Królowe od zawsze były osobistościami nieco tajemniczymi. Jako dzieci czytaliśmy o nich w bajkach, teraz docierają do nas medialne doniesienia o troskach i radościach, życiu prywatnym i skandalach współczesnych królowych.
W państwach, którymi rządzą, są symbolem bogactwa, sukcesu, opiekunkami poddanych i autorytetem. Choć wydawać by się mogło, że monarchia to przeżytek, na świecie do dziś są 44 państwa o takim ustroju. Królowe rządzą 544 000 000 ludzi. Przedstawiamy 5 najbogatszych monarchiń.
- Brytyjska królowa Elżbieta II
Urodzona: 21.04.1926
Koronacja: 02.06.1953
Małżonek: Filip, książę Edynburga
Brytyjska królowa ma 89 lat i jest na dobrej drodze do zostania najdłużej panującą władczynią przez 1200 lat brytyjskiej historii. Elżbieta II jest oficjalną władczynią 16 niezależnych państw rozsianych po całym świecie.
NASTĘPCZYNI SWEGO OJCA
Edukacja młodej Elżbiety obejmowała przede wszystkim historię, geografię oraz teologię – tę ostatnią studiowała u arcybiskupa Canterbury. Uczyła się również języków obcych. Jako dziecko była trzecia w kolejce do tronu, ale po śmierci dziadka i abdykacji stryja, gdy królem został jej ojciec, Elżbieta stała się następczynią tronu. Ze swym przyszłym mężem Filipem, księciem Edynburga, poznała się jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, ale do ich ślubu doszło dopiero w 1947 roku. Wcześniej, jako następczyni tronu, służyła w wojsku, w pomocniczych siłach kobiecych, jako kierowca i mechanik.
WSTĄPIENIE NA TRON I LATA PANOWANIA
W lutym 1952 roku umarł król Jerzy VI, a Elżbieta przejęła po nim tron. Jej koronacja odbyła się ponad rok później, w czerwcu 1953 roku. Królowa okazała się dobrym politykiem i wzbudziła szacunek przywódców całego świata. Potrafiła ujednolicić politykę Wielkiej Brytanii i dbać o interesy państwa na arenie międzynarodowej. Dziś, choć część swoich obowiązków przekazała już dzieciom, nadal nie myśli o abdykacji. Sukcesji nie może za to doczekać się jej syn Karol.
GDZIE MA ULOKOWANE BOGACTWA?
Osobisty majątek brytyjskiej królowej jest szacowany na około 500 milionów dolarów. Są to przede wszystkim nieruchomości rozsiane po całej Wielkiej Brytanii, takie jak Balmoral, Sandringham, księstwa Lancester i Kornwalii, a także majątki w państwach brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Słynny jest również jej niezwykle cenny zbiór znaczków, jeden z największych na świecie. Elżbieta II posiada też duże osobiste zbiory dzieł artystycznych oraz klejnoty. Do jej majątku zalicza się również klejnoty koronacyjne, królewskie pałace, ich wyposażenie i cenne zbiory. Królowa nie może jednak nimi dowolnie dysponować, a przejmie je po niej jej następca.
- Holenderska królowa Beatrycze
Urodzona: 31.01.1938
Koronacja: 30.04.1980
Abdykacja: 30.04.2013
Małżonek: Claus von Amsberg
Chociaż Beatrix Wilhelmina Armgard van Oranje-Nassau, księżniczka z Lippe-Biesterfeld, jak brzmi jej pełny tytuł, przed dwoma laty oddała władzę w ręce swego syna Wilhelma Aleksandra, nadal znajduje się w czołówce najbogatszych królowych świata.
KONTROWERSYJNY MĄŻ
Ukończyła prestiżową holenderską szkołę średnią, a w 1956 roku rozpoczęła studia na Uniwersytecie w Lejdzie, gdzie studiowała prawo i ekonomię. W 1966 roku wyszła za mąż za niemieckiego dyplomatę Clausa von Amsberga, który miał nazistowską przeszłość i z tego powodu była krytykowana zarówno przez parlament, jak i obywateli. Później król zyskał sobie jednak wielką sympatię Holendrów. Królowa została wdową w 2002 roku.
