500 ton buraków gnije na polu w Staffordshire, bo jest problem z ich sprzedażą po Brexicie

Nie tylko brak pracowników z UE daje się we znaki brytyjskim rolnikom. W hrabstwie Staffordshire, na farmie w Penkridge gnije aż 500 ton buraków przez problemy z ich sprzedażą do UE ze względu na zmiany w związku z Brexitem, które weszły w życie 1 stycznia 2022 roku.

Will Woodhall uprawia buraki, cebulę dymkę i zboża na swojej farmie w Penkridge, w Staffordshire, jednak ten rok będzie dla niego bardzo ciężki ze względu na wejście 1 stycznia 2022 roku nowych (spóźnionych) przepisów w związku z Brexitem.

- Advertisement -
 

Problemy ze sprzedażą produktów do UE

Woodhall przewiduje, że straci do 90 000 funtów po tym, jak przepisy graniczne wprowadzone w styczniu tego roku sprawiły, że formularze dotyczące eksportu produktów z UK do UE są bardziej problematyczne i muszą być wypełnione w całości.

W odpowiedzi na problem rząd powiedział, że handlowcy muszą przyzwyczaić się do nowych zasad, a także skorzystać z nowych umów handlowych, które negocjuje na całym świecie.

Problemy Brexitu

Rolnik z Penkridge mówi, że firmy z UE, z którymi współpracował do tej pory, szukają innych dostawców szczególnie w przypadku towarów, które łatwo się psują. Przez ten problem, który jest konsekwencją Brexitu, Woodhall zamiast sprzedać 500 ton buraków, zmieni je w kompost.

– Jechałem drogą i dostałem telefon. Spodziewałem się, że to będzie prośba o kolejne ładunki, ale nie. Zamiast tego usłyszałem: „To wszystko – nie chcemy więcej”. Próbowałem pozbyć się [buraków] próbując nawet przez programy żywnościowe i inne, ale transport jest problemem, nikt nie chce za to płacić – powiedział Woodhall.

Jak argumentuje analityk rynku, David Gregory-Kumar:

– Pod wieloma względami rok po opuszczeniu UE był trochę mylący, wprowadzenie przepisów zostało przeniesione o 12 miesięcy. Teraz wszystko jest o wiele bardziej formalne, a eksport do Europy też jest znacznie trudniejszy, zwłaszcza w przypadku towarów łatwo psujących się. Poza tym europejskie firmy mogą teraz dużo łatwiej uniknąć wszelkich kłopotów i po prostu w Europie szukać alternatywnych dostawców.

Teksty tygodnia

Pracujesz z domu? Uważaj na fałszywe agencje oferujące zwrot podatku

HMRC wydało ostrzeżenie skierowane do wszystkich pracujących z domu. Urząd apeluje o ostrożność przy składaniu wniosków o zwrot podatku. Chodzi o internetowe reklamy, które mogą wprowadzać w błąd i przysporzyć wielu problemów.

Alarm na Wyspach. Każdy mieszkaniec otrzyma ważny SMS

Jeszcze w tym roku rząd Wielkiej Brytanii przeprowadzi ogólnokrajowy test nowego systemu ostrzegania ludności. Zrobi to po to, aby sprawdzić sygnał alarmowy, który w razie realnego zagrożenia natychmiast poinformuje mieszkańców o niebezpieczeństwie.

Tragedia 12-letniego Polaka w UK. Zginął przez popularny internetowy challenge

Polska rodzina z West Yorkshire przestrzega przed zagrożeniami związanymi z mediami społecznościowymi. Dwunastoletni Sebastian zmarł w wyniku udziału w internetowym wyzwaniu.

Cichy zabójca grasuje w Wielkiej Brytanii. Zabija dziesiątki tysięcy osób rocznie

Zanieczyszczenie powietrza to problem ekologiczny i poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, które każdego roku może przyczyniać się do nawet 30 tys. zgonów w Wielkiej Brytanii.

Chaos w Broadstairs. Bójki i grabieże to codzienność w nadmorskiej miejscowości

W nadmorskim miasteczku w Wielkiej Brytanii doszło do gwałtownych bójek, które wywołały strach wśród mieszkańców. W obawie przed kradzieżami lokalne biznesy zaczęły zamykać się wcześniej. W ubiegłym tygodniu w Broadstairs w hrabstwie Kent zapanował chaos, a na ulicach wybuchła bójka z udziałem wielu osób.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie