuchać, to nic dziwnego. Jednak czasem warto raz jeszcze przypomnieć sobie o kilku ważnych rzeczach, które wpływają na wychowanie dzieci na różnym etapie rozwoju.
Każdy chce uważać się za dobrego rodzica, który rozwija i wspiera swoje dziecko. Większość rodziców dobrze przygotowuje się do tej roli i nie zawsze ma ochotę na kolejne porady na temat wychowywania dzieci. Niekiedy takie dobre rady powodują spore emocje i niektórzy woleliby ich nie usłyszeć. Jednak czasem warto spojrzeć na swoje metody z perspektywy, a dobre rady potraktować jak check listę, która pozwoli upewnić się, czy na pewno jesteśmy na dobrym kursie.
Nadopiekuńczość hamuje rozwój
Dziecko powinno umieć radzić sobie z trudnościami przy pomocy i wsparciu rodziców. Jednak trzeba pamiętać o tym, że tylko stopniowe wychodzenie ze strefy komfortu rozwija tak dzieci, jak i dorosłych. Nadopiekuńczość i ignorowanie gotowości dziecka do podejmowania kolejnych wyzwań i obowiązków hamuje jego rozwój, co może prowadzić do uciążliwych konsekwencji w przyszłości.
Komunikuj się otwarcie
O ile to możliwe w komunikacji z dzieckiem warto stosować retorykę pozytywną, która promuje właściwe wzorce postępowania. Lepiej pokazywać i mówić jak robić coś dobrze niż ganić za niewłaściwe postępowanie. Komunikacja z dzieckiem powinna być otwarta i szczera. Dziecko będzie wiedziało na pewno, o co chodzi, gdy rodzice mu o tym powiedzą wprost. Szczególnie w początkowym okresie dziecko uczy się i poznaje świat przede wszystkim przez obserwację i naśladowanie. Pozytywne wzorce i komunikacja działają zdecydowanie najlepiej.
Zobacz także: 10 atrakcyjnych miejsc w Anglii, które warto zobaczyć
Brak zainteresowania jest destrukcyjny
Brak zainteresowania i opieki ze strony rodziców powoduje, że dziecko ma problem z prawidłową oceną kontekstu i swoich zachowań. Z jednej strony może to prowadzić do podcinającego skrzydła poczucia braku własnej wartości, z drugiej może utrudniać adaptację z otoczeniem, agresję lub wycofanie. Dziecko nie będzie wiedziało, czego oczekują rodzice i czy postępuje właściwie, jeżeli nikt mu tego nie zakomunikuje.
Doceniamy właściwe zachowania
Pozytywna komunikacja jest naprawdę skuteczna. Dlatego warto chwalić i doceniać sukcesy dziecka, gdy tylko jest to uzasadnione. W ten sposób można budować poczucie własnej wartości u pociech i propagować właściwe wzorce zachowań.
Ignorowanie lub konsekwentna kara zachowań niepożądanych
Jeżeli stosujemy otwartą pozytywną komunikację, to w przypadku zachowań nieodpowiednich można próbować je ignorować. Jeżeli nie przynosi to skutku, to trzeba rozważyć wprowadzenie stosownych kar lub ograniczeń. Warto pamiętać, że kara powinna być możliwa do wprowadzenia i że koniecznie trzeba trzymać się wprowadzonych ograniczeń.
Nowe umiejętności i obowiązki
Wraz z rozwojem psychofizycznym powinno się wdrażać nowe obowiązki i wspierać nabywanie kolejnych umiejętności. Szczególnie ważne są momenty, gdy dziecko samo manifestuje gotowość samodzielnego radzenia sobie z kolejną czynnością. Warto ten moment wykorzystać i wesprzeć je w realizacji celu. Nowe umiejętności i obowiązki oraz przywileje rozwijają charakter, uczą samodyscypliny, odpowiedzialności i współpracy w grupie.
Dobra relacja z dzieckiem to podstawa autorytetu rodzica
Rodzic powinien być autorytetem dla dziecka, aby tak było, relacja pomiędzy rodzicami a dzieckiem musi być oparta na zaufaniu i wzajemnym zrozumieniu. Taką więź tworzy się, będąc obecnym w życiu dziecka, co oznacza aktywne zainteresowanie jego potrzebami, sukcesami i porażkami na każdym etapie rozwoju. Jeżeli rodzice są zainteresowani i mają dobry kontakt z dzieckiem, to dzieci ich słuchają i w wielu sytuacjach przyjmują ich punkt widzenia. Pozytywna otwarta komunikacja i wspierająca opieka to podstawa dobrej relacji z dzieckiem.
Rozmowa przede wszystkim, nawet na krępujące tematy
Rodzice są przewodnikiem dzieci. Dobry przewodnik tłumaczy wszystkie zagadnienia i zwraca uwagę na aspekty związane z różnego rodzaju zachowaniami oraz ich konsekwencjami. Tematy trudne powinno się omawiać otwarcie, zaczynając od ogółu. Bardziej dojrzałe dzieci będą zadawać kolejne pytania. Będzie to świadczyć o tym, że ich potrzeba zrozumienia tematu jest większa.
Zobacz także: 5 kierunków zagranicznych na wakacje w 2020 dla rodzin z dziećmi
Jak wspierać dzieci w Sieci?
W dzisiejszym świecie praktycznie nie da się funkcjonować bez Internetu. Nic dziwnego, że nasze smartfony i komputery interesują także najmłodszych. W przypadku dzieci do lat 3 czas spędzony przed ekranem warto redukować do minimum. Trzeba też uważać na treści z jakimi mają kontakt dzieci. Niektóre bajki i filmiki powinno się oglądać na początku razem, aby pomóc maluchom przepracować i zrozumieć zawarte w nich emocje. Dla starszych dzieci Internet to źródło cennej wiedzy, ale cały czas powinno pamiętać się o tym, że jest to czas intensywnego rozwoju psychoruchowego, który przebiega najlepiej podczas kontaktu z rówieśnikami i w trakcie aktywnego spędzania czasu z rodzicami.
Rodzice powinni ze sobą współpracować
Wychowanie dziecka to praca zespołowa. Rodzice i pozostałe osoby zaangażowane w ten proces powinny się wspierać. Współpraca jest szczególnie istotna w przypadku rodziców, ponieważ ewentualne konflikt i brak komunikacji zostaną wykorzystane przez coraz bardziej świadome dziecko do osiągania swoich celów. W skrajnych przypadkach konflikt między rodzicami może prowadzić do rozbicia psychiki dziecka. Współpraca przy wychowaniu dziecka powinna być priorytetem nawet gdyby miało dojść do rozstania.