Uchodźcy próbujący się dostać do UK mają być odsyłani do Albanii

Fot: Pixabay

W jaki sposób brytyjskie władze chcą poradzić sobie ze swoim kryzysem migracyjnym? Według doniesień brytyjskich mediów uchodźcy starający się o azyl w UK mają być… odsyłani do Albanii!

Jak czytamy na łamach "The Times" pomysłem na rozwiązanie trwającego kryzysu migracyjnego w Wielkiej Brytanii ma być odsyłanie do innych krajów uchodźców starających dostać się na Wyspę i zapewnić sobie azyl. Rząd Borisa Johnsona w tym względzie ma niewielkie możliwości współpracy z krajami należącymi do Unii Europejskiej, więc szuka "międzynarodowych partnerów", którzy nawiązaliby z UK współpracę w tym względzie. Konkretnie przyjmowaliby w swoim kraju uchodźców, którym odmówiono wjazdu do Zjednoczonego Królestwa. Według doniesień brytyjskich mediów rozmowy na ten temat są już prowadzone z rządem Albanii. Jak podaje "Times" uchodźców odsyłano by do albańskiego ośrodka azylowego oddalonego od Wyspy o 2500 kilometrów, ale koszty tej operacji i późniejszego utrzymania sięgałyby nawet do 100 tys. funtów na osobę.

W jaki sposób UK chce poradzić sobie z własnym kryzysem migracyjnym?

Do tych ustaleń na falach Times Radio odniósł się Dominic Raab, pełniący w gabinecie Borisa Johnsona funkcję ministra sprawiedliwości. Jednocześnie nie potwierdził tych doniesień, ale i zaprzeczył temu, że tego typu rozmowy są prowadzone. "Przyglądamy się międzynarodowym partnerstwom, które przeniosą przetwarzanie danych [dot. przyznania azylu – przyp. red.] poza Wielką Brytanię" – komentował. Dodajmy, że nie pierwszy raz pojawiają się doniesienia, że UK chce skorzystać z australijskich rozwiązań, polegających na utrzymywaniu ośrodków dla potencjalnych azylantów poza swoimi granicami.

Z drugiej strony do tej kwestii odniosła się strona albańska. Minister spraw zagranicznych tego kraju, Olta Xhaçka, całkowicie zaprzeczył doniesieniom "Timesa". Nazwał je "fake newsem" i zaznaczył, że Wielka Brytania nie pracują z Albanią nad stworzeniem takiego centrum dla uchodźców.

"Times" donosi, że trwają w tej sprawie rozmowy z międzynarodowymi partnerami

Plany dotyczące stworzenia ośrodka dla azylantów poza UK zostały skrytykowane przez Refugee Council. Oskarżono brytyjski rząd o "okazywanie okrucieństwa i bezduszności wobec bliźnich poszukujących bezpieczeństwa".

Jak podaje PAP zjawisko "nielegalnej migracji", której celem jest Wielka Brytania, nasila się. W 2021 roku na Wyspę próbowało dostać się aż 23 tys. osób, z których część można określi jako ludzi szukających schronienia, a część – jako zwykłych imigrantów. Jak rozkładają się te proporcje nie wiadomo, ale faktem jest, że to liczba aż trzykrotnie wyższa, niż w całym 2020 roku. Doszło do tego, że w ciągu dnia brzegi UK forsuje ponad 1000 osób.

Rozwiązanie ma polegać na odsyłania uchodźców do innych krajów, konkretnie – do Albanii

Widać wyraźnie, że rząd Johnsona zupełnie nie radzi sobie z tym problemem. Kierowane przez Priti Patel Home Office pomimo wojowniczej retoryki i zapowiedzi radykalnych zmian w systemie imigracyjnym zdaje się być całkowicie bezradne. W minionym tygodniu minister Patel spotkała się Geraldem Darmaninem, ministrem spraw wewnętrznym Francji. Padły deklaracje współpracy, ale nie od dziś wiadomo, że współpraca między Paryżem, a Londynem w tej kwestii kompletnie się nie układa.

 

Teksty tygodnia

Elektroniczna kartoteka pacjenta (ePA) w Niemczech

Po okresie testowym w styczniu, od 29 kwietnia już w całych Niemczech wchodzi w życie Elektroniczna kartoteka pacjenta (ePA).

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Nadchodzi mała fala upałów. Jaka pogoda na maraton?

Synoptycy zapowiadają zbliżającą się małą falę upałów. Czy jednak pogoda na maraton w Londynie będzie sprzyjająca dla biegaczy?

Ranking najlepszych pracodawców w Niemczech w 2025 roku

Osoby szukające pracy w Niemczech mogą skorzystać z rankingu najlepszych pracodawców przygotowanego przez LinkedIn.

Kontrowersyjna parada w Derry. Koktajle Mołotowa i aresztowania

W Poniedziałek Wielkanocny w Derry odbyła się kontrowersyjna parada zorganizowana przez ugrupowanie Saoradh. Jest ono politycznie powiązane z Nową IRA

Przeczytaj także