Wyniki egzaminów A-Level. Jak poszła uczniom „brytyjska matura” w tym roku?

Jak podał „The Guardian” liczba najwyższych ocen, na poziomie A*, z egzaminów A-Level gwałtownie spada wraz ze wzrostem podziału regionalnego północ-południe. Liczba najwyższych ocen spadła o 8,4 punktu procentowego w stosunku do zeszłorocznych ocen.

Tegoroczna „brytyjska matura” wypadła gorzej niż w ubiegłym roku i ukazała olbrzymie różnice regionalne w wynikach egzaminów, a także „ostre” różnice między szkołami państwowymi i prywatnymi (w nich prawie dwukrotnie więcej uczniów uzyskało ocenę A lub A*).

Jak wypadły egzaminy A-Level?

Wyniki egzaminów w Anglii, Walii i Irlandii Północnej wykazały, że liczba najwyższych ocen spadła o 8,4 punktu procentowego w stosunku do rekordowych wyników z zeszłego roku, podczas gdy same A* spadły o 4,5 punktu.

Tegoroczne „brytyjskie matury” ujawniły też inny problem. Coraz bardziej pogłębia się bowiem przepaść między bogatszym Londynem i południowo-wschodnimi oraz północno-wschodnimi rejonami kraju. Chociaż w 2019 roku różnica między południem a północnym-wschodem wynosiła od 4 do 5 punktów procentowych, obecnie wynosi ona ponad 8 punktów procentowych.

Bridget Phillipson, minister edukacji w Gabinecie Cieni powiedziała:

– Uczniowie z północnego-wschodu nie są wcale mniej zdolni, ale po 12 latach rządów konserwatywnych widzą, że ich wyniki są wsteczne w porównaniu z ich rówieśnikami z południowej Anglii.

Kluczowe statystyki dotyczące egzaminów A-Level 2022

Odsetek kandydatów z Anglii, Walii i Irlandii Północnej, którzy otrzymali najwyższe oceny, spadł w porównaniu z ubiegłym rokiem (36,4% osób otrzymały ocenę A lub A*), jest to spadek z 44,8% w 2021 r. Jest to jednak wzrost w porównaniu z 2019 rokiem, kiedy uczniów z najwyższymi ocenami było 25,4 proc.

Około jeden na siedmiu uczniów (14,6%) otrzymał ocenę A*, w porównaniu z prawie jednym na pięć w 2021 r. (19,1%), jest to jednak więcej niż w 2019 r. (7,7%).

Uczennice nadal osiągają lepsze wyniki w egzaminach A-Level niż ich koledzy, ale ta przewaga w tym roku się zmniejszyła. Odsetek dziewcząt z oceną A lub wyższą wyniósł w tym roku 37,4%, czyli o 2,2 punktu procentowego więcej niż w przypadku chłopców, w porównaniu z 4,8 punktu procentowego w zeszłym roku.

Matematyka pozostaje najpopularniejszym przedmiotem, na drugim miejscu jest psychologia, a na trzecim biologia.

Największą ofiarą zmieniających się trendów w doborze tematów jest literatura angielska, w której w ubiegłym roku odnotowano spadek zainteresowania o 9,4%, co wybiło ją z pierwszej dziesiątki najpopularniejszych tematów.

Słabą popularnością cieszą się języki. Hiszpański nadal jest najpopularniejszym współczesnym językiem obcym, pomimo niewielkiego spadku o 0,6 proc. Zainteresowanie językiem francuskim spadło o 5,4 proc., niemieckim o 3,5 proc.

Prawie 426 000 uczniów uzyskało potwierdzone miejsca na uniwersytecie – o 2 proc. mniej niż w zeszłym roku, według serwisu rekrutacyjnego Ucas.

Teksty tygodnia

Nadchodzi mała fala upałów. Jaka pogoda na maraton?

Synoptycy zapowiadają zbliżającą się małą falę upałów. Czy jednak pogoda na maraton w Londynie będzie sprzyjająca dla biegaczy?

Bagaż podręczny w Ryanair – co się zmienia?

Ryanair zaostrzył kontrole bagażu podręcznego. Tani przewoźnik z Irlandii...

Rekordowe długi i kradzieże energii. Powód? Wysokie rachunki!

Eksperci alarmują: sytuacja wymyka się spod kontroli, a skala zjawiska zaskakuje nawet dostawców energii.

Masz te monety w portfelu? Mogą być warte fortunę!

Monety z błędami produkcyjnymi są warte nawet tysiące funtów. Być może i Ty masz w portfelu taki unikat! Podpowiadamy, jak je rozpoznać.

UK będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców

Po raz pierwszy Home Office będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców. A także dane na temat popełnionych przez nich przestępstw.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie