88. ceremonia rozdania Oscarów

Ta noc należała do jednego aktora, choć zwycięzców było wielu i pojawiły się również łzy wzruszenia to wszystkie te emocje bledną w obliczu 22 lat oczekiwania na upragnioną statuetkę. Właśnie tyle czasu minęło od pierwszej nominacji Leonardo DiCaprio. Pierwszą oscarową nominację aktor otrzymał w 1994 roku za udział w filmie „Co gryzie Gilberta Grape’a”.

Partnerką Leonardo DiCaprio była Kate Winslet
Partnerką Leonardo DiCaprio była Kate Winslet

Podekscytowany artysta podziękował Alejandro Gonzálezowi Iñárritu, Martinowi Scorsese oraz przypomniał o zmianach klimatycznych, nie miał wiele czasu na żarty, bo każdy nagrodzony ma dokładnie 45 sekund na wygłoszenie swojej mowy dziękczynnej. Wcześniej miał szanse na Oscara za filmy: „Awiator”, „Krwawy diament” i „Wilk z Wall Street”. Dopiero rola Hugh Glassa przyniosła 41-letniemu gwiazdorowi najbardziej prestiżową nagrodę filmową. Fani i przyjaciele aktora szaleją z radości.

- Advertisement -

https://youtu.be/mnRDYUhwyEw

Film „Zjawa” w reżyserii Alejandra Innaritu, był z pewnością kluczową produkcją w karierze Leonardo. To właśnie ta produkcja miała na swoim koncie najwięcej nominacji, bo aż dwanaście niestety w ostatecznym rozrachunku jego twórcy muszą się zadowolić jedynie trzema statuetkami. Dużo lepiej poradził sobie „Mad Max: Na drodze gniewu”, triumfując w sześciu kategoriach. Dzieło George’a Millera z Tomem Hardy’m ma na koncie aż sześć Oscarów – głównie w kategoriach technicznych. Najlepsza charakteryzacja, najlepsze kostiumy, najlepsza scenografia, najlepszy montaż, najlepszy montaż dźwięku i najlepszy dźwięk.

Tom Hardy
Tom Hardy

Za najlepszą rolę kobiecą Akademia uznała rolę Brie Larson w przejmującym filmie „Pokój”. Natomiast Szwedka Alicia Vikander otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w filmie „Dziewczyna z portretu”, w którym zagrała żonę duńskiego malarza transseksualisty.

Brie Larson
Brie Larson

„Spotlight” opowiadający o dziennikarskim śledztwie w Bostonie został uznany za najlepszy film, chociaż konkurencja była w tej kategorii bardzo mocna. Różnorodność tematyki nominowanych filmów sprawiła, że do samego końca ciężko było z wytypować zwycięzcę. Zdecydowana większość amerykańskich krytyków uważała „Spotlight” za najlepszy film roku, jednak mało kto wierzył, że produkcja zostanie doceniona. Silnymi faworytami w tej kategorii były „Big Short” oraz „Zjawa”. Ostateczny werdykt Akademii (zwycięstwo „Spotlight”) został entuzjastycznie przyjęty przez widownię.

"Spotlight" najlepszym filmem 2015 roku!
„Spotlight” najlepszym filmem 2015 roku!

Kolejnym zaskoczeniem było nie nagrodzenie statuetką Sylwestra Stallone. Przez wielu był on najmocniejszym faworytem do nagrody za drugoplanową rolę męską w siódmej części serii o Rockym, „Creed: Narodziny legendy”. Statuetka trafiła jednak do równie znakomitego Marka Rylance’a za rolę rosyjskiego szpiega w filmie Stevena Spielberga „Most szpiegów”.

Sam Smith
Sam Smith

Zaskoczenia nie było w kategoriach muzycznych mamy dwóch zwycięzców. Jednym z nich jest uznany twórca muzyki filmowej Ennio Morricone, który jest autorem ścieżki dźwiękowej do „Nienawistnej ósemki”. Piosenką, która zasłużyła na statuetkę jest utwór Sama Smitha Smitha „Writing’s On the Wall”, który pochodzi z ostatniej części przygód Jamesa Bonda „Spectre”. Wielu krytyków oceniło ten utwór za najgorszą „bondowską” piosenkę spośród wszystkich 24. Faworytką była Lady Gaga, która nagrała piosenkę „Til It Happens To You” do filmu „The Hunting Ground”.
https://youtu.be/vunc0M-BFgg

Teksty tygodnia

Ważne zmiany w statusie zasiedlenia dla imigrantów z UE

16 lipca Wielka Brytania wprowadza ważne zmiany w statusie zasiedlenia, które dotyczą imigrantów z UE, w tym Polaków. Związane są one z ciągłością pobytu na Wyspach i kwalifikowania się do otrzymania Settled Status.

Rewolucja w brytyjskiej gospodarce: więcej kredytów, mniej ograniczeń

15 lipca o godzinie 18.00 kanclerz skarbu Rachel Reeves wygłosiła przemówienie dotyczące zmian w brytyjskiej gospodarce. UK będzie bardziej atrakcyjne dla firm i przyciągnie nowe inwestycje!

Ile teraz zapłacimy za prąd i gaz? Nowy limit cenowy od lipca

Od 1 lipca w Wielkiej Brytanii obowiązuje nowy limit cenowy na energię, ustalony przez regulatora rynku – Ofgem. Przeciętne gospodarstwo domowe korzystające z prądu i gazu zapłaci rocznie około 1 568 funtów, o mniej więcej 7 proc. mniej względem poprzedniego kwartału.

Wzrasta próg zarobków dla imigrantów starających się o wizy

22 lipca podwyższony zostanie próg zarobków dla imigrantów jako jeden z wymogów uzyskania wizy dla wykwalifikowanych pracowników. Zmiana nie będzie jednak dotyczyła wszystkich.

Alarmujący wzrost ubóstwa wśród dzieci w UK. Lekarze ostrzegają przed kryzysem

Ponad 75 procent pediatrów potwierdza, że w ciągu ostatnich dwóch lat zauważalnie wzrosła liczba przypadków chorób związanych z ubóstwem. Lekarze ostrzegają również przed „nieznośnym poziomem” biedy wśród dzieci w Wielkiej Brytanii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie