93-letnia kobieta z demencją kolejną ofiarą skandalu zasiłkowego

Ministerstwo Pracy i Emerytur formalnie przeprosiło i oddało 7000 funtów kobiecie chorującej na demencję, której wcześniej kazało zapłacić horrendalną kwotę w ramach nadpłat zasiłku opiekuńczego.

Afera związana z nadpłatami zasiłku opiekuńczego w Wielkiej Brytanii budzi coraz większe oburzenie. Niedawno wyszło na jaw, że tysiące osób otrzymujących Carer’s Allowance otrzymywało zawyżone świadczenia, z czego nie zdawali sobie sprawy. Po miesiącach lub latach Ministerstwo Pracy i Emerytur (DWP) kazało im jednak zwrócić nadpłacony zasiłek.

- Advertisement -

Kobieta z demencją ofiarą skandalu zasiłkowego

Tym razem „Guardian” opisał historię 93-letniej kobiety chorującej na demencję, której DWP kazało zwrócić nadpłatę zasiłku opiekuńczego, mimo że zdawało sobie sprawę z jej stanu.

93-latka spłacała swój dług wobec DWP i oddawała co miesiąc ze swojej emerytury i oszczędności życia należność.

Problem zaczął się w 2019 roku, gdy córka będąca też opiekunką kobiety, zaczęła ubiegać się o zasiłek opiekuńczy w wysokości 66 funtów tygodniowo. Chciała w ten sposób pokryć koszty codziennej opieki nad matką, która miała wówczas 88 lat.

Córka kobiety nie zdawała sobie jednak sprawy z tego, że wnioskując o zasiłek opiekuńczy sprawiła, że jej matka nie była już uprawniona do elementu Pension Credit. Po trzech latach DWP napisało do 93-latki z demencją, że ponieważ nie ponformowała o „zmianie sytuacji życiowej” i otrzymywała nadpłatę, powinna zwrócić ponad 8000 funtów.

Córka kobiety wraz z matką odwołały się od tej decyzji, jednak DWP było w stanie jedynie zmniejszyć należność do 7135 funtów.

Po kolejnym odwołaniu i nagłośnieniu sprawy, Ministerstwo Pracy i Emerytur zdecydowało się przeprosić 93-latkę i zwrócić jej 7000 funtów.

– Przeprosili, to już coś, ale nie wyjaśnili, dlaczego w ogóle wzięli pieniądze. To frustrujące, że niczego nie wyjaśniają. Dają mi numer, pod który mogę zadzwonić w celu uzyskania dalszych informacji, ale jeśli nie chcą nic powiedzieć, to tego nie zrobią – powiedziała córka 93-latki.

Afera związana z nadpłatą Carer’s Allowance

W wyniku skandalu zasiłkowego osobom pobierającym Carer’s Allowance kazano zwrócić nadpłatę zasiłku opiekuńczego i oskarżono ich o złamanie surowych zasad dotyczących świadczeń. Niektórym ze świadczeniobiorców postawiono nawet zarzuty karne.

Skandaliczne działanie Ministerstwa Pracy i Emerytur polega na tym, że osoby, które miały nadpłacane zasiłki, w wyniku przekroczenia progu zarobków, o tym nie wiedziały. Jednak DWP postanowiło bezwzględnie egzekwować od nich nadwyżkę.

Dopiero po interwencji zarówno mediów jak i parlamentarzystów DWP oświadczyło, że rozważy informowanie świadczeniobiorców za pomocą SMS-ów lub e-maili o przekroczeniu limitu zarobków.

Teksty tygodnia

Lotnisko zamknięte od dekady wkrótce zacznie działać. Renowacja pochłonie gigantyczną kwotę

Lotnisko Manston w hrabstwie Kent, zamknięte przez ostatnie 10 lat, ma zostać ponownie otwarte już w 2028 roku. Pierwotnie będzie działało jako hub przeładunkowy cargo. W przyszłości przewidywane jest uruchomienie stamtąd regularnych lotów pasażerskich.

Letnia wyprzedaż na AliExpress 2025. Jak zaoszczędzić jeszcze więcej na zakupach?

Zbliża się koniec wielkiej promocji AliExpress. Zyskaj do -80% rabatu i dodatkowe zwroty za zakupy. Sprawdź, co warto upolować!

Pracujesz z domu? Uważaj na fałszywe agencje oferujące zwrot podatku

HMRC wydało ostrzeżenie skierowane do wszystkich pracujących z domu. Urząd apeluje o ostrożność przy składaniu wniosków o zwrot podatku. Chodzi o internetowe reklamy, które mogą wprowadzać w błąd i przysporzyć wielu problemów.

Rewolucja solarna w blokach? Wielka Brytania chce ułatwić montaż paneli na balkonach

Brytyjski rząd pracuje nad przełomowymi przepisami, które umożliwią mieszkańcom bloków i najemcom montaż balkonowych paneli słonecznych. Dotychczas osoby mieszkające w lokalach bez dostępu do dachu były praktycznie wykluczone z możliwości korzystania z energii odnawialnej zarówno ze względów technicznych, jak i prawnych.

Zmieni się wygląd banknotów po raz pierwszy od 50 lat. Bank Anglii prosi o pomoc

Bank Anglii planuje zmienić wygląd banknotów po raz pierwszy od 50 lat. Prosi o pomoc mieszkańców Wysp, którzy mogą zgłaszać swoje propozycje.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie