Sieć sklepów Co-op oskarżono o „orwellowskie” metody inwigilowania swoich klientów

Fot: Wikimedia Commons

Jedna z brytyjskich sieci marketów miała wykorzystywać w swoich sklepach nowoczesny system kamer, którego stosowanie w UK jest nielegalne. Co-op zostało pozwane przez organizacja Big Brother Watch do sądu w związku z tą sprawą.

Według aktywistów z Big Brother Watch nowoczesny system kamer, w ramach którego używano nielegalnych technologii w UK został zainstalowany w 35 z 200 sklepów Southern Co-op, a konkretnie w Portsmouth, Bournemouth, Bristolu, Brighton and Hove, Chichester, Southampton i Londynie. O jakie technologie chodzi? Jak czytamy na łamach serwisu "Sky News", w tych placówkach mieliśmy do czynienia z system CCTV, który był w stanie rozpoznawać twarze klientów. Prowadzi to w efekcie do domniemanie nielegalnego zdobywania danych biometrycznych, tworzenia profili klientów, które następnie są przechowywane przez sieć oraz mogą zostać wykorzystane choćby do tworzenia tzw.: "czarnych list".

"Nasza skarga prawna, która została skierowana do Komisarza ds. Informacji jest ważnym krokiem w kierunku ochrony prawa do prywatności tysięcy osób, które są dotknięte tym niebezpiecznie natrętnym, sprywatyzowanym szpiegowaniem" – komentowała w brytyjskich mediach Silkie Carlo, dyrektor Big Brother Watch.

Sieć Co-op z poważnymi zarzutami

"Wykorzystywanie przez Southern Co-op technologii rozpoznawania twarzy na żywo jest skrajnie orwellowskie. Wysoce prawdopodobne, że jest również niezgodne z prawem i musi zostać natychmiast zatrzymane przez Komisarza ds. Informacji. Supermarket dodaje klientów do tajnych list bez należytego procesu, co oznacza, że ​​kupujący mogą być szpiegowani, umieszczani na czarnych listach w wielu sklepach i można odmawiać im obsługi, mimo że są całkowicie niewinni" – dodawała Carlo.

Co więcej, przedstawiciele Big Brother Watch zwrócili uwagę, że postepowanie firmy w tej kwestii jest "głęboko nieetyczne" i zdecydowanie odradzili robienie zakupów w Co-opie.

Firma ma nielegalnie wykorzystwać technologię rozpoznawania twarzy

Jaka była odpowiedź władz sieci? "Bardzo poważnie traktujemy nasze obowiązki związane z używaniem technologii rozpoznawania twarzy i ciężko pracujemy, aby zrównoważyć prawa naszych klientów z potrzebą ochrony naszych współpracowników i klientów przed niedopuszczalną przemocą i nadużyciami" – jak czytamy.

"Bezpieczeństwo naszych współpracowników i klientów jest najważniejsze. Ta technologia w znacznym stopniu przyczyniła się do znacznej poprawy bezpieczeństwa w ograniczonej liczbie lokalizacji wysokiego ryzyka, w których jest używana" – jak dodano. Jednocześnie zaznaczono, iż Co-op dostosuje się w pełni do wyroku sądu w tej sprawie.

 

Teksty tygodnia

Zmiany w finansach UK zapowiadane przez DWP i HMRC, które wejdą w maju – kalendarium

Maj 2025 jest bardzo dynamicznym miesiącem w finansach w UK. W tym miesiącu wejdą liczne zmiany w finansach w UK wprowadzane przez DWP i HMRC.

Będą 12-miesięczne wizy pracownicze dzięki porozumieniu UK z UE?

Jeśli negocjacje między UK i UE przebiegną pomyślnie, oba kraje mogą wprowadzić 12-miesięczne wizy pracownicze.

Jeden funt z 2016 roku może być unikatem?

Numizmatyka i filatelistyka poszukują obiektów unikatowych. Na liście poszukiwanych jest niezwykła moneta. Jeden funt wybity w 2016 roku może być wart nawet 60 Funtów. Czy masz monetę we własnym portfelu?

Na co musisz zwrócić uwagę podpisując umowę o pracę w Holandii?

Na jakie istotne kwestie powinniśmy zwrócić uwagę podpisując umowę o pracę w Holandii? Jakie są rodzaje umów?

ETA do Wielkiej Brytanii – wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą

Wielka Brytania wprowadza system ETA. Od 2 kwietnia 2025 Polacy muszą posiadać elektroniczne zezwolenie na podróż. Sprawdź, jak złożyć wniosek!

Przeczytaj także