JAK WYGLĄDAŁO JEJ PANOWANIE?
Można powiedzieć, że nie było jej wcale łatwo. Koronę królewską przyjęła 30 kwietnia 1980 roku, a był to czas, kiedy w państwie dochodziło do niepokojów społecznych. Wielu odebrało jej koronację jako drwinę ze złego stanu gospodarczego kraju. Jednak w kolejnych latach, dzięki dobrze prowadzonej polityce i otwarciu na ludzi zyskała wśród Holendrów szacunek.
GDZIE MA ULOKOWANE BOGACTWA?
Majątek królowej Beatrycze to przede wszystkim zbiory dzieł sztuki, klejnoty i nieruchomości. Te ostatnie znajdują się zarówno w samej Holandii, jak i Antylach Holenderskich, gdzie sprawuje władzę nad trzema wyspami. Częścią jej majątku jest również rodzinna biblioteka królewska, w której znajduje się wiele unikatowych starodruków, a łącznie około 70 000 wolumenów. Podobnie jak w Wielkiej Brytanii klejnoty koronacyjne, królewskie rezydencje i zbiory dzieł sztuki nie należą do osobistego majątku panującego, tylko są przekazywane następcy tronu. Istnieje jednak prawny wyjątek, zgodnie z którym w przypadku obalenia monarchii, wszystko to przeszłoby do majątku rodu królewskiego.
- Królowa Jordanii Rania
Urodzona: 31.08.1970
Koronacja: 22.03.1999
Małżonek: Abdullah II, król jordański
Znana jest jako Rania Al Abdullah, zanim przyjęła nazwisko męża nazywała się Rania Al Yassin. Jest nowoczesną królową, nie ubiera się w tradycyjne muzułmańskie stroje, jest aktywną użytkowniczką portali społecznościowych – Facebooka i Twittera. Po objęciu tronu zasłynęła przede wszystkim jako propagatorka i organizatorka kształcenia jordańskich dzieci.
DZIECIŃSTWO I STUDIA
Rania urodziła się w palestyńskiej rodzinie w Kuwejcie. Tam ukończyła także szkołę średnią, a następnie studiowała na amerykańskim uniwersytecie w Kairze na kierunku ekonomicznym. Po ukończeniu studiów wyjechała do Jordanii i podjęła pracę w banku.
JAK WYGLĄDA JEJ PANOWANIE?
Swego przyszłego męża, Abdullaha II, poznała podczas przyjęcia w 1993 roku. Pół roku później byli już małżeństwem. Abdullah został królem 7 lutego 1999 roku, a Rania królową o miesiąc później. Działa w kilku organizacjach dobroczynnych, walczy o prawa kobiet w świecie islamu. Angażuje się też w politykę, a w świecie arabskim jest prawdziwym autorytetem i zarazem światową celebrytką.
GDZIE MA ULOKOWANE BOGACTWA?
Jeszcze przed trzema laty wydawało się, że wielkie bogactwo Ranii szybko topnieje. Jednak niedawno przeprowadzone szacunki królewskich fortun wykazały ciekawy fakt. Jak się okazało, w ciągu jednego roku, od lutego 2014 do lutego 2015, Rania weszła w czołówkę najbogatszych władczyń świata. Znaczna część jej aktywów ulokowana jest w akcjach, inwestycjach i klejnotach. Na przykład jej własnością jest diamentowy diadem o wartości 2 000 000 dolarów. Rania jest także zdolnym przedsiębiorcą, spore zyski czerpie ze swych restauracji i linii kosmetyków. Dużą popularnością cieszą się jej perfumy Z miłością Rania. Sukcesy odnoszą również jej kolekcje ubrań.
- Szwedzka Królowa Sylwia
Urodzona: 23.12.1943
Koronacja: 19.06.1976
Małżonek: Karol XVI Gustaw, król Szwecji
Zanim wyszła za mąż za szwedzkiego króla Karola XVI Gustawa, Sylwia była stewardessą, a także pracowała jako hostessa przy organizacji letnich igrzysk olimpijskich w 1972 roku w Monachium. Jest założycielką fundacji „Dzieci świata” powstałej w 1999 roku, a także została odznaczona dziecięcym Orderem Uśmiechu.
