Egzaminy GCSE i A-levels powinny zostać zniesione i zastąpione przez „ciągłe ocenianie”? Ten model forsuje były premier UK

Fot. Getty

Czy egzaminy na zakończenie nauki w szkole średniej GCSE i A-levels powinny zostać zniesione i zastąpione przez tzw. „ciągłe ocenianie”? Taką propozycję forsuje były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair, ale czy ma ona szansę powodzenia?

Założony przez Tony'ego Blaira think tank apeluje o reformę Ofsted i zastąpienie stresujących uczniów egzaminów GCSE i A-levels znacznie łatwiejszą „ciągłą oceną”. Instytut Tony'ego Blaira ocenia, że tego typu rozwiązanie zwiększyłoby rygor naukowy, natomiast jego krytycy twierdzą, że obniżyłoby to standardy nauczania w Wielkiej Brytanii. Instytut życzyłby sobie, żeby uczniowie uzyskiwali tylko jedną kwalifikację ogólną w wieku 18 lat, a także by Ofsted został „zreformowany” w taki sposób, żeby przestał koncentrować się na „programie nauczania” i na sianiu „powszechnego strachu” w brytyjskich szkołach. 

Zniesienie końcowych egzaminów w szkołach w UK to dobry pomysł?

Eksperci thinnk tanku założonego przez byłego premiera UK uważają, że system tzw. ciągłej oceny, polegający na testowaniu mniejszych pocrcji wiedzy (a nie wszystkiego naraz, w trakcie jednego, końcowego egzaminu), wydaje się być znacznie łatwiejszy i mniej stresujący dla uczniów. Ale krytycy takiego rozwiązania nie pozostawiają na koncepcji instytutu suchej nitki. – Inicjatywy edukacyjne ze stajni Tony'ego Blaira powinny być opatrzone ostrzeżeniem. Jego wyniki w zakresie edukacji są godne pożałowania. 'Ciągła ocena' to przepis na edukacyjne ogłupianie. Daje zielone światło dla oceniania na wyrost i podnoszenia ocen – ostrzega Chris McGovern z Campaign for Real Education. 

 

 

 

W raporcie TBI czytamy jdnak, że obecne egzaminy GCSE i A-levels zbytnio skupiają się na 'bezpośrednim instruowaniu i zapamiętywaniu' oraz „nadmiernie naciskają na wiedzę”. Zamiast tego eksperci think tanku chcieliby, aby szkoły bardziej koncentrowały się na „krytycznym myśleniu, kreatywności, komunikacji i rozwiązywaniu problemów za pomocą współpracy”.

 

Teksty tygodnia

Obniżka stóp procentowych. W tle porozumienie między UK i Trumpem

Bank Anglii zdecydował się na obniżkę stóp procentowych po pesymistycznych danych ekonomicznych. W międzyczasie zawarto porozumienie handlowe z USA.

ETA do Wielkiej Brytanii – wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą

Wielka Brytania wprowadza system ETA. Od 2 kwietnia 2025 Polacy muszą posiadać elektroniczne zezwolenie na podróż. Sprawdź, jak złożyć wniosek!

Hotele zmieniane w ośrodki dla nielegalnych imigrantów. Ludzie wyszli na ulice!

Lista miast mających zapewnić noclegi dla migrantów wzbudza oburzenie w UK. Hotele zmieniane są w ośrodki dla imigrantów. W Dover wybuchły protesty przeciw zabijaniu miejscowości turystycznych.

Brytyjskie emerytury za granicą pozostaną zamrożone

Osoby pobierające brytyjskie emerytury, które mieszkają poza Wielką Brytanią, nie mogą liczyć na podwyżki State Pension.

Komu służby graniczne mogą anulować pre-settled status. Czy mogą także cofnąć setlled-status?

Pracownicy służb granicznych otrzymali uprawnienia do tego, aby anulować pre-settled status obywateli UE, którzy nie spełniają wymogów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie