Eksplozja telefonu na pokładzie samolotu. 134 osoby w panice opuszczały maszynę

Fot. Twitter/@NewsWithKevin, Getty

Na pokładzie samolotu tuż po lądowaniu doszło do wybuchu telefonu komórkowego. Ewakuowano 128 pasażerów i 6 członków załogi.

- Advertisement -

Elektronika na pokładach samolotów już niejednokrotnie prowadziła do niebezpiecznych sytuacji. Najczęstsze problemy dotyczą zwykle wszelkiego rodzaju baterii – w tym baterii w klasycznych telefonach komórkowych i smartfonach. W 2016 roku doszło nawet do całej serii niefortunnych wybuchów wadliwych baterii w Samsungach Galaxy Note 7 (nie tylko w samolotach, ale też np. w samochodach), na skutek czego wiele linii lotniczych całkowicie zakazało używania tego modelu podczas lotów.

 

Już dawno temu w związku z potencjalnie groźnymi „niespodziankami” wprowadzono między innymi takie ograniczenia, jak tryb samolotowy w telefonach, tabletach i laptopach, a czasem nawet konieczność całkowitego wyłączenia elektroniki przez pasażerów na pokładzie. Wybuchy urządzeń elektronicznych na baterie są groźne nie tylko dla użytkowników (mogą spowodować poparzenia rąk, twarzy czy innych części ciała osoby, która ma przy sobie pechowe urządzenie), ale mogą także doprowadzić do pożaru w samolocie, a w najgorszych przypadkach nawet do katastrofy. Mimo wszystko, wciąż zdarza się, że dochodzi do incydentów.

Wybuch telefonu na pokładzie samolotu

Do jednego z tego typu zdarzeń doszło na początku tego tygodnia na pokładzie amerykańskiego samolotu Alaska Airlines, lecącego do Seattle z Nowego Orleanu. Gdy pilot wylądował maszyną na lotnisku w Seattle, niespodziewanie w telefonie jednego z pasażerów doszło do samozapłonu i wybuchu baterii. Reakcja załogi była błyskawiczna. Personel sprawnie zapobiegł pożarowi, używając gaśnic, a telefon wkładając do specjalnego worka do przechowywania baterii, powstrzymującego rozprzestrzenianie się ognia. Tego typu worki znajdują się obecnie w standardowym wyposażeniu samolotów.

Dodatkowo, gdy doszło do wybuchu na pokładzie, konieczne było wdrożenie stosownych procedur – na szczęście nie było konieczności awaryjnego lądowania, gdyż samolot znajdował się już na płycie lotniska po planowym lądowaniu. Oznaczało to jednak pośpieszną ewakuację całego samolotu, w którym znajdowało się 128 pasażerów i 6 członków załogi. Zdjęcia zamieszczone na Twitterze pokazują tłum ludzi stojących na płycie lotniska w pobliżu samolotu.

Ostatecznie nikomu nic poważnego się nie stało, a nieliczne delikatne obrażenia takie, jak zadrapania i lekkie obicia czy siniaki, pojawiły się u niektórych pasażerów na skutek pośpiesznego i – jak to zwykle przy niespodziewanej ewakuacji bywa – nerwowego opuszczania samolotu. Wszystkie 134 osoby bezpiecznie odwieziono do terminalu lotniska.

Teksty tygodnia

Cichy zabójca grasuje w Wielkiej Brytanii. Zabija dziesiątki tysięcy osób rocznie

Zanieczyszczenie powietrza to problem ekologiczny i poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, które każdego roku może przyczyniać się do nawet 30 tys. zgonów w Wielkiej Brytanii.

Gotówka na stacji? Tylko do końca czerwca. Shell zmienia zasady

Od 1 lipca 2025 roku kierowcy w Niemczech nie będą mogli wypłacać gotówki kartą płatniczą na stacjach paliw koncernu Shell. Decyzja obejmuje aż 1300 punktów.

Od lipca surowe kary za palenie papierosów na kolei

Od 1 lipca 2025 roku osoby palące papierosy na...

Tajemnicze morderstwo w Niemczech. Zwłoki kobiety i dziecka znalezione przy cmentarzu

29. czerwca na ścieżce leśnej prowadzącej na cmentarz kobieta natknęła się na zwłoki ukryte niezdarnie w krzakach. Natychmiast wezwała służby. Policja z czasem dokonała jeszcze bardziej dramatycznego odkrycia.

Holandii grożą niedobory wody. W kraju zapowiada się rekordowa susza

Holandia zmaga się z jedną z najpoważniejszych susz w swojej historii. Miniony tydzień upłynął tam pod znakiem upałów i niemal całkowitego braku opadów.

Przeczytaj także