DZIECIŃSTWO I STUDIA
Urodziła się w niemieckim Heidelbergu jako Sylwia Sommerlath, ale wkrótce po zakończeniu wojny jej rodzina przeniosła się do Brazylii. Do Niemiec wrócili w 1957 roku, a Sylwia rozpoczęła pracę w argentyńskim konsulacie. Podczas igrzysk olimpijskich w Monachium w 1972 roku poznała szwedzkiego księcia Karola Gustawa, swojego przyszłego męża.
JAK WYGLĄDA JEJ PANOWANIE?
Karol XVI Gustaw wstąpił na tron w 1973 roku. Wtedy też ogłosił swoje zaręczyny z Sylwią. Ich ślub odbył się 19 czerwca 1976 roku. Para królewska ma troje dzieci, księżniczkę Wiktorię, księcia Karola Filipa i księżniczkę Magdalenę. Królowa Sylwia biegle włada sześcioma językami i językiem migowym. Poświeciła się w głównej mierze działalności charytatywnej, zwłaszcza pomocy biednym dzieciom.
GDZIE MA ULOKOWANE BOGACTWA?
Szwedzką monarchię również dosięgnął kryzys gospodarczy, trudny okazał się zwłaszcza rok 2012. Mimo to w zeszłym roku królowa Sylwia nadal była w czołówce najbogatszych władczyń świata, a jej majątek szacuje się na 46 000 000 dolarów (wartość majątku króla Szwecji określa się na około 145 000 000 dolarów). Fortuna królowej opiera się przede wszystkim na wielkim majątku i mądrych inwestycjach . Jako osoba przedsiębiorcza, jest właścicielką firmy kosmetycznej. Posiada też klejnoty, nieruchomości i obrazy.
- Królowa Danii Małgorzata II
Urodzona: 16.04.1940
Koronacja: 14.01.1972
Małżonek: Książę Henryk
Królowa Małgorzata II Duńska jest córką króla Fryderyka IX i królowej Ingrid. Dzięki zmianom w konstytucji w 1972 roku została drugą duńską królową w historii, po Małgorzacie I, władającej w Skandynawii w latach 1375–1412.
DZIECIŃSTWO I STUDIA
Wcześniej, zgodnie z panującym od 1850 roku prawem, na duńskim tronie mogli zasiadać jedynie mężczyźni. Dlatego w 1947 roku, kiedy było już pewne, że królowa Ingrid nie będzie miała więcej dzieci a królewska para doczekała się tylko trzech córek, wprowadzono zmiany w prawie. Nowe ustalenia weszły w życie w 1953 roku na podstawie głosowania Duńczyków w referendum. Małgorzata była świetnie przygotowana do roli królowej. Ukończyła studia na Uniwersytecie w Cambridge (na kierunku archeologia), zawsze interesowała się sztuką, jest także członkinią Londyńskiego Towarzystwa Starożytnego. Od 1958 roku jako następczyni tronu w razie potrzeby zastępowała w obowiązkach króla swego ojca.
JAK WYGLĄDA JEJ PANOWANIE?
Jeszcze przed wstąpieniem na tron, w 1967 roku wyszła za mąż za francuskiego dyplomatę, hrabię Henryka de Laborde de Monpezat, z którym ma dwóch synów – Fryderyka i Joachima. Koronacja królowej odbyła się w styczniu 1972 roku, ale ponieważ Dania jest monarchią konstytucyjną, jej rola w dużej mierze sprowadza się do zadań reprezentacyjnych. Nie angażuje się w politykę. Mówi płynnie sześcioma językami: duńskim, szwedzkim, francuskim, norweskim, angielskim i niemieckim.
GDZIE MA ULOKOWANE BOGACTWA?
Podobnie jak u większości europejskich władców, tak i w Danii fortuna królowej ulokowana jest w majątkach ziemskich, nieruchomościach, klejnotach i zbiorach dzieł sztuki. Jako miłośniczka sztuki i starożytności niemal całe życie poświęciła na zbieranie cennych historycznych artefaktów, obrazów i innych dzieł artystycznych. Przypuszczalnie to właśnie te zbiory stanowią największą część jej majątku.