czwartek, 19 września, 2024

6 wskazówek, które pomogą twojemu dziecku zintegrować się na emigracji

Przeprowadzka do innego kraju jest stresującym doświadczeniem zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Oto 6 wskazówek, które mogą pomóc twojemu dziecku oswoić się z nowym otoczeniem i zintegrować się na emigracji.

Aby dziecko poczuło się komfortowo w nowym otoczeniu, to rodzice muszą podjąć aktywne kroki w tym celu. Dostosowanie społeczne jest kluczowym doświadczeniem na emigracji. Aby doświadczenie to było jak najmniej stresujące, warto zastosować tych 6 wskazówek.

Jak pomóc dziecku zintegrować się na emigracji?

Istnieje parę sposobów na to, aby dziecko mogło łatwiej przejść przez proces integracji w nowym kraju, wśród nowych ludzi. O co zatem zadbać, jeśli zależy nam na dostosowaniu społecznym naszego dziecka na emigracji?

Zachęcanie do otwartej komunikacji

Pierwszą kwestią, o jaką rodzice powinni się zatroszczyć, aby pomóc swojemu dziecku w przystosowaniu się do nowych warunków na emigracji jest zachęcanie do otwartej i szczerej komunikacji na ten temat. Najlepiej omawiać z dzieckiem wyzwania związane z przeprowadzką do nowego kraju, dzięki temu będzie na nie bardziej przygotowane i mniej niespokojne.

Można dzielić się ciekawostkami na temat nowego kraju. Można także rozmawiać ogólnie o przeprowadzce, jak będzie ona wyglądać, w jakiej dzielnicy docelowo zamieszkacie. Dzięki temu, że zachęcamy dzieci do dzielenia się swoimi doświadczeniami i uczuciami, dajemy im jasny sygnał, że możemy je wysłuchać i wesprzeć.

Okazje do nawiązania kontaktów towarzyskich

Do prawdziwych wyzwań dla dziecka na emigracji należy nawiązanie nowych przyjaźni. Rodzice powinni aktywnie szukać okazji dla swoich dzieci do spotkań towarzyskich z innymi dziećmi. Można pomyśleć o dołączeniu do lokalnej drużyny sportowej, uczęszczaniu na zajęcia językowe lub uczestnictwie w zajęciach pozaszkolnych. Dzięki temu dziecko łatwiej nawiąże znajomości i poczuje się bezpieczniej w nowym kraju.

Akceptuj różnice kulturowe

Im bardziej pozytywne jest nastawienie rodziców do kraju, do którego się przeprowadzają, a także jego języka, tym większe jest prawdopodobieństwo, że dziecko otworzy się na nową kulturę i język.

Niezwykle istotne jest nauczenie dziecka akceptowania i doceniania różnic, z jakimi zetkniecie się w nowym kraju. Dzięki temu dziecko ma szansę na lepsze zrozumienie kraju, w którym będzie żyło i zyskanie szansy na większy związek z nowym otoczeniem.

Zachowaj cierpliwość

Przystosowanie się do nowego kraju wymaga czasu, dlatego rodzice powinni w tym procesie wykazać się cierpliwością i wyrozumiałością. Nie oczekuj od dziecka, że od razu poczuje się na emigracji jak w domu. W przeciętnym cyklu dostosowawczym poznanie nowego kraju i dostosowanie się do nowej kultury i zwyczajów zajmuje około roku. Z kolei dwóch lat potrzeba na to, aby poczuć się bardziej u siebie.

Spotykajcie się z innymi imigrantami

Na emigracji dobrze spotykać się także z innymi rodzinami, które mają podobne doświadczenia i pochodzą z innych krajów. Pozytywnie wpływa to zarówno na dorosłych jak i dzieci. Przez podobne doświadczenia łatwiej nawiązać ze sobą kontakt. W większości krajów istnieją specjalne stowarzyszenia lub grupy, w których można spotkać imigrantów, w niektórych przypadkach, także z własnego kraju.

Poszukaj profesjonalnego wsparcia

Jeśli jest to konieczne, warto poszukać pomocy specjalistów, gdy dziecko doświadcza znacznych trudności w przystosowaniu się do nowego środowiska. Nieocenione w takich przypadkach jest profesjonalne wsparcie terapeuty, który pomoże poradzić sobie dziecku z emocjami.

Podsumowując – warto mieć na uwadze fakt, że przystosowanie społeczne jest dla dziecka bardzo istotnym aspektem doświadczenia na emigracji. A rodzice mogą mu w tym pomóc podejmując odpowiednie kroki. Wtedy aklimatyzacja stanie się dużo łatwiejsza.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Dzisiaj zniżka na jedzenie i napoje w Wetherspoon

Sieć pubów Wetherspoon ogłosiła dzisiaj (czwartek, 12 września) 24-godzinną zniżkę na jedzenie i napoje w swoim menu.

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.