Podsumowanie zmian w restrykcjach w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej. Zobacz zestawienie

Fot. Getty

Jakie zasady lockdownu obowiązują obecnie w każdej z czterech części Zjednoczonego Królestwa? Które restrykcje zostały właśnie zniesione lub będą wycofane w najbliższym czasie w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej? Oto podsumowanie.

- Advertisement -

W czwartek 24 lutego 2022 w Anglii wprowadzono rewolucyjne zmiany w zasadach covidowych. Osoby, które otrzymają pozytywny wynik testu na koronawirusa, nie muszą już poddawać się samoizolacji. Ogłoszono także szereg innych zmian. A jak sytuacja wygląda w pozostałych częściach UK – Walii, Szkocji i Irlandii Północnej?

 

Restrykcje w Szkocji

Premier Nicola Sturgeon zapowiedziała, że jeszcze w lutym w Szkocji dojdzie do złagodzenia restrykcji, a dalsze luzowanie lockdownu nastąpi w marcu.

Od 28 lutego zmiany zasad będą następujące:

  • wycofanie paszportów covidowych – choć poszczególne firmy i instytucje będą miały prawo pozostać przy wymogu certyfikatów
  • koniec obowiązkowych maseczek podczas lekcji dla uczniów szkół średnich.

Z kolei od 21 marca zmiany w Szkocji będą następujące:

  • koniec obowiązkowych maseczek w transporcie publicznym i zamknietych przestrzeniach publicznych – choć rząd nadal będzie zalecał noszenie maseczek
  • firmy i instytucje (np. restauracje, banki itp.) nie będą już musiały przestrzegać surowych zasad sanitarnych w swoich pomieszczeniach
  • miejsca świadczące usługi (np. restauracje) nie będą już musiały zbierać danych odwiedzających ich klientów.

Co ważne, premier Szkocji stwierdziła, że na razie – w przeciwieństwie do Anglii – Szkocja nie planuje zniesienia obowiązkowej izolacji dla osób z pozytywnym wynikiem testu. W marcu mają się jednak pojawić nowe zrewidowane plany szkockiego rządu.

Restrykcje w Walii

W Walii trwa stopniowe wycofywanie restrykcji. Mimo wszystko w mocy pozostaną niektóre środki bezpieczeństwa, takie jak:

  • obowiązkowe maseczki w szkołach, sklepach, szpitalach i transporcie publicznym
  • testy uczniów szkół średnich (trzy razy w tygodniu).

Restrykcje w Irlandii Północnej

W Irlandii Północnej w ostatnim czasie wycofano następujące restrykcje:

  • paszporty covidowe w klubach nocnych
  • obowiązkowe maseczki (choć w mocy pozostały wyjątki dotyczące niektórych miejsc publiczych)
  • śledzenie kontaktów
  • limit 30 osób w przypadku spotkań w prywatnych pomieszczeniach zamkniętych.

Restrykcje w Anglii

Angielskie władze ogłosiły niedawno plan „życia z covidem”, zakładający stopniowe powracanie do normalności i traktowanie covidu podobnie do takich chorób, jak na przykład grypa. Zgodnie z tym planem, znoszenie restrykcji w Anglii przebiega następująco.

Od 21 lutego w większości placówek edukacyjnych uczniowie oraz pracownicy nie muszą już wykonywać testów dwa razy w tygodniu w przypadku braku objawów

Od 24 lutego:

  • osoby chorujące na covid nie muszą już poddawać się samoizolacji – choć rządowe zalecenie zachęca do pozostania w domu i unikania kontaktów przez pięć dni od momentu pozytywnego wyniku testu
  • wycofany zostaje zasiłek 500 funtów dla osób na samoizolacji
  • koniec rutynowego śledzenia kontaktów osób zakażonych
  • wycofano zalecenie samoizolacji lub codziennego wykonywania testów dla kontaktów osób zakażonych
  • pracownicy nie mają już obowiązku informowania pracodawcy o konieczności poddania się samoizolacji.

Od 1 kwietnia:

  • koniec bezpłatnych testów na covid dla większości mieszkańców
  • koniec zalecenia dotyczącego stosowania paszportów covidowych – wyjątkiem pozostaną podróże zagraniczne
  • pracodawcy nie będą już musieli szacować ryzyka covidowego w miejscach pracy i przygotowywać związanych z tym planów bezpieczeństwa.

Teksty tygodnia

Masz trudności finansowe? Odbierz nawet 1000 funtów wsparcia!

Wiele miast w Wielkiej Brytanii wprowadziło system wsparcia dla gospodarstw w trudnej sytuacji finansowej. Program Household Support Fund działa niezależnie od pobieranych świadczeń i zasiłków

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Alarm na Wyspach. Każdy mieszkaniec otrzyma ważny SMS

Jeszcze w tym roku rząd Wielkiej Brytanii przeprowadzi ogólnokrajowy test nowego systemu ostrzegania ludności. Zrobi to po to, aby sprawdzić sygnał alarmowy, który w razie realnego zagrożenia natychmiast poinformuje mieszkańców o niebezpieczeństwie.

Podwyżki, podatki, wypłaty i zmiany, których nie możesz przeoczyć – finanse w lipcu

Lipiec 2025 zapowiada się jako miesiąc pełen istotnych wydarzeń...

Zmieni się wygląd banknotów po raz pierwszy od 50 lat. Bank Anglii prosi o pomoc

Bank Anglii planuje zmienić wygląd banknotów po raz pierwszy od 50 lat. Prosi o pomoc mieszkańców Wysp, którzy mogą zgłaszać swoje propozycje.